Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Özel ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası İlaçları Karşılıyor Mu?

07 Nisan 2023

Temel hizmet ihtiyaçlarının başında yer alan sağlık hizmetleri, sigorta kategorilerinden de biridir. Özel ve tamamlayıcı sağlık sigortası olarak alt başlıklara ayrılan bu hizmet kategorilerinin içerikleri de farklıdır. 

Özel sağlık sigortaları, standart sigortalama hizmetlerinden daha ayrıcalıklı ve güvenilir bir sisteme dahil olmanızı sağlar. Özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortaları için hizmet içerikleri kadar ilaç karşılama hizmetleri de merak konusudur. 

Çoğu sigorta şirketi tarafından düzenlenen özel ve tamamlayıcı sağlık sigortası 18-65 yaş arası vatandaşlar için sunulur. Bu kapsamda alınan hizmetten 18 yaşından küçük çocukların faydalanması için ebeveyn başvurusu gerekir. 

Özel sağlık sigortalarına sahip olmanız için SGK’lı olmak gerekmez. Bu sayede tüm vatandaşlar hem kendileri hem de çocukları için özel sağlık sigortasından SGK şartı olmadan faydalanabilir. 

İlaçların sağlık sigortaları dahilinde olup olmamasına ilişkin tüm detaylara yazımızda ulaşabilirsiniz. 

Özel Sağlık Sigortası İlaçları Karşılıyor Mu? 

Sigorta şirketleri tarafından sunulan özel sağlık sigortaları ve tamamlayıcı sigorta hizmetleri pek çok tedavi için destek sağlar. Aynı zamanda ilaç temini sırasında da sigorta kapsamına alınan destekler vardır. Ayakta tedavi, yatarak tedavi veya çeşitli teşhis ve tetkikler için poliçede yer alan teminatlar önem taşır. Çünkü sigorta şirketlerinin bazılarında birtakım tetkik ve ilaçlar teminat dışı kalabilir. 

Özel sağlık sigortalarının birçoğunda ayakta tedavi için verilen ilaçlar, sigorta kapsamında karşılanır. Ancak Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olmayan ilaçlar özel sağlık sigortası tarafından karşılanmaz. 

Standart sigortalama hizmeti devlet tarafından çalışanlar ve emekliler adına sunulan sistemlerden biridir. Bu sistemde çalışanların ödenek kesintileri ile emekli olduklarında da devam ettirecekleri sınırlı sigorta hakları yer alır. Ancak özellikle tedavi ve ilaç karşılama sürecinde standart sigortalama sisteminin yetersiz kaldığı görülür. Bu sebeple özel sağlık sigortası yaptırmak her dönem avantaj sağlar.  

Hem çalışma hem de emeklilik yaşantısında kesintisiz ihtiyaçlardan biri olan sağlık hizmetleri için özel sağlık sigortası sayısız hizmet kategorisini bir arada sunar. Aynı zamanda standart sigorta sisteminde bulunmayan pek çok tetkik, tedavi ve ilaç karşılama imkanı da özel sağlık sigortası ile elde edilebilir. 

Özel sağlık sigortası olan vatandaşlar özel hastaneler başta olmak üzere maliyetli tedavi süreçleri için avantaj elde eder. Bu durumun ilaç temin sürecinde de yaşanması için sigorta sahipleri hangi ilaçların kapsama dahil olduğunu bilmelidir. Çünkü belirli ilaçlar özel sağlık sigortasına dahil edilmeyebilir. Sigorta hizmeti alınan şirketle sözleşme yapılırken, hangi tetkik, tedavi ve ilaçların sigortanın kapsamında olduğu öğrenilebilir.  

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası İlaçları Karşılıyor Mu? 

Tamamlayıcı sağlık sigortası; mevcut sigorta kapsamına ek olarak sigorta şirketlerinden alınan hizmetlerden biridir. SGK kaydı bulunan vatandaşlar, aldıkları sigorta hizmetini genişletmek için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilir. Böylece SGK kapsamında yer almayan ve sıklıkla ihtiyaç duyulan tedavi, tetkik ve ilaç destekleri için nitelikli bir sigorta hizmeti edinebilirler. 

Tamamlayıcı sağlık sigortası, standart SGK içeriğine ek olarak düzenlenebilen türlerden biridir. Böylece hizmet ihtiyaçları sigortalının beklentilerine uygun şekilde dizayn edilebilir. 

Tamamlayıcı sağlık sigortası yatarak ve ayakta tedavi, teşhis için gerekli tetkik ve tedavi sürecinde kullanılan bazı ilaçlar için kapsamlı destek sağlar. Ancak bu sigorta türünde alınan hizmetin hangi ilaç ve tedavileri kapsadığına ilişkin detaylı bilgi yapılan poliçede yer alır. Çünkü bazı sigorta şirketleri kapsamlı ilaç karşılama desteği sunarken, bazıları bu alanı sınırlı tutabilir. 

Tamamlayıcı sağlık sigortasında ayakta tedavi kapsamında alınan ilaçlar sigorta tarafından karşılanmaz. Ancak bu ilaçlar belirlenen istisnai durumlar hariç SGK üzerinden alınabilir. Yatarak tedavi kapsamında verilen ilaçların ise birçoğu sigorta kapsamında karşılanır. Ancak bu durum sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterebilir.

Sonuç olarak vatandaşların ihtiyaçlarına göre, aldıkları sigorta teminatlarına eklemek istedikleri harici maddeler gibi detaylar için poliçelere ekleme yapılır. Bu durumda sigorta sahipleri tamamlayıcı sigorta hizmeti almak istediklerinde, özgün hizmet avantajından da yararlanabilir. 

İhtiyaçlarınız ve bütçeniz doğrultusunda yaptıracağınız özel veya tamamlayıcı sağlık sigortası, yaşayacağınız hastalıklarda en iyi sağlık kurumlarında, nitelikli şekilde tedavi olmanızı sağlar. Sigortaladim.com ile özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası teklifi alarak aynı anda birden fazla sigorta şirketini karşılaştırabilir, ihtiyacınıza uygun poliçeyi online olarak satın alabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al
Özel Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;