MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Olmazsa Olmaz Motosiklet Ekipmanları Nelerdir?
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Olmazsa Olmaz Motosiklet Ekipmanları Nelerdir?

Özellikle trafik sorununun yaşandığı büyük şehirlerde hayatı kolaylaştıran motosikletler, güvenlik açısından ekstra önlemler gerektirir. Gerekli eğitimlerin alınması kadar, güvenlik ekipmanlarının kullanılması da büyük önem taşır. Belirli standartlara uygun olarak tamamlanan ve doğru şekilde kullanılan motosiklet ekipman seti, olası kazalarda risk oranını büyük ölçüde azaltır.

Motosiklet koruyucu ekipmanları nelerdir?

Hayati riskleri azaltan motosiklet ekipmanlarının sürücüler ve yolcular tarafından kullanılması gerekir. Motosiklet üzerinde; düşme, çarpma, savrulma gibi risklere maruz kalındığı için kullanılan ekipmanların kalitesi de oldukça önemlidir. Motosiklet kazalarında birinci derecede yaralanmalar, baş ve göğüs bölgesinden alınır. Bu riskleri en aza indirmeye yarayan motosiklet ekipmanları kask, sırtlık, mont, eldiven ve dizliktir.

Motosiklet kaskı seçerken nelere dikkat edilmeli?

Motosiklet kaskı, olası kazalarda hayati riski ortadan kaldırmaya yönelik en önemli sürüş ekipmanıdır. Sürücüler ve  yolcular için takılması zorunlu olan kaskların Avrupa güvenlik standardı olan ECE-2205'ye uyumlu olması çok önemlidir. Tam kapalı (full face) kask, çeneliği açılabilen (flip up) kask, çeneliksiz (open face) kask ve yarım (shorty half) kask olmak üzere dört çeşit motosiklet kaskı bulunur. Bu kaskların içerisinde baş ve boyun bölgesini en iyi koruyan ve en çok tercih edilen kask çeşidi, tüm kafayı saran tam kapalı (full face) kasktır. Motosiklet kaskının yanmaz ve darbelere dayanıklı malzemeden üretilmesi gerekir. Motosiklet kaskı satın alırken kafa ölçünüze uyumlu olmasına, kulaklarınızı rüzgar ve gürültü gibi çevresel faktörlere karşı korumasına özen göstermelisiniz. 

Motosiklet sırtlığı ne işe yarar?

Motosiklet sırtlığı, üst seviye koruma sağlayarak sürücüleri sırt, bel ve omurga bölgesinde oluşabilecek hasarlardan korur. Sırt koruması çarpışma anında sürücüler için bir nevi hava yastığı görevi görerek darbeyi emer. Sırtlık seçimi yapılırken kullanılan malzemenin dayanıklı olmasına dikkat edilmesi gerekir. Kullanılan sırtlığın hafif olması, nefes alabilir kumaşlardan üretilmesi sürücülere konfor sağlar, bu da sürüş güvenliğini artıran bir unsurdur. 

Motosiklet montu nasıl seçilir?

Hangi mevsim olursa olsun, motosikletle güvenli sürüş için olmazsa olmaz koruyucu ekipmanlardan biri de monttur. İyi bir motosiklet montunda aranan en önemli özellik; omuz, dirsek ve sırt korumasının olmasıdır. Montun etiketinde mutlaka CE onayı bulunmalıdır. Ayrıca mont üzerinde karanlıkta fark edilmeyi sağlayan reflektör şeritlerinin olması da güvenli sürüş için büyük önem taşır. Ekstra korumalarla desteklenen motosiklet montlarında genellikle deri veya Gore-Tex gibi teknik kumaşlar kullanılır. Hafif, nefes alabilen, yırtılmaz, yanmaz, su geçirmez, rüzgar geçirmez, darbelere ve sürtünmeye karşı dirençli, iç ısı dengesini iyi sağlayan kumaşlardan üretilen montlar yüksek koruma ve konfor sağlar. Yaz aylarında fileli malzemelerden üretilmiş montlar da tercih edilebilir. 

Motosiklet eldiveni kullanmak neden önemlidir?

Motosiklet kazalarında genel olarak sürücülerin yerle ilk temas eden yerleri elleri ve avuç içleridir. Bu durum ellerde sürtünmeye bağlı yaralanmalara ve şiddetli kanamaya neden olabilir. Yüksek süratle yapılan kazalarda sürtünme esnasında, ortaya çok büyük derecelerde sıcaklık çıkar. Bu sıcaklık ciddi yaralanmalara neden olabilir. Tüm bu olasılıklardan dolayı motosiklet eldiveni kullanmak çok önemlidir. Eldiven seçiminde en sağlıklı ve güvenilir olan yazlık ve kışlık olarak iki çeşit eldiven kullanmaktır. Motosiklet eldiveni seçerken bileği, elin üst yüzeyini ve avuç içini koruyan, parmakları tam olarak saran, parmak ve bileklerde hareketi kolaylaştıran esnek bölümlere yer verilen, bilek ayarı yapılabilen modellere yönelmek gerekir. Eldivenin yüksek sürtünme dayanıklılığına sahip, yanmaz ve nefes alabilen kumaşlardan üretilmiş olması da önemli kriterler arasında yer alır.  

Motosiklet dizliği ne işe yarar?

Motosiklet sürücüleri için güvenli sürüş ekipmanlarının içerisinde yer alan dizlikler, düşme anında diz kapağına gelen darbenin etkisini azaltarak diz kapağı kırılmalarına önüne geçer. Özellikle uzun yol sürüşlerinde muhakkak dizlik kullanılması önerilir. Motosiklet dizliği satın alırken hareket kabiliyetini kısıtlamayan modelleri tercih etmek gerekir. Dizliğe alternatif olarak, dizlik koruması olan pantolonlar da tercih edilebilir.

Sürüş güvenliğine ciddi katkı sağlayan motosiklet koruyucu ekipmanları, sürücüleri kaza anında fiziksel zararlardan koruyarak sakatlanma riskleri azaltır. Beklenmedik kazalara karışmanız durumunda üçüncü kişilerin zararlarını teminat limitleri çerçevesinde karşılayan trafik sigortası, otomobillerde olduğu gibi motosikletlerde de zorunludur. Sigortaladım.com aracılığıyla ihtiyaçlarınıza en uygun trafik sigortası (https://www.sigortaladim.com/trafik-sigortasi) poliçesine uygun ödeme koşullarında sahip olabilir, yollara güvenle çıkabilirsiniz. Motosiklet sigortası yaptırmanın faydalarına buradaki (https://www.sigortaladim.com/sigorta-rehberi/motosiklet-sigortasi-ne-ise-yarar) içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI