Whatsapp'dan yaz
blog blog

2. El Araç Satışında Garanti ve Ekspertiz Zorunluluğu

21 Ağustos 2023
Yazar: Ahmet Nihat Gürsoy
Ahmet Nihat Gürsoy, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Üretim Yönetimi ve Pazarlama bölümünde tamamladı.
Profesyonel iş hayatına 2004 yılında bankacılık sektöründe başlayan Ahmet Nihat Gürsoy, 2005 yılında sigorta sektörüne geçiş yaparak 2015 yılına kadar çeşitli şirketlerin bankasürans ve iş ortaklıkları kanallarının yöneticiliğini yaptı. 
2015 yılında sigortaladım.com’un kuruluşunda yer alan Ahmet Nihat Gürsoy, sigortaladım.com bünyesinde Satış ve Operasyon Direktörü olarak çalışma hayatına devam etmektedir.
 

Türkiye’de yatırım davranışları incelendiğinde, halkın araç sahibi olma konusunda güçlü bir isteği olduğu görülüyor. Türk halkı, ev sahibi olmanın hemen ardından birikim ve yatırımlarını araç alımına yönlendiriyor. Bu eğilim, tüketicileri sıfır araç alımlarında ikinci el otomobil piyasasını da dikkate almaya yöneltiyor. Bu çerçevede Türkiye’de ikinci el araç alım-satım piyasasında da her dönemde canlılık ve hareketlilik göze çarpıyor. 

İkinci El Araç Satışında Oto Ekspertiz Zorunluluğu

Türkiye ikinci el otomobil piyasası, uzun yıllar boyunca tüketici hakları yönünden sorunlu bir tablo çizdi. Hasarlı ve sorunlu araç bilgileri tüketicilerden saklandı ve yüz binlerce mağduriyet vakası yaşandı. Yönetmelik eksiklikleri nedeniyle dağınık bir görünüm sergileyen ikinci el araç piyasasının düzenlenmesi için, araç satışlarına oto ekspertiz raporu zorunluluğu getirildi. 

İkinci El Araç Satışında Yeni Dönem

İkinci el araç satışında yaşanan sorunlar, Tüketici Hakem Heyetleri’ne yapılan şikayetler ve Yargıtay’a taşınan davalar devleti bu konuda önlem almaya sevk etti. 1 Nisan 2019 tarihine dek, ikinci el araba satışları raporsuz olarak noter huzurunda yapılıyordu. Raporsuz satışların engelini sağlayacak sorgu sistemi Ağustos ayında noterler tarafından kullanılması bekleniyor. Bu tarihten itibarense, ikinci el otomobil satışlarında oto ekspertiz raporu olmadan satış yapılamayacak. T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca sunulan İkinci El Kara Taşıtları Ticareti Hakkında Yönetmelik'e göre ikinci el otomobil satışında satıcı, araca dair garanti sunmak durumundadır. Garanti, satış tarihinden itibaren 3 ay süreyle veya 5.000 kilometre için geçerlidir. Yeni yönetmelik dahilinde, garanti kapsamına elektrik sistemi, diferansiyel, şanzıman, tork konvertörü ve motor giriyor. Ekspertiz raporu bedeli ise aracı satan kişi tarafından ödeniyor. Garanti kapsamında olan  parçalarda garanti süresi veya kilometresi içinde meydana gelen arızalar azami otuz iş günü içinde gideriliyor. Motosikletler için bu süre azami yirmi iş günü olarak belirtiliyor. Arızanın giderilmesine ilişkin masraflar ise işletmeye ait olarak belirleniyor.

İkinci El Araba Satışlarında Ekspertiz Raporu ve Satış Yetkisi

Yönetmelik kapsamında, otoekspertiz raporunun bir kopyasının notere ibraz edilmesi gerekiyor. 8 yaşın veya 160 bin kilometrenin üzerindeki ikinci el araba satışları ise rapor zorunluluğundan muaf tutuluyor. Rapor kapsamındaki ikinci el araç satışlarında, otoekspertiz raporunu bakanlıkça yetkilendirilmiş kişilerden almanız, yasal pürüzleri önlemek için kritik önem taşıyor. Yeni yönetmelikte yer alan bir diğer madde ise ikinci el araç ticareti yapacak kişilerin satış yetkisini düzenliyor. Yüz kızartıcı suçlar işlemiş kişiler ikinci el araç satışından men edilirken, satış yetkisi olmayan kişiler 1 yıl içinde yalnızca 3 araç satışı yapabiliyorlar. Rapor zorunluluğunun sağlayacağı şeffaflıkla, tüketici mağduriyetlerinin azalması ve ikinci el araç piyasasının daha da hareketlenmesi bekleniyor.

Garanti Uzatımı ve Ekspertiz Raporu için İkinci El Araç Garanti Sigortası

Garanti Uzatımlı Ekspertiz Paketleri ile hem aracın son durumunu eksiksiz bir şekilde tespit ettirin hem de yönetmelik kapsamında aracınızı 3 ay / 5000 KM’den 12 ay / 20.000 KM’ye kadar teminat altına alarak, araçta çıkabilecek sürpriz arızalara karşı İkinci El Araç Garanti Sigortası ile koruyun.

Ayrıca ikinci el otomobil alımlarınızda sorunsuz bir süreç geçirmek, yasal ve finansal mağduriyet yaşamamak için şimdi adım atabilir; Zorunlu Trafik Sigortası, Araç Değer Koruma Sigortası ve Kasko Sigortası fırsatlarından yararlanmak Sigortaladim.com üzerinden ya da 444 9 832 numaralı Müşteri Hizmetleri hattını arayarak hemen teklif alabilirsiniz.

 

Kasko Sigortası

Hemen Kasko Teklifi Al

Trafik Sigortası

Hemen Trafik Teklifi Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Kasko Sigortasıyla Aracınızı Hangi Risklerden Koruyabilirsiniz?
Kasko Sigortası ile Yanlış Park ve Çalıntı Araç Risklerine Karşı Nasıl Güvence Altına Alabilirsiniz?
Kasko Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Nedir?
Araç Değer Kaybını Kasko Sigortasıyla Nasıl Telafi Edebilirsiniz?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Seyahat Sağlık Sigortası Yapılması Zorunlu Olan ve Türkiye'ye Vize Uygulayan Ülkeler Hangileridir?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam