Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Özel Sağlık Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Farklılıkları Hakkında Merak Edilenler

12 Eylül 2022

Özel sağlık sigortaları ve tamamlayıcı sağlık sigortaları her ne kadar aynıymış gibi algılansa da içerik olarak birbirinden önemli farklılıkları bulunmaktadır. Sağlık sigortaları ilke ve prensip temelinde aynı anlayışa hizmet ediyor olmalarına karşın sağladığı olanaklarla kişiye özel ihtiyaçlara yanıt verebilmektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortası SGK kapsamında bulunmakta olan bir isteğe bağlı sigorta çeşididir. Yaptırılması halinde hak sahiplerine özel hastanede tedavi olanakları sağlamaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortaları SGK’nın tedavi masraflarının karşılamadığı bölümünün hak sahibi tarafından değil, firma tarafından ödenmesini sağlamaktadır. Özel sağlık sigortası ise SGK’lı olma şartı aranmamaktadır.  Tamamlayıcı sağlık sigortası yurtdışında tedavi olanağı sağlamaktayken, özel sağlık sigortasında bu olanak ek teminat şartıyla alınabilmektedir. Özel sağlık sigortalarında yalnızca katılım payı oranı bulunmaktadır yani sigortalı hastane ücretinin bir kısmını ödemektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortasındaysa katılım payı bulunmamaktadır ve hastane masrafları SGK ve sigorta firması tarafından karşılanır. Sigorta sahibi ise yalnızca katılım payını ödemekle mükellef tutulmuştur.

Özel Sağlık Sigortası Nedir?

Özel sağlık sigortası, olası bir kaza veya hastalık risk ve endişelerine karşı poliçe sahibinin sağlık masraflarının karşılanmasını sağlayan bir özel hizmet ürünüdür. Tedavi alternatifleri kullanıma bağlı olmak suretiyle tespit edilebilen özel sağlık sigortasında, sağlık giderleri poliçede bulunan limit kapsamında karşılanabilmektedir. Poliçe sahibi talep etmesi halinde ek teminatlarla hizmet ağını genişletebilme olanağına sahiptir.  Özel sağlık sigortası hesaplama konusunda da poliçe sahibinin belirlemiş olduğu ek teminatlar da göz önünde bulundurularak buna göre fiyatlandırma yapılmaktadır. Özel sağlık sigortaları teminatlara göre temelde 2’ye ayrılmaktadır. Poliçe sahipleri yatarak veya ayakta tedavi olmak üzere karşı karşıya kaldıkları risklere karşı maddi teminat elde edebilmektedir. Hastanın tedavi edilebilmesi için cerrahi operasyon ve yatış gerekmekteyse, masraflar yatarak tedavi teminatı kapsamında değerlendirilmektedir. Tamamlayıcı sigorta nedir sorusu için de temelde bu yanıtı vermek doğru olacaktır. Tamamlayıcı sağlık sigortaları da yatarak tedavi ve ayakta tedavi teminatına bağlı olarak sigortalının sağlık masraflarının koruma altına alınmasını sağlayan bir poliçe türüdür.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortalarından yararlanan hak sahipleri özel hastane olanaklarından faydalanmak istediği zaman ücretin belli bir kısmı SGK tarafından karşılanır ve kalan bölümse SGK’lı kişi tarafından ödenir. Tamamlayıcı sağlık sigortaları, özel sağlık sigortalarına nazaran daha düşük prim ödemeleriyle sahip olunabilen bir sigorta koludur. Tamamlayıcı sağlık sigortalarında katılım payı bulunmadığından, hastanede ortaya çıkan masrafların tamamı SGK ve sigorta firması tarafından ödenmektedir. Hak sahipleri yalnızca katılım payı ödemesi yaparak ayakta ve yatarak tedavi hizmetleri alabilmektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları bu bağlamda poliçe sahibinin talep edebileceği ek teminatlara göre de değişkenlik gösterir. Tamamlayıcı sağlık sigortalarında sözleşme takvimi poliçe içerisinde açık bir şekilde yer alır. Poliçe yenileme sürecinde teminattaki yapılar, limitler ve paket değişikliklerine ilişkin müeyyideler de hak sahibiyle paylaşılır. Poliçe içerisinde kapsam dışı bırakılan konulara da yer verildiği için ihtiyaçlarınızı açık bir şekilde göz önünde bulundurarak karar verebilme olanağı tanınmaktadır. Tamamlayıcı sigorta kapsamında 24 saatten daha uzun süreyle hastanede yatış gereken kişiler yatarak tedavi teminatından yararlanmış olurlar. Bu süreçte hastanede yatan kişinin tedavi masrafları ve acil durum harcamaları, evde bakım hizmetleri, tıbbi malzeme destekleri ve ambulans hizmetleri bu teminat içerisinde değerlendirilmektedir. 

Özel Sağlık Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tamamlayıcı sağlık sigortaları, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı bulunan ve SGK ile anlaşmaya varılmış özel hastanelerde kullanılabilmektedir. ‘’Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir’’  sorusu için yaptırılması halinde hak sahibine özel hastaneden yararlanma olanağı tanıyan ve özel hastanelerde yalnızca SGK katılım ücreti ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilme olanağı sağlayan bir sigorta kolu tanımı yapılabilir. ‘’Özel sağlık sigortası nedir’’ sorusu içinse poliçe sahibinin geleceğini teminat altına almaya yarayan, kaza veya hastalık durumlarında kişinin sağlık giderlerinin karşılanmasını sağlayan bir sigorta kolu denebilmektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortasında katılım payı oranları bulunmamaktayken, hastane masrafı SGK ve sigorta firması tarafından finanse edilmektedir. Buna göre poliçe sahibi hastane masraflarını değil, yalnızca katılım payını ödemekle yükümlüdür. Özel sağlık sigortalarındaysa katılım payı oranları bulunmaktadır. Poliçe sahibinin belirlemiş olduğu teminatlara bağlı olmak suretiyle değişiklik gösteren katılım payı ile poliçe sahibi hastane masraflarının bir kısmını karşılamak zorundadır. Tamamlayıcı sağlık sigortaları yalnızca SGK’nın anlaşmaya varmış olduğu hastanelerde geçerliliğe sahipken, anlaşmanın bulunmadığı sağlık kurum ve kuruluşlarında tedavi görenler daha sonra hak talep edememektedir. Özel sağlık sigortası poliçesi sahipleriyse tedavi görmek istediği sağlık kuruluşunu seçebilmektedir. Sigorta firmasıyla anlaşması bulunmayan kuruma başvurulduğunda tutarın belli bir kısmının şirketten tahsil edilmesini talep edebilmektedir.

Özel Sağlık Sigortası Genel Şartları

Özel sağlık sigortalarının her yıl düzenli olarak yenilenmesi gerekmektedir. Bu süre zarfında kişi poliçede bulunan teminatlara ihtiyaç duyabilmektedir. Sağlık sigortası yaptıracak olan kişinin poliçe içerisindeki maddelerin kendine uygun olup olmadığını değerlendirmesi gerekmektedir. Gözden kaçırılan riskler söz konusu olduğunda kişi ihtiyaçlarını tam manasıyla karşılamayabilir. Tamamlayıcı sağlık ve özel sağlık sigortasında poliçe içerisinde teminat dışında bırakılan durumlar açık bir şekilde belirtilmektedir. Sigortanın ne zaman başlayıp ne zaman sona ereceği açıkça belirtilir ve poliçe içerisinde bulunur. Hak sahibinin sözleşme sırasında beyan etmiş olduğu yükümlülüklerin tamamına poliçe içerisinde yer verilir. Poliçenin geçerli bulunduğu süre zarfında herhangi bir revize yapılmak istenirse ihbar yükümlülükleri de poliçede belirtilir. Özel sağlık sigortalarında yaş sınırı genellikle 0-60 olarak belirlenmişken, tamamlayıcı sağlık sigortası yaş sınırı 55 yaş altındaki kişileri kapsamaktadır. Yaş sınırı uygulamaları genel hatlarıyla bu şekilde olmasına karşın sınır firmadan firmaya göre de değişiklik gösterebilmektedir. Özel sağlık sigortalarında olumsuz bir hadisenin cereyan etmesi halinde poliçe sahibinin yükümlülüklerine yer verilmektedir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Genel Şartları

Tamamlayıcı sağlık sigortaları, özel firmalar tarafından kullanıcılara sunulan bir hizmettir ve yaptırılması zorunlu değildir. Belli şartlara bağlı kalmak üzere kişi dilediği an tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilme hakkına sahiptir. Yaş sınırı bu sigorta kolu için genellikle 60 olarak belirlenmiş ve bu yaştan daha küçük olan SGK’lı kişiler tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanabilmektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları konusunda poliçe sürecindeki teminatlar, tespit edilen limitler ve çizilen çerçeve dikkate alınmaktadır. Kişinin yaşı, cinsiyeti, hastalık durumu gibi faktörler de hesaplamalarda dikkat edilen temel parametreler arasında bulunmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortalarında başvuru formunun onaylanıp değerlendirmelerin tamamlanmasıyla ilk taksit ödenir ve poliçe yürürlüğe girer.

Tamamlayıcı sağlık sigortası sorgulama işlemleri de sigortaladım.com sayesinde yalnızca birkaç tuş ile yapılabiliyor. En uygun fiyat olanaklarıyla özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası olanaklarından yararlanabilmenizi sağlayan sigortaladım.com, tecrübeli ekibiyle sigortacılık anlayışını her geçen gün daha da iyileştirmektedir. Tamamlayıcı ve özel sağlık sigortasıyla ilgili dilediğiniz zaman ekstra bilgi alabileceğiniz ve aklınızdaki soruları giderebileceğiniz uzman kadro, müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutabilmek anlayışıyla hizmet vermektedir. Üst düzey teknolojik alt yapısı ve güçlü temelleriyle son derece güvenilir hizmet ağı vadeden sigortaladım.com ile hem kendinizi hem de aile fertlerinizi güvence altına alabilirsiniz.

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;