11 Şubat 2020 / Salı Sigortaladım Editörü

Neden Özel Sağlık Sigortası Yaptırmalısınız?

Sağlık, insan hayatındaki en değerli durumdur. Sağlığınızın herhangi bir şekilde riske girmesi durumunda başvurulacak ilk yer olan hastanelerde çıkabilecek masraflara karşın hazırlıklı olmak size her zaman büyük avantaj sağlayacaktır. Bu hazırlığı sağlayacak hizmet ise sağlık sigortasıdır. Sosyal güvenlik yasalarına göre çalıştığınız kurum tarafından sağlığınız sigorta altındadır. Fakat bu sağlık sigortası sınırlı avantajlar sağlar ve her zaman yeterli olmayabilir. Bu aşamada ihtiyacınız olan şey özel sağlık sigortasıdır.

Özel Sağlık Sigortası Ne İşe Yarar?

Özel sağlık sigortası, bir sigorta şirketine ödeyeceğiniz prim ile kendi kendinize yapabileceğiniz bir sigortadır. Özel sağlık sigortası sizi olası kazalara, hastalıklara ve sağlık sorunlarına karşı korur. Sigorta şirketi, poliçede belirlenen şartlar kapsamında sizin her türlü tedavi masraflarınızı karşılamakla yükümlüdür. Özel sağlık sigortası kapsamında gidebileceğiniz sağlık kurumu sayısı daha fazladır. Sosyal güvenlik kapsamındaki sağlık sigortanız ile sağlık hizmeti alamayacağınız pek çok sağlık kurumu, özel sağlık sigortanız olduğu takdirde size hizmet verecektir. Böylece alacağınız sağlık hizmetinin kalitesi de artacaktır.

Özel Sağlık Sigortasının Avantajları

Özel sağlık sigortası, belirli bir prim karşılığında oluşturabileceğiniz poliçe kapsamında size sağlık hizmetleri avantajı sağlar. Poliçede yer alan teminatların bir kısmını isteğiniz üzerine düzenleyebildiğiniz için özel sağlık sigortası primi değişkenlik gösterebilir. Böylece bütçenize uygun tutarda bir poliçe sahibi olabilirsiniz. Sigorta poliçenizde belirlenen avantajlardan poliçeyi satın aldığınız günden itibaren 1 yıl boyunca yararlanabilirsiniz.

Özel sağlık sigortası sahibi iken bir sağlık sorunu ile karşılaştığınızda sağlık kuruluşunda tedavi olduğunuzda ödemeniz gereken tedavi ücretinin büyük bir kısmını sigorta şirketi karşılar. Poliçede belirtilen bazı durumlarda ise ücretsiz sağlık hizmeti alabilirsiniz. Sigorta şirketleri, özel sağlık kurumlarının çoğu ile anlaşmalıdır. Böylece özel sağlık kurumlarında en kaliteli sağlık hizmetini almanıza rağmen düşük bir ücret ödersiniz.

Sigorta şirketleri, her zaman aynı sağlık kurumları ile anlaşmamış olabilir. Seçtiğiniz sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu sağlık kurumlarına da dikkat etmelisiniz. Özel sağlık sigortası yaptırmak için sigorta şirketi seçerken anlaşmalı olduğu kurumları da göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü bu sağlık kurumları, bir sağlık sorunu ile karşılaştığınızda gidebileceğiniz yerlerdir. Özel sağlık sigortası poliçenizdeki avantajlar, sadece anlaşmalı sağlık kurumlarında geçerlidir. Sigorta şirketinin belirlediği sağlık kurumlarının dışında bir kurumda alacağınız sağlık hizmetini özel sağlık sigortanız karşılamaz.

Özel Sağlık Sigortası Vergi İndirimi

Çalıştığınız kurumun sosyal güvenlik kapsamında yaptığı sağlık sigortası için para ödemezsiniz. Fakat özel sağlık sigortası için belirli bir prim ödemeniz gerekmektedir. Sigorta şirketi, size bu prim karşılığında özel ayrıcalıklar ve avantajlar sunar. Özel sağlık sigortasının sunduğu avantajlardan birisi de vergi indirimidir. Bütçenizi zorladığını düşünerek özel sağlık sigortasından vazgeçmeniz büyük bir hatadır. Bunun nedeni ise özel sağlık sigortası primlerinizi vergi indiriminde kullanabilme hakkınızın olmasıdır. Ayrıca sadece kendinizin değil, evli iseniz eşinizin ve çocuklarınızın özel sağlık sigortası primlerini de vergiden düşebilirsiniz.

Kapsamını sizin belirleyeceğiniz sigorta poliçeleri ve teklifleri için Sigortaladim.com üzerinden formu doldurup, hemen başvurabilirsiniz. Ayrıca diğer sağlık sigorta çeşitleri olan tamamlayıcı sağlık sigortası ve aile sağlık sigortasını inceleyebilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI