Başa Dön
sigorta

İkinci el araç garanti sigortası ile aracınızın ekspertizi TÜV SÜD D-Expert kalitesiyle yapılır hem de 3 ay, 6 ay veya 12 aya kadar aracınızda çıkacak arızalara karşı garanti altına alırsınız

Bu alanı boş geçmeyiniz
Bu alanı boş geçmeyiniz

Senin için sigorta şirketlerinden en doğru teklifi alabilmemiz adına zorunlu bilgidir.

Bu alanı boş geçmeyiniz
Bu alanı boş geçmeyiniz
Bu alanı boş geçmeyiniz

Bu alanı boş geçmeyiniz

İKİNCİ EL ARAÇ SİGORTASI NEDİR?

Araç alım satım işlemlerinde her iki tarafın da mağduriyet yaşamasının önüne geçmek, alışverişlerde yapılan bilinçli ya da bilinçsiz hataları ortadan kaldırmak için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ikinci el araç sigortası uygulamasını hayata geçirmiştir. Resmi gazetede de yayınlanan bu konu, akıllara ‘İkinci el araç sigortası nedir?’ sorusunu getirmektedir.

Bu sigorta çeşidi, poliçenin barındırdığı niteliklere göre değişiklik gösteren ay ve gidilen kilometreler dâhilinde gerçekleşen hasar satıcı tarafından karşılandığı sigorta çeşidi olarak nitelendirilmektedir. Pazara olan güveni artıran sigorta uygulaması, satıcının da dikkatli olmasını ve herhangi hilenin yaşanmamasını sağlamaktadır.

İkinci El Araç Garanti Sigortası Kapsamı

İkinci el araçların mutlaka işlemesi ve iyi hâlde olması gereken elektrik tesisatı, motor, karbüratör, şanzıman, enjeksiyon gibi ana parçalar ikinci el araç sigortası kapsamı içerisine dahil edilerek alıcıyı başına gelebilecek olası tehlikelere karşı güvence altına almaktadır. Sigorta poliçesinin içeriğine göre değişkenlik gösterse de, sigorta 3 ila 12 ay arası ya da 5 bin kilometreden 20 bin kilometreye kadar olan kullanımları kapsamaktadır. Bu süre ve kullanım kilometresi dahilinde belirlenen parçalarda yaşanan aksaklıklar satıcı tarafından onarılmaktadır. Değişen süre ve kilometre kullanımını dilediğiniz şekilde planlamanız mümkündür. İkinci el araç için garanti sigortası ateşleme parçaları, egzoz, balatalar, diskler, kayışlar gibi aşınmaya, yıpranmaya, normal olarak eskimeye ve hatalı kullanmaya bağlı olarak niteliklerini kaybedip işlemez hâle gelebilen parçaları kapsam dâhiline almamaktadır.

İkinci El Araç Garanti Sigortası Genel Şartları

İkinci el araç sigortasının birtakım şartları bulunmaktadır. Karayolunda seyreden motorlu taşıtların Türkiye’de kayıtlı ve ruhsatlı olması gerekmektedir. Model bazında 8 yaş ve altındaki, kilometre bazında ise 160 bin kilometreyi geçmemiş otomobil, ticari araç ve motosikletler bu sigortaya dâhil edilebilmektedir. Bu şartları taşımayan motorlu taşıtlar ikinci el araç sigortasından faydalanamamaktadır.

İkinci el araç garanti sigortası ücreti birtakım faktörlere göre değişkenlik göstermektedir. Aracın modeli, kilometresi ve sahip olduğu teknik donanım gibi nedenler ve sigortanın kullanım süresi ve kullanım kilometre sayısı ikinci el araç garanti sigortası fiyatı bakımından farklılık göstermektedir.

İkinci El Araç Garanti Sigortası Zorunlu mu?

İkinci el araç piyasasının hacmi oldukça büyüktür. Bu pazarda yılda milyonlarca araç ticareti gerçekleşmektedir. Tam da bu noktada, alıcı ve satıcı tarafların herhangi maddi ya da manevi zarara uğramadan sağlıklı bir ticaret gerçekleştirilmesi için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 13 Şubat 2018 tarihinde Resmî Gazete’de yayınlanan yönetmeliğe göre sıfır araçlar için uygulanan garanti sigortası ikinci el araçlar için de uygulanmaya başlanmıştır. Yalnızca otomobiller değil, motosiklet ve diğer motorlu taşıtlar için geçerlidir. Alacağınız motorlu taşıtın yaşadığı herhangi bir sıkıntının faturası sigorta sayesinde size kesilmemektedir. Belli birtakım faktörlere bağlı olan ikinci el araç garanti sigortası hesaplama yöntemi ile ortaya çıkan ücret dahilinde belirlenen süre ve kullanımda aracınızı güvence altına almanız mümkündür.

sigortaladım.com, ikinci el araç garanti sigortası hakkında öğrenmek istediğiniz tüm bilgileri sunmaktadır. İhtiyaç ve istekleriniz dâhilinde sunduğu size özel teklifler ile size pratik ve nitelikli bir sigortalama sistemi sağlamaktadır. Siz de sayfamızdaki formu doldurarak aracınıza en uygun teklifleri alabilir, sormak istediğiniz noktaları müşteri hizmetlerine danışarak kısa sürede merakınızı giderebilirsiniz.

 

SİGORTALADIM BLOG

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
sigorta

SMS Onay

Cep telefonunuza onay kodu gönderilecektir.


Lütfen cep telefonunuza gelen sms onay kodunu girin.

Lütfen 53270XXX00 numaralı telefonuza gelen onay kodunu giriniz.
Kalan Süre: 300
Süre dolmuştur. İşlem yapmak için sayfayı yenileyin.