Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Özel Sağlık Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Arasındaki Farklar

05 Temmuz 2023

Sağlık sigortası dendiği zaman genel olarak akla genel sağlık sigortası gelse de, aslında birçok sigorta alternatifi bulunmaktadır. Hangi sağlık sigortası poliçesini alırsanız alın, alınan bu poliçelerde hizmet farklılıkları olabilmektedir. Her poliçede ana teminatlar aynı olsa da, ek teminatlar seçilen paketlere göre çeşitlilik gösterebilir. Özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası arasındaki fark da bu çeşitliliklere örnek olarak gösterilebilir.

Özel Sağlık Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

İki sigorta türü de kısaca tanımlanacak olursa Özel sağlık sigortası, poliçe sahibi kişinin dilediği hastanede sağlık masraflarının karşılanmasını sağlayan bir sigorta türüdür. Tamamlayıcı sağlık sigortası ise, sosyal güvenlik sigortası limitinin üzerinde olan sağlık harcamalarında, poliçe sahibine herhangi bir fark yansıtılmadan anlaşmalı olduğu sağlık kuruluşlarındaki tedavi masraflarının sigorta şirketleri tarafından ödenmesini sağlayan bir sigorta türüdür. Birbiri ile benzer özellikler gösterse de bu iki sigorta türünde belirleyici farklılıklar mevcuttur. Tamamlayıcı sağlık sigortası ve özel sağlık sigortası arasındaki en ayırt edici fark, tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanmak için SGK'lı olma şartı bulunur. Özel sağlık sigortası yaptırabilmek için bireyin 60 yaşından küçük olması yeterlidir, SGK’lı olma şartı aranmaz.

Özel Sağlık Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Arasındaki Farklar

Bir diğer özel sağlık ile tamamlayıcı sağlık arasındaki fark ise, özel sağlık sigortası yaptırdığınızda yurt dışı tedavilerinizi teminat altına alabilirken, tamamlayıcı sağlık sigortası yalnızca Türkiye içindeki sağlık masraflarını karşılamaya yöneliktir. Özel sağlık sigortasında dilediğiniz hastaneye giderek poliçede belirtildiği şekilde ayakta ya da yatarak tedavi olabilirken, tamamlayıcı sağlık sigortası ile SGK ve sigorta şirketinizin anlaşmalı olduğu hastaneler içerisinde yatarak ya da ayakta tedavi imkanından faydalanabilirsiniz. Özel tamamlayıcı sağlık sigortası arasındaki bir diğer fark, özel sağlık sigortasının anlaşması dışında kalan bir hastanede tedavi gördüğünüzde, tedavi masraflarının bir kısmı sigorta şirketiniz tarafından ödenebilir. Fakat tamamlayıcı sağlık sigortası için bu durum geçerli değildir. Bu sigorta türünde anlaşmasız bir hastanede tedavi olduğunuzda yaptığınız harcamalar karşılanmaz, ödemeyi kendi cebinizden yaparsınız.

Özel Sağlık Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası İçin Gerekli Evraklar

İki farklı ve önemli sigorta türü olan özel tamamlayıcı sağlık sigortası için gerekli evraklar, sigorta şirketleri bakımından farklılık gösterebilir. Özel sağlık sigortası için genellikle talep edilen belgeler şu şekilde sıralanmıştır;

Yaş, cinsiyet, iletişim bilgileri,

Nüfus cüzdanı,

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişiler için oturma izni

Farklı bir sigorta şirketine geçmek isteyenlerden talep edilen belgeler;

Başvuru formu,

Bilgilendirme formu,

Rapor ve tetkikler (bazı sigorta şirketleri talep edebilir.)

Eş ve çocuk eklenirken talep edilen belgeler;

Başvuru formu,

Yeni doğan bebek için doğum raporu

Dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de, evlilik tarihinden itibaren 30 gün içerisinde eşin sigortaya eklenmesi için başvuru yapılmalıdır. Çocuk için bu süre 15, 30 ya da 60 gün olabilir. Bu süre sigorta şirketlerince farklılık gösterebilir, net bilgi için sigorta yetkilinize danışmanız tavsiye edilir.Tamamlayıcı sağlık sigortası için kişisel bilgilerinizi vererek sigorta şirketlerinin teklif formlarını doldurabilir, talep ettikleri belgeleri bu şekilde kolayca öğrenebilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hesaplama

Özel ve tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları, belirli kriter ve durumlara göre hesaplanabilir. Özel sağlık sigortası hesaplama işleminde yaş ve cinsiyet kriteri büyük önem taşımaktadır. Bunun dışında geçirdiğiniz hastalıklar, yaptırmış olduğunuz poliçenin kapsamı ve ek teminatlar, sigorta şirketinizin önceki yıllarda gerçekleştirdiği ödemeler, aldığınız sağlık hizmetlerinin toplam tutarı gibi kriterler de özel sağlık sigortası fiyatlarını etkileyen unsurlar arasındadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası ise yaşınız, cinsiyetiniz ve yaşadığınız bölgeye göre farklılık gösterir. Fiyat konusunda bir diğer tamamlayıcı ve özel sağlık sigortası farkı ise, tamamlayıcı sağlık sigortasında SGK'lı bir çalışan olmanız ya da eş/çocuk sahibi olmanızın prim miktarını etkilemesidir.

En doğru bilgi için sigortaladım.com üzerinden teklif formu doldurabilir, en güncel özel ve tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Sigortaladım.com, sadece tamamlayıcı ve özel sağlık sigortası değil, tüm sigorta çeşitleri ile ilgili en iyi fiyatları en geniş teminat seçenekleriyle kullanıcılarına sunar. Dilerseniz 7/24 hizmet sağlayan müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilir, size ve ailenize en uygun sigorta çeşitlerinden dilediğinizi yaptırabilirsiniz.

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;