Başa Dön
11 Şubat 2020 / Salı Sigortaladım Editörü

İkinci El Garanti Sigortası Nedir?

13 Şubat 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik ile sıfır araçlar için geçerli olan garanti sigortası artık ikinci el araçlar için de uygulanmaya başlanıyor. Tüketicilerin haklarını korumaya yönelik olarak geliştirilen “ikinci el motorlu araçların ticareti” ile ilgili yönetmelik sayesinde ikinci el satışından sonra yaşanan olumsuzlukların önüne geçilebilmesi hedefleniyor.

İkinci El Araç Satışında Garanti Sigortası Zorunlu Hale Geliyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından getirilen yeni yönetmelik ile ikinci el otomobil ve motosiklet ticaretinde, minimum 3 ay veya 5000 kilometre kullanım seçeneklerinden herhangi biri, satışı gerçekleştiren işletme tarafından yeni araç sahibine sunuluyor. Ayrıca araç satışının gerçekleştiği andan itibaren yaşanabilecek olumsuz bir durum karşısında satış yapan firmanın aracı maksimum 30 gün içinde onarıp kullanıma hazır hale getirmesi de gerekiyor.

Hangi Araçlar İkinci El Garanti Sigortasından Yararlanabiliyor?

İkinci el garanti sigortasından yararlanabilmek için birtakım özel şartlar bulunuyor. Kara yollarında seyreden tüm otomobillerin, hafif ticari araçların ve motosikletlerin garanti sigortası kapsamında değerlendirilebilmesi için 160.000 kilometreyi ve 8 yaşını aşmamış olması isteniyor. Bu şartlara uymayan araçlar garanti sigortasından faydalanamıyor.

Hangi Hasarlar Ne Kadar Süre ile Sigorta Kapsamı İçine Alınıyor?

İkinci el araçların; motor, şanzıman, diferansiyel, elektrik sistemi, tork konvertörü ve şanzıman gibi ana parçaları, sigorta içine dâhil edilerek olası risklere karşı güvence altına alınıyor. Kullanıcılar 3 aydan 12 aya kadar kullanım ya da 5 bin kilometreden 20 bin kilometreye kadar kullanım seçenekleri içinden dilediklerini seçebiliyor.

Sigorta Kapsamı İçinde Bulunmayan Hususlar Nelerdir?

Ateşleme parçaları, egzoz, ön dişli takımı, balatalar, diskler, filtreler, contalar, kayışlar, silecek lastikleri, klima dolum materyalleri, motor yağı, şanzıman yağı, fren yağı ve soğutma sıvıları gibi malzemeler üzerinde meydana gelebilecek aşınmaları, kayıpları ya da arızaları ikinci el garanti sigortası ile karşılayabilmek mümkün olmuyor. Ekspertiz raporu ile belirlenen, alıcıya bildirilen ve satıcı kurum tarafından belgelendirilen hasarlar veya noksanlar da sigorta kapsamı dışında tutuluyor.

İkinci el garanti sigortasının yanı sıra trafik sigortası ve kasko sigortası ile aracınızı çok yönlü bir şekilde koruyabilmek ve riskleri en aza indirebilmek de mümkün oluyor.