MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Hamileler için Ekstra Seyahat Sigortasına İhtiyaç Var mı?
13 Eylül 2022 / Salı Sigortaladım Editörü

Hamileler için Ekstra Seyahat Sigortasına İhtiyaç Var mı?

Yurt dışına yapılan seyahatlerde maddi olarak güvence sağlayan seyahat sigortası avantajlı bir sigorta ürünü olarak öne çıkar. Bu sigorta türü, yurt dışında yaşayabileceğiniz her türlü sağlık problemine karşı maddi olarak destek sağlar. Başlangıç ve ek teminatlar dahilinde poliçe kapsamınızı genişleterek daha ayrıcalıklı hizmetler alabilirsiniz. Seyahat sağlık sigortası yaptırırken sağlığınızla ilgili durumları sigorta şirketine bildirmeniz gerekir. Örneğin; hamileyseniz ve yurt dışına çıkacaksanız, seyahat sigortası yaptırırken bunu beyan etmeniz şarttır. Buna göre size sunulan teminatlar arasından seçim yapabilirsiniz. Hamileliğinizden dolayı yaşayacağınız sağlık sorunlarına karşı da güvence sahibi olabilirsiniz.

Hamileler için özel sağlık sigortası yerine bu durumun sigorta satın alırken bildirilmesi yeterlidir. Uçuş esnasında ve yurt dışında hamilelikten dolayı gelişebilecek problemler önlenebilir. Eğer kısa süreli bir seyahat edecekseniz veya doğum yapmak için yurt dışına gidiyorsanız, bunu da sigorta şirketinize bildirmelisiniz. Dönüşte hamileliğiniz sona ermiş olacağından sigortanızın kapsamı da değişebilir. Ayrıca poliçe dönemi içinde pek çok kez hamile olarak yurt dışına çıkacaksanız, her seferinde hamileliğinizin henüz sona ermediğinden sigorta şirketinin bilgi sahibi olması gerekir.

Seyahat Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Seyahat sigortası, kişilerin ihtiyaçlarına ve seyahat şekillerine göre düzenlenir. Yurt dışı seyahatlerinin çoğunda vize alabilmek için bu sigorta türüne gerek duyulur. Kişiler gidecekleri ülkenin sağlık standartları, ihtiyaçları vb. dahilinde bir poliçe seçer. Ek teminatlar ile bu poliçeyi genişletebilir. Eğer siz de seyahat sigortasından faydalanmak istiyorsanız, bir sigorta firmasına başvurmanız gerekir. Tercih ettiğiniz teminatlara göre poliçeniz için prim ödemesi yapmalısınız. Seyahat sigortası nasıl yapılır sorusuna kısa bu şekilde yanıt verilebilir. Eğer teminatlar ve sigorta türleri arasından seçim yapmakta zorlanıyorsanız, bu konuda sigorta şirketinin profesyonellerinden destek alabilirsiniz. Öncelikle sigorta türünüzün gideceğiniz ülkeye uygun olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde teminatlardan yararlanamazsınız.

Bizzat sigorta acentalarına başvuruda bulunup seyahat sigortası yaptırabileceğiniz gibi online olarak da bu sigortayı satın alabilirsiniz. Sigorta aracıları ya da online hizmet veren sigorta şirketleri sayesinde bu sigortayı internet üzerinden kolayca yaptırabilirsiniz. Ancak internetten sigorta yaptırdığınızda belgenin çıktısını almayı unutmamalısınız. Çünkü vize işlemleri esnasında seyahat sağlık sigortası poliçesi belgesi istenir. Seyahatinizin sorunsuz olması ve güvenceli bir tatil için seyahat sigortasının avantajlarından yararlanabilirsiniz. Özellikle internet üzerinden bu sigortayı satın alarak işlemlerinizde hız kazanabilirsiniz. Bütçenize uygun poliçeler ve teminatları internetten de kolayca inceleyebilirsiniz.

Seyahat Sigortası Yaptırmak Zorunlu mu?

Seyahat sağlık sigortası sunduğu avantajlar ile öne çıkan bir sigorta türüdür. Bunun yanında yaptırılmasının gerekli olup olmadığı merak edilen konular arasında yer alıyor. Özellikle sık sık yurt dışına çıkan kişiler için bu sorunun yanıtı önemlidir. Özel seyahat sigortası yaptırmanın zorunluluğu ile ilgili net bir yanıt vermek mümkün değildir. Çünkü gidilecek ülkeye göre bu sorusunun cevabı değişiklik gösterir. Bazı ülkelere girebilmek için vize işlemleri esnasında bu sigorta belgesi talep edilir. Bunlar genellikle Avrupa ülkeleridir ve bu vize de Schengen vizesi olarak geçer. Bu vizeye başvururken Schengen vizesi seyahat sigortası yaptırmanız gerekir. Eğer diğer vizelerin sigortalarını satın alırsanız, teminatlar geçerli olmaz ve avantajlardan faydalanamazsınız.

Tabii ki vizesiz gidilebilen ya da ülkeye giriş esnasında seyahat sigortası şartı aramayan ülkeler de vardır. Bu ülkelere giderken seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorunlu değildir. Ancak yine de kendinizi olası sağlık problemlerine karşı güvence altına almak için seyahat sağlık sigortası yaptırmanız sizin yararınızadır. Yurt dışında yaşayabileceğiniz sorunlarla ilgili güçlük yaşamamak ve danışmanlık hizmeti alabilmek için bu detay önemlidir. Seyahat sigortası ne işe yarar sorusu, yukarıda da görüldüğü gibi yurt dışında yaşanabilecek pek çok soruna karşı maddi güvence sağlaması açısından önemlidir. Seçim yaparken Schengen vizesi, Kanada vizesi, Amerika vizesi gibi farklı ülkeler arasından gideceğiniz ülkeye uygun seyahat sigortasını tercih etmeniz gerekir.

Seyahat Sigortası Çeşitleri Nelerdir?

Farklı ihtiyaçlara uygun olarak ve farklı amaçlarla yurt dışına çıkanlar için seyahat sigortası türleri bulunur. Bu türlere göre seyahat sigortası neleri kapsar sorusunun yanıtı değişiklik gösterir. Aşağıda farklı seyahat sigortası çeşitleri ile ilgili kısaca bilgiler verilmiştir:

  • Vize Yurt Dışı Seyahat Sigortası: Vize isteyen ülkelere giderken yaptırmanız gerekir. Bu ülkelerde kaza sonucu yararlanmanız veya hastalanmanız durumunda tedavi masraflarınız karşılanır.

  • Keyfi Yurt Dışı Seyahat Sigortası: Uzun süreli bir yurtdışı seyahati yapacaksanız ve yeni bir iklim ve coğrafi koşulun bulunduğu ülkeye gidecekseniz, bu sigorta çeşidi size uygundur. Vize istemeyen bir ülkeyse ancak kendinizi güvence altına almak istiyorsanız tercih edebilirsiniz. Kaza ve hastalıklarda oluşan tedavi masraflarını karşılar.

  • Yurtdışı Eğitim Sağlık Sigortası: Yurt dışına eğitim amaçlı gidiyorsanız, hiçbir sorunun eğitim sürecinizi aksatmaması için bu sigorta çeşidini tercih edebilirsiniz. Bu sigorta türünden maksimum 65 yaşındaki kişiler faydalanabilir.

  • Yurt İçi Seyahat Sigortası: Türkiye ve KKTC sınırları içinde yapacağınız yolculuklarda bu sigorta türünden faydalanabilirsiniz. Ayakta tedavi, yatarak tedavi veya tıbbi nakil durumlarında bu sigorta türü oluşan giderleri karşılar.

Tercih edeceğiniz sigorta çeşidinin içeriği ve kapsamı, seyahat sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler arasında oldukça önemlidir. Bu sayede teminatların tümünden rahatlıkla yararlanabilir ve yurtdışı seyahatiniz boyunca güvence sahibi olabilirsiniz.

Editör Önerileri

Trafik Sigortasının Fiyatını Kim, Nasıl Belirliyor?
Pasaport Yenileme İçin Gerekli Evraklar - 2022
2022 Alkollü Araç Kullanma Cezaları
2022 MTV Fiyatları Ne Kadar? 2022 MTV Ödemesi Nasıl Yapılır?
2022 Ehliyet Kurs ve Harç Fiyatları
2022 Trafik Sigortası Fiyatları

Bizi Takip Edin

İLGİLİ BLOG YAZILARI