Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

5 Önemli Faydası ile İkinci El Araç Garanti Sigortasını Keşfedin!

07 Eylül 2022

İkinci el araç garanti sigortası, yoğun ikinci el piyasasında yılda ortalama 7 milyon aracın el değiştirildiği Türkiye’de ikinci el motorlu taşıtları güvence altına alan, kullanıcı dostu bir sigorta çeşidi olarak tanımlanabilir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın zorunlu hâle getirdiği bu uygulama, ikinci el araçlara ve ikinci el pazarına büyük yarar sağlamıştır.

 1. Cebinizden Para Çıkmadan Teminat İmkanı:
  Taşıtın motor, diferansiyel, şanzıman, enjeksiyon gibi ana ve mühim kısımlarını, yani yürüyenini teminat altına alan ikinci el garanti sigortası, poliçe süresince cebinizden tek kuruş çıkmadan bu problemleri ortadan kaldırmanıza yardımcı olur.
 2. Alıcı-Satıcı Arasındaki Güven Bağını Geliştiriyor:
  Alıcı ve satıcı arasındaki güven bağını geliştiren, alıcıyı sürpriz talihsizliklere karşı güvence altına alan bu sigorta, satıcıya ise ürününü daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde satabilmesini sağlamaktadır.
 3. Kolay Ticaret:
  Siz de ikinci el niteliği taşıyan aracınızı sigortalayarak sürpriz arızalanmalara karşı önlem alırken aracınızı satmak istediğinizde daha kolay bir ticaret deneyimi yaşarsınız.

İkinci El Araç Sigortası Genel Şartları

İkinci el araç sigortası, bu niteliğe sahip motorlu taşıtlar için bir nevi özel sağlık sigortası değerindedir. Aracın yürüyen kısmındaki arızaların hızlı ve masrafsız bir şekilde giderilmesi sağlanmaktadır. İkinci el araç sigortası birtakım şartlara sahiptir. Bu şartlar, sigorta şirketleri arasında değişkenlik gösterse de, başlıca şu şekilde sıralanır:

 • Motorlu taşıt, Türkiye sınırları içinde bulunmalı ve ruhsatlı olmalıdır.
 • Araç 8 yaşını ve 160 bin kilometre sınırını aşmamalıdır.
 • Araç ikinci el niteliğinde olmalıdır.
 • Aracın hâlihazırda devam eden üretici yahut tedarikçi firma garantisi bulunmamalıdır.
 • Araç hibrit, dizel, benzin ya da gaz ile çalışmalıdır.

İkinci El Araç Sigortası Kapsamı

İkinci el garantili oto kullanmak, bütçenize iki kat yarar sağlayacaktır. İkinci el otomobiller, sıfırlara göre çok daha az maliyete sahiptir. Aracınızı sigortalattığınız takdirde, poliçe süresince karşılaşabileceğiniz beklenmeyen ve maliyetli arızalara karşı güvence altında olursunuz.

İkinci el araç sigortasını 5 önemli faydası ile keşfedebilirsiniz. Bu yararlar şu şekildedir;

 1. Poliçe kapsamındaki arızalar günlük hayatınızı olumsuz etkilemez, hızlı ve masrafsız bir şekilde çözüme kavuşturulur.

 

 1. İkinci el otomobil eğer garantili ise alım-satım işlemlerinde büyük fark yaratır. Halihazırda ekspertiz raporu bulunduğundan bu gibi işlemlere gerek kalmadan direkt olarak satış sürecine geçilir.

 

 1. Sigortanın sağladığı ek hizmetlerden faydalanmanız mümkündür. Yol yardım, çekici ve aracınız tamirdeyken yerine araç tahsil edilmesi gibi hayatınızı kolaylaştıracak hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

 

 1. Kasko ve 2. el de garanti sigortası ile aracınızı hem kazalara hem de arızalara karşı kapsamlı bir koruma sunulur.

 

 1. Aracın poliçeye dâhil ana aksamlarındaki arızalar hiçbir ücret alınmadan titizlik ile giderilir.

İkinci El Araç Sigortası Ücretleri Hangi Faktörlere Göre Değişir

2. el garanti sigortası ücretleri, birçok faktöre bağımlı bir değişken olarak karşınıza çıkmaktadır. Model, marka, yaş gibi aracınızla ilgili etkenlerin yanı sıra yaşadığınız konum gibi çevresel faktörler de poliçenin ücretine doğrudan etki etmektedir. Ayrıca, poliçenin süresi ya da içerdiği ek hizmetler gibi kalemler de sigortanın ücretinde belirleyici rol oynamaktadır. Aracınızı sigortalayarak beklenmeyen arızalara karşı maddi ve manevi açıdan kendinizi güvence altına alabilirsiniz.

İkinci el araç satın alırken garantili olanı tercih etmeniz önerilen bir taşıt seçim tarzıdır. Dışarıdan bakımlı ve sorunsuz görünen aracın yürüyeninde birtakım aksaklıklar söz konusu olabilir. Bunu çıplak göz ile fark etmeniz mümkün değildir. Ekspertiz ile uğraşmak yerine garantili araçları tercih ederek zamandan tasarruf edebilirsiniz. Eğer hâlihazırda aracınız mevcut ise, ikinci el araç garanti sigortası ile aracınızı güvence altına alabilirsiniz. Bu sayede aracın ana aksamlarında meydana gelebilecek hayati ve maddi açıdan önemli arızaları sıkıntısız ve masrafsız bir şekilde atlatmanız mümkün olur. Siz de farklı poliçe teklifleri arasından ihtiyacınıza ve bütçenize en uygun olanını tercih ederek sigortalı araç kullanmanın keyfini ve rahatlığını yaşayabilirsiniz.

sigortaladım.com, ikinci el aracına sigorta yaptırmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir platformdur. Bünyesindeki yüksek teknoloji ve güçlü altyapısı sayesinde kullanıcılara hızlı, güvenilir ve yenilikçi bir sigortacılık hizmeti sunmaktadır. Dilediğiniz çeşitteki sigortalar hakkında detaylı bilgi ve teklif almak istiyorsanız, tek yapmanız gereken sigortaladım.com adresindeki formu doldurmaktır. sigortaladım.com, sektördeki deneyimi ile hizmetinizdedir.

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Kredili Kasko Nedir? Kredi ile Kasko Poliçesi Alınır Mı?
2. El Garanti Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
Deprem Tehlike Değeri ve Hasarlı Bina Sorgulama
Deprem Sonrası DASK İçin Başvurulacak Yerler ve Adımlar Neler?
Vize Başvurularında Seyahat Sigortasının Önemi
Çekilen Araç Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam