Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Hava Kirliliği Sebebiyle Oluşan Hastalıklardan Nasıl Kaçınılır?

25 Nisan 2022

Özellikle değişen dünya düzeni ile birlikte hemen her semtte yoğun bir trafik akışı olurken aynı zaman da fabrikalar, yakıt dumanları, egzoz gazları da hayatın olmazsa olmaz parçaları olmaktadır. Bu gri dumanlar her ne kadar çok zararsız gibi gözükse dahi hem çok riskli hem de oldukça tehlikelidir. Özellikle hava yolu ile solunumu sonucu pek çok farklı hastalıklara yol açabilmektedir. Bu durumda ise yapılması gereken ve alınması gereken pek çok önlem bulunmaktadır. 

Bu önlemler hem global hem de bireysel açıdan son derece önemlidir. Bu nedenle hava kirliliği ile mücadeleye başlarken ilk dikkat edilmesi gereken unsurların başında çevre kirliliği gelmektedir. Hava kirliliği de bir çevre kirliliği olmaktadır ve 7’den 70’e hemen her nefes alabilen canlıyı içine alır.

Çevre Kirliliği Sebepleri

Çevre kirliliği sebepleri dendiğinde ilk öncelikle çevrenin ve çevre kirliliğinin ne olduğunu bilmek son derece önemlidir. Çevre evinizin, mahallenizin, sokağınızın, denizler, nehirler, ormanlar gözünüzle gördüğünüz hemen her alanda yaşayan canlı ve cansız olan tüm yaşayanları içine alandır çevre. Çevre kirliliği ise tüm bu alanlarda oluşan kirliliktir. Su kirliliği, hava kirliliği gibi pek çok ana etmen de bu nokta da çevre kirliliği ile iç içe geçmektedir. Bu nedenle çevre kirliliği dendiğinde yalnızca yere atılan çöpler değil denize karışan atıklar havaya karışan dumanlar da çevre kirliliğine neden olmaktadır.  Çevre kirliliğinin nedenleri ise şöyledir:

 • İlk neden kentleşmedir. Kentleşmenin nedeni de nüfusun artma nedeniyle hızla artmakta ve her nüfus yoğunluğunun olduğu yerde olduğu gibi bu alanlarda da çevre kirliliği yaşanmaktadır.

 • Sanayileşme ve sanayileşme sonucu oluşan atıkların çevreye bırakılmasıdır.

 • Doğal Kaynakların hızlı tüketilmesidir.

 • Özellikle sanayileşme gibi alanlarda kullanılan yoğun enerji ihtiyacı aratmakta ve bu nedenle enerji ihtiyacı nedeniyle çevre kirliliği oluşur.

 • Fosil yakıt kullanımı ve yoğun kimyasal kullanımı da çevre kirliliği oluşturan nedenlerin başındadır.

Bu ve buna benzer pek çok neden ile çevre kirliliği oluşmakta ve çevre kirliliği sonuçları oldukça zararlı olmaktadır. Bu nedenle çevre kirliliği için alınacak önlemler oldukça ön plandadır.

Hava Kirliliği Nedenleri

Hava kirliliği, çevre kirliliği içerisinde yer alan önemli olan kirliliklerdendir. Hava kirliliği özellikle sanayileşme ve kentleşmenin en yüksek olduğu alanlarda fazlalık olmaktadır. Hava kirliliği nedenleri pek çok nedenle oluşabilmektedir. Bu nedenlerden birkaçı şöyledir:

 • Fosil Yakıt Kullanımı

 • Kalitesiz akaryakıt kullanımı

 • Filtresiz Egzoz Gazları

 • Soba gibi ısıtıcı görevi olan araçların filtresiz ve yanlış şekilde kullanılması

 • Kozmetik ürünlerinin yanlış kullanımı. Özellikle deodorant gibi gaz bazlı ürünler hava kirliliğinin nedenlerinden olmaktadır.

 • Özellikle sanayi kısımlarından yer alan sanayi ya da diğer kuruluşlarından çıkan filtresiz zehirli gazlar 

 • Yoğun kentleşmenin olduğu alanlarda trafikte oluşan gazlar.

Hava kirliliği nedenleri pek çok çeşitli olabilmektedir. Özellikle hemen her gazın hava kirliliğine neden olmadığını bilmek gerekir. Özellikle filtreli olarak kullanılan ürünler oldukça önlem olmaktadır. Aynı zaman da filtre ürünleri oldukça makul olması nedeniyle sıklıkla kullanılan ürünlerin başında gelir. Bu filtreler zararlı gazları filtreleme nedeniyle zehirli kısımları süzerek doğaya ve çevreye verecek olduğu zararı minimalize etmektedir. Aynı zaman da bu yoğun gazlar sadece doğaya değil aynı zaman da insan, hayvan gibi canlılara da oldukça etkili zararlar vermektedir. Hem bu zararlar ölümcül olurken hem de oldukça yıpratıcı olmaktadır.

Çevre Kirliliğini Önlemek için Neler Yapılabilir?

Çevre kirliliği her ne kadar çok sağlıksız olduğunu hemen her kesimden kişi bilirken şehirleşmenin içerisinde yer alan alanlarda çok sık karşılaşılmaz. Ancak çevre kirliliği yalnızca hava kirliliği değil aynı zaman da toprak kirliliği su kirliliği gibi pek çok alanda da karşınıza çıkmaktadır. Özellikle her dönemde kendini belli eden çevre kirliliği en çok da gözle görülmese de hava kirliliği olmaktadır. Belirli alanlarda değil hava kirliliği dünya üzerinde yer alan hemen her kişi ve canlıyı etkilemektedir.  Hava kirliliği doğa kirliliği ya da toprak kirliliği gibi değil yani bulunduğu bölgeye özgü değildir. Hava kirliliği yaşadığınız alandan çok uzakta dahi olsa da sizi de etkileyebilmektedir. Bu nedenle yaşayan hemen her kişiden belirli önlemler alınması gerekir. Bu önlemlerden birkaç tanesi şöyledir;

 • Özellikle çöp, sanayi atığı gibi şeyleri sokağa, denize gibi alanlara atamak hemen her anlamda çevre kirliliğine neden olur. Bunu önlemek için özel olarak ayarlanmış olan kimyasal atık tesislerini kullanmak son derece önemlidir.

 • Bireysel araçlanma her ne kadar oldukça konforlu bir seçim olsa da egzoz gazları nedeniyle hava kirliliği oldukça artmaktadır bunu önlemek için toplu taşıma kullanımı son derece önemlidir.

 • Deniz, nehir gibi alanlara atık atılmamalı, atıklarda temizlenmelidir.

 • Yenilenebilir enerji kaynakları kullanılmalıdır.

 • Nüfus artışı kontrol altında olması gerekir. Hızlı nüfus artışı aynı zaman da kirlilik nedenleri arasında yer alır.

 • En önemli olan alanlardan biri de doğayı temizlemek ve ağaçlandırmaktır.

Genellikle hemen her kesimden kişi için ilk tercihlerden biri de doğayı temizlemek olmaktadır. Doğaya atık bırakmak her ne kadar yanlış olsa da belirli durumlarda kirlilik olmaktadır. Bu nedenle bir çok kişi de bu atıkları temizlemeyi ve hem kendilerini hem çevreyi korumayı tercih etmektedirler.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al
Özel Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;