Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Neden Motosiklet Sigortası Yaptırmalıyım?

26 Nisan 2024

Motosiklet zorunlu trafik sigortası, motorlu araç sahibinin yaptırmakla yükümlü olduğu sigorta türüdür. Motosiklet sigortası kısaca motorlu taşıtların kusurlu olduğu kazalarda üçüncü şahısların zararını karşılamak için yaptırılması zorunlu olan bir sigortadır. Motosiklet sigortası yaptırdığınızda olası bir kaza durumunda sigortanızın sağladığı teminatlar ve güvenceler sayesinde önemli avantajlar elde edersiniz. Motorsiklet zorunlu trafik sigortası, karşı tarafın aracına verilen maddi zararları karşılamanın yanı sıra ölümlü ya da yaralanmalı bir kazada (yayalar da dahil) meydana gelebilecek maddi-manevi tüm tazminat bedelini kapsamaktadır.

Motorlu Araçlarda Zorunlu Trafik Sigortası Yenileme Süresi Ne Kadar?

Tüm motorlu araçlarda zorunlu trafik sigortası yapılması ve poliçe süresi dolduğu zaman poliçenin yenlenmesi gerekmektedir. Yenileme süresi için önceden belirlenmiş kesin bir tarih bulunmadığından poliçenizin bitiminde en kısa zamanda yenileme yapmalısınız. Poliçenizin süresi 1 yıldır. Sigortasız trafiğe çıkmak ve olası bir kaza durumunda kötü sürprizlerle karşılaşmamak için poliçenizin başlama tarihinden itibaren 1 yıl dolduğunda poliçenizi yenilemelisiniz.

Motosiklet Sigortası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Sigortaladim.com web sitemizde yer alan sigorta şirketlerinden online teklifler alabilir ve indirimli fiyatlarla bütçenize en uygun sigortayı yaptırabilirsiniz. Motosiklet sigortası hesaplama yöntemi olarak ise aracınızın modeli, yılı, profiliniz ve aracınızın bağlı bulunduğu il bilgileri baz alınmaktadır. Tüm bu veriler hesaplanarak trafik sigortasında en uygun teklifli poliçeyi satın alabilirsiniz.

Motosiklet Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası Nedir?

Trafik kazalarında motor sahibinin zararlarını karşılayan zorunlu trafik sigortası, kasko sigortası gibi isteğe bağlı bir sigorta değildir. Zorunlu trafik sigortası, trafiğe çıkan her araç cinsi için mutlaka yapılmış olmalıdır. Trafik sigortası yapılmamış araçlar gibi motorsikletler de trafik denetimlerinde tespit edildiği takdirde trafikten men edilerek en yakın otoparka çekilir. Araç sahibi ise motorsikletini geri almak için öncelikle zorunlu trafik sigortası poliçesini yaptırır, sonrasında ise çekici masrafı ve otopark masraflarını ödeyerek aracını teslim alır. Sigortası bulunmayan araçlar için ayrıca para cezası da uygulanır ve bu ceza 15 gün içinde ödendiği takdirde indirim uygulanır.

Motosiklet Sigorta Fiyatları 2024 Yılında Ne Kadar Artış Gösterdi?

2024 yılı itibariyle tüm araç tiplerinde olduğu gibi motosiklet trafik sigortası fiyatları da zamlandı. Motosiklet sahiplerinin en çok merak ettiği konu ise motorsiklet sigorta fiyatlarının 2024 yılında ne kadar artış gösterdiği oldu. Peki en güncel motorsiklet sigortası fiyatları nelerdir? Birçok değişkene bağlı olan motorsiklet sigortası fiyatı için net bir rakam vermek pek mümkün değil. Motosiklet sigortası fiyatlandırması yaparken şu hususlara dikkate alınır:

- Motorsikletinizi hasarsızlık durumu

- Plakanızın bağlı bulunduğu il

- Sigorta poliçenizi zamanında yenileme

Bu ölçütlere göre en uygun trafik sigortası için size sizi ilgili sayfamıza bekliyoruz! Anlaşmalı olduğumuz birçok sigorta şirketinin tekliflerini aynı anda görüntüleme fırsatını bularak en uygun fiyatlı poliçeyi hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz.

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;