Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Özel Sağlık Sigortalarının Geçerliliğiyle İlgili Bilmeniz Gereken 5 Konu

07 Eylül 2022

Özel sağlık sigortaları, poliçe sahibinin olası bir sağlık problemi yaşaması halinde tedavi edilmesini ve masraflarını teminat altına alınmasını sağlamaktadır. Özel sağlık sigortası ile poliçe sahipleri anlaşmalı sağlık kurumları aracılığıyla ücretsiz veya oldukça cüzi miktarlarda ücret ödeyerek hizmet alma hakkına sahiptir. ‘’Özel sağlık sigortası nedir’’ sorusu için sağlık kurumlarında ayakta veya yatarak tedavi masraflarınızın karşılanmasını sağlayan, poliçe sahibine güvence vadeden bir sigorta kolu yanıtını vermek doğru olacaktır. Sigorta sorgulamaları yapılmadan önce poliçe sahiplerinin dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Özel sağlık sigortası poliçesini belirlerken ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız ve poliçe kapsamının gereksinimlerinizi karşılıyor olması gerekmektedir. Sigorta poliçelerini ek teminatlarla zenginleştirebilir ve teminatları poliçe kapsamının dışında bırakarak prim ödemelerinizde tasarruf yapabilme olanağınız bulunmaktadır.

Özel Sağlık Sigortası Nedir?

Özel sağlık sigortası bulunan bireyler, pek çok sağlık hizmetini özel sağlık kurumlarından alabilmektedir. Sigorta firmalarının anlaşmalı sağlık kuruluşlarıyla kaza veya hastalık gibi olumsuzluklar meydana geldiğinde ortaya çıkan tedavi masrafları maliyetli olabilmektedir. Özel sağlık sigortasıyla poliçe sahipleri aynı zamanda eş ve çocukların primlerinin vergiden düşürülmesini de mümkün kılarak vergi indirimi olanağı sağlayabilmektedir. Pek çok avantajı bir arada buluşturan özel sağlık sigortası fiyatları belirlenen çerçeveye göre değişiklik gösterir. Sağlık sigortaları başvurularında sigortalı olmanız için engel teşkil eden bir konu olup olmadığı da sigortadan yararlanma olanakları arasında bulunmaktadır. Engel durumlarının kontrolü için başvuru sonrasında 90 günlük bir süre tanınmaktadır. Özel sağlık sigortası sorgulama işlemlerinde ortaya çıkacak fiyatlandırmalarda pek çok parametre dikkate alınmaktadır. Buna göre sigortalının yaşı, cinsiyeti, boyu ve kilosu, ikametgah adresi, geçmiş hastalıkları incelemeye alınmak suretiyle poliçe fiyatlandırması yapılmaktadır. Teminatlar da sigorta sürecindeki en önemli faktörleri arasında yer almaktadır. Uygun sigorta fiyatlandırmaları, hak sahibi için gerekli görülen güvenceleri sağlayan teminatlarla buluşturan özel sağlık sigortaları poliçede bulunan riskler karşısında sigortalıyı korumaktadır.

Özel Sağlık Sigortası Koşul ve Limitlerine Dikkat Edin

Özel sağlık sigortanızı oluştururken temel maksat ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek nitelikte bir poliçe hazırlanmış olmasıdır. Sigorta avantajlarından en iyi şekilde yararlanabilmeniz için sigorta teminatlarının gereksinimlerinizi karşılayıp karşılamayacağına dikkat etmeniz gerekmektedir. Söz konusu poliçe içerisinde teminat dışında bırakılan haller açıkça yer almaktadır. Poliçe kapsamı dışında bırakılan hallerde sigortalının hastalanması veya kaza sonucunda yararlanması gibi şartların oluşması teminat dışı bırakılan haller olarak değerlendirilmektedir. Özel sağlık sigortası ücretleri belirlenirken kendiniz için gerekli görmediğiniz hizmetleri poliçe kapsamı dışında bırakarak büyük ölçüde tasarruf elde edebilirsiniz. Sigortalının sözleşme sırasında beyan etmiş olduğu yükümlülüklerin tamamı poliçe içerisinde bulunmaktadır. Poliçenin geçerli olduğu süre zarfında herhangi bir değişikliğin meydana gelmesi halinde ihbar yükümlülüğü koşulları da poliçe içerisinde yer almak zorundadır. Özel sağlık sigortası hesaplama işlemi yapılırken belirlenen teminatlar ilk olarak değerlendirmeye alınan parametreler arasında bulunur. Bu bağlamda çerçeveyi kendiniz için en uygun fiyatlı ve en geniş kapsamlı olarak çizebileceğiniz birtakım özelleştirmelerde bulunabilirsiniz. Sigorta işlemlerinizi tamamladıktan sonra değişikliklere gitme talebinizde de ne kadar ödeme yapmanız gerektiği ve ihbar yükümlülüğü şartları da açıkça belirtilmektedir.

Özel Sağlık Sigortası Sorgulama Formunu Doğru Doldurun

Teminatların belirlenmesi aşamasından sonraki en önemli aşama sorgulama formunun doğru bir şekilde doldurulmasıdır. Özel sağlık sigortalarında bulunan bilgilerin doğruluğunu kontrol etmeniz gerekmektedir. Sigorta işleminde poliçe sahibinin yaşı, cinsiyeti, daha önce geçirmiş olduğu hastalıklar gibi bilgiler eksiksiz olarak verilmelidir. Bu bilgiler ışığında poliçeniz için ne kadar prim ödeyeceğinizi tam manasıyla görebilme olanağınız bulunmaktadır. Özel sağlık sigortalarında poliçe sahibinin; yaşı, cinsiyeti, boyu, kilosu, alkol durumu, geçmiş hastalığı, ikametgah adresi, daha önce poliçesinin bulunup bulunmadığı ve poliçe kapsamına başka kişilerin dahil edilip edilmeyeceği bilgilerinin doldurulması gerekmektedir. En iyi özel sağlık sigortası poliçesini oluştururken, kendiniz için en uygun şartlara yer vermeniz en uygun fiyatlarla sigorta işleminizi tamamlamanızı sağlar. Özel sağlık sigortalarında poliçe sahibi birinci derece yakınlarını da poliçeye dahil ederse vergi indirimi avantajı da elde edebilmektedir. Özel sağlık sigortaları poliçeleri içerisinde belirlenen teminatlar kişiye özel olarak şekillendiği için fiyatlandırmalar konusunda net bir söylem geliştirmek doğru olmayacaktır.

Özel Sağlık Sigortaları Kapsamı Doğru Belirlenmelidir

Özel sağlık sigortalarıyla sigorta firmalarının anlaşmalı bulunduğu geniş ağ kurumlarında yatarak tedavi, ayakta tedavi ve doğum vs. hizmetleri alınabilmektedir. Hizmet alınan süre zarfında poliçe sahipleri, söz konusu teminatlar sayesinde özel hastanelerin sağlık olanaklarından yararlanmaktadır. Özel sağlık sigortalarında ayakta ve yatarak tedavi olmak üzere iki farklı seçenek sunulmaktadır. Ayakta tedaviler, 24 saatten daha kısa süre içerisinde tamamlanan tedavileri işaret etmektedir. Ayakta tedavilerde doktorun verdiği hizmet ve ilaç masrafları karşılanmaktayken, rutin kontroller de sigorta kapsamına dahil edilmiştir. Özel sağlık sigortası kapsamı dışında kalanlar içerisinde bulunan hizmetler poliçe içerisinde bulunmakta ve hak sahipleri buna bağlı olarak hangi hizmetleri alamayacağını görebilmektedir. Yatarak tedavi teminatlarıysa hastanede yatış verilen kişilerin tedavilerini kapsamaktadır. ‘’Özel sağlık sigortası fiyatları nedir’’ sorusuna net bir yanıt verilebilmesi için poliçe sahibinin belirlemiş olduğu teminatlar dikkate alınmaktadır. Ayakta tedavilere nazaran çok daha geniş kapsamlı bir tedavi olanağı sağlayan yatarak tedavi teminatı, hak sahibinin kaliteli hizmet olanaklarından yararlanmasını mümkün kılmaktadır. Ameliyat ve oda masrafları başta olmak üzere pek çok masrafın daha karşılanmasını sağlayan yatarak tedavi teminatları, özellikle de yüksek maliyetleri içeren hizmetleri içermektedir. Doktor ve hastane seçebilme olanağı sağlayan sigortalar, müşterilerin kaliteli hizmet almasını ve hastalıklarına doğru teşhis konulması ve tedavi edilmesini sağlayabilmektedir.

Özel Sağlık Sigortasında Yalnızca Katılım Payı Ödenir

Özel sağlık sigortalarında ödemeler poliçe sahibinin isteklerine göre değişiklik göstermektedir. Bu sigorta kolu içerisinde katılım payı bulunmaktadır. Poliçe sahipleri tedavi sonrasında hastane ücretinin bir kısmını ödemekle yükümlüdür. Bu yönüyle özel sağlık kurum ve kuruluşlarında cüzi miktarda veya hiçbir ücret ödemeden hizmet alabilme olanağı sağlanmaktadır. Bedeli oldukça maliyetli olan tedavilerin masrafları sigorta firması ve SGK tarafından karşılandığı için yalnızca katılım payı ödenmesi gerekmektedir. Özel sağlık sigortası bulunan kullanıcılar doktor ve hastane seçiminde de bulunabilmektedir. Bu yönüyle hak sahibini son derece önemli hissettirmeyi başaran en uygun özel sağlık sigortası olanakları vadedilmektedir. Uygun fiyat avantajlarıyla özel sağlık sigortası teklifi alarak olası hastalık etkilerine karşı kendinizi ve yakınlarınızı daima koruma altına alabilirsiniz.

Sigortaladım.com aracılığıyla yapacağınız özel sağlık sigortasıyla hem kendinizi hem de sevdiklerinizi teminat altına alabilirsiniz. Bütçeniz için en uygun fiyat avantajlarını görebilmenizi sağlayan, deneyimli kadrosuyla istek ve taleplerinizi en kısa süre içerisinde yanıtlamayı başaran sigortaladım.com ile poliçelerinizin hazırlanması talimatını verebilirsiniz. Bütçeniz ve gereksinimleriniz için en uygun çerçeveyi çizen poliçelerin hazırlanmasını sağlar ve yenilikçi teknolojik anlayışlarla özel sağlık sigortanızı yaptırabilirsiniz. Merak ettiğiniz bütün soruları yanıtlayacak potansiyele sahip uzman kadrosuyla müşteri memnuniyetini daima en üst seviyelerde tutmayı başaran sigortaladım.com ile özel sağlık sigortasına ilişkin kafanızda soru işareti oluşturan bütün soruların yanıtlanmasını sağlayabilirsiniz. Yüksek hizmet kalitesini profesyonel bir anlayışla bir araya getiren sigortaladım.com ile özel sağlık sigortalarınızı yaptırarak size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;