Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Özel Sağlık Sigortası PCR Testini Kapsar mı?

13 Eylül 2022

Covid salgının devam ettiği süreç içerisinde, hastalığın kesin tanı alabilmesi ve tedavi sürecini başlatılması için PCR testi yapılması gerekmektedir. Sağlık hizmetleri arasında en fazla ihtiyaç duyulan işlemlerden biri olan PCR ve antikor testleri, yeni düzenleme sonrasında özel sağlık sigortası poliçelerine dâhil ediliyor. Poliçeler içerisinde özel paketler halinde sunulan özel sağlık sigortası PCR testi işlemlerinde yıl içerisinde belirli sayıda test hakkı yer almaktadır. PCR testi ve diğer işlemler için hazırlanan yeni dönem öze sağlık sigortasının detayları şu şekildedir:

 • Sigortalıların yıl içerisinde birkaç defa PCR testi yapmasına imkan tanınıyor. 

 • Öze sağlık sigortası kapsamında, anne, baba, eş ve çocuklar da PCR testi hizmetlerinden faydalanabilir. 

 • Özel sağlık sigortası poliçesi kapsamında, anlaşmalı olan özel hastane ve kliniklerde, PCR testi uygulamaları gerçekleştirilmektedir. 

 • PCR testiyle birlikte, covid-19 salgınına yakalanan kişilerin tedavi sürecinde de gerekli masraflar, özel sağlık sigortası tarafından karşılanmaktadır. 

Farklı sigorta şirketleri tarafından hazırlanan özel sağlık sigortası poliçelerinde, yıl içerisinde kaç kez PCR testi yapılacağı ve pozitif vakalara uygulanacak tedavi işlemlerinde, hangi aşamaların karşılanacağı, detaylı şekilde yer almaktadır. Tercih edilen tamamlayıcı sağlık sigortası PCR testi ve covid-19 vakalarının tedavileri için farklı kriterlerde hizmetler sunacaktır. 

Özel Sağlık Sigortası PCR Testi

Özel sağlık sigortası hizmeti sunan sigorta şirketleri, tercih edilen sigorta türüne göre, çeşitli özelliklerde poliçeler hazırlamaktadır. Seçilen tamamlayıcı sağlık sigortası şirketine ve hazırlanan poliçelere bağlı olarak, Covid-19 salgını sürecinde yapılacak tüm PCR testleri, sigorta kapsamında yer alacaktır. Şirketlerin hazırladığı poliçelerin kapsamına bağlı olarak, yıl içerisinde farklı sayılarda PCR testi işlemi gerçekleştirilebilir. Sigorta şirketlerinin, özel sağlık sigortası kapsamında hazırladığı PCR testi hizmetleri aşağıda sıralanmıştır:

 • Özel sağlık sigortaları, yıllık olarak hazırlanan poliçeler kapsamında, PCR testi hizmetlerini karşılayacaktır. 

 • Pandemi süreci boyunca yapılması zorunlu olan PCR testlerine ek olarak, poliçeler içerisinde antikor testi işlemleri de özel sağlık sigortası tarafından karşılanmaktadır. 

 • Covid-19 aşılarında, covid 19 testi tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında, sigortalılara ücretsiz hizmet verilmektedir. 

 • Sigortalıların seçimine bağlı olarak, birinci derece yakın aile üyeleri de aynı sigorta işlemlerinden ve hizmetlerinden faydalanabilir 

 • Seçilen sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu devlet hastaneleri ve özel hastanelerde, pozitif çıkan hastalar için ücretsiz tedavi hizmetleri sunulmaktadır. 

 • Covid testi özel sağlık sigortası kapsamında, yıl içerisinde sigortalılar için belirli sayıda PCR testi uygulaması, ücretsiz şekilde gerçekleştirilir. 

Sigortalı kişilerin covid-19 salgınına yakalanması durumunda, ortaya çıkacak olan hastane giderleri ve tedavi masrafları, özel sağlık sigortası tarafından karşılanır. Kişilerin SGK kapsamında alınan her türlü koociv-19 tedavi hizmetinden faydalanma hakkı bulunurken, anlaşmalı olan hastaneler ve devlet hastanelerinde, hasaların tedavileri gerçekleştirilir. Sadece pandemi süreci içerisinde karşılanan covid testi ve covid-19 pozitif vakalara uygulanan tedavi süreci, pandemi sonrasında sigorta poliçelerinden kaldırılabilir. 

Özel Sağlık Sigortası Yatarak Tedavi Detayları Nelerdir?

Özel sağlık sigortası PCR testini karşılıyor mu?” şeklindeki sorulara ek olarak, kişiler tarafından covid-19 pozitif vakalara yapılan tedavi işlemlerinin karşılanıp karşılanmadığı da merak konusu olmaktadır. Hastaların PCR testi sonrasında, pozitif olarak nitelendirilmesi durumunda, yatarak tedavi ve evde tedavi aşamalarını, özel sağlık sigortaları karşılamaktadır. Covid-19 vakalarına ek olarak, sigorta poliçeler içerisinde yer alan yatarak tedavi süreçleri, aşağıda belirtilmiştir:

 • Sigortalıların cerrahi operasyon gerektiren ya da sadece tedavi sürecine dahil olan yatarak tedavileri

 • Poliçe kapsamındaki limiti aşmayan protez işlemleri

 • Herhangi bir kaza sonrasında gerekli olan diş tedavileri

 • Cerrahi operasyonlarda kullanılması gereken tüm malzemeler ve protez gibi özel gereçler

 • Yoğun akım ünitesindeki tüm giderler

 • Kanser tanısı sonrasında uygulanan radyoterapi ve kemoterapi tedavilerinin muayeneleri

 • Acil durumlarda talep edilen ambulans hizmetleri

 • Fizik tedavi ve rehabilitasyon süreçleri

 • Hamilelik süreci ve doğum teminatı işlemleri

 • Evde bakım sürecinde gerekli olan tüm işlemler
   

Yukarıda belirtilen yatılı tedavi gereklilikleri, özel sağlık sigortası poliçeleri tarafından karşılanmaktadır. Yatılı tedavi süreçleri içerisinde ya da daha öncesinde, gerekliliğe göre özel sağlık sigortası covid testi işlemleri de gerçekleştirilmektedir. Hastaların genel durumuna bağlı olarak, PCR testi ve covid-19 tedavi süreçlerinin tamamı, sigortalar kapsamında karşılanacaktır. 

Özel Sağlık Sigortası Ayakta Tedavi Süreci Nasıl İşler?

Özel sağlık sigortası poliçesine dahil olan kişiler ve bu kişiler tarafından belirlenen birinci derece yakınlıktaki aile üyeleri, covid-19 test ve tedavileri başta olmak üzere, birçok ayakta tedavi hizmetinden faydalanmaktadır. Covid testi sigorta karşılıyor mu  sorusunun yanı sıra, kişilerin pozitif vakalar arasına girmesi durumunda, tüm sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkı bulunmaktadır. Ayakta hasta kategorisinde, özel sağlık sigortasının karşıladığı tedaviler şunlardır:

 • Kovid-19 ve diğer hastalıklar için uzman doktorlar tarafından yapılacak her türlü muayene

 • Kişilerin hastalıklarının teşhisi ve şikayetlerin sebebinin öğrenilmesi amacıyla yapılan tüm test ve tahliller

 • Kişilerin hastalıkları teşhis edildikten sonra, tedavi sürecinde kullanılan ilaçlar

 • Röntgen ve Mr gibi görüntüleme işlemleri

 • Tomografi ve sintigrafi görüntüleme cihazlarıyla teşhis yapılması

 • Fizik tedavi ve rehabilitasyon aşamalarında ortaya çıkan masraflar

Özel sigorta covid testi yanı sıra, hastaların ayakta tedavi süreçlerinde ihtiyaç duyacakları sağlık hizmetleri, özel sağlık sigortası poliçeleri kapsamında düzenli olarak karşılanacaktır. Özel sağlık sigortasının yıl içerisinde belirlediği covid testi ve tedavi hizmetlerinin limitleri, tercih edilen sigorta poliçesinin içeriğine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al
Özel Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;