MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Halk Sigorta Hasar Dosya Sorgulama
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Halk Sigorta Hasar Dosya Sorgulama

Bilgilendirme: Bilindiği üzere, Türkiye’de ürün ve hizmetleri ile birçok kişinin tercih ettiği sigorta şirketleri, güçlerini birleştirmek amacıyla tek bir çatı altında toplandı. Bu birleşimde yer alan şirketlerden Halk Sigorta ve Güneş Sigorta ile ilgili olarak ise birçok kişinin merak etiği konulardan birisi de, hasar sorgulama işlemlerinin nasıl gerçekleştirileceği olmaktadır. Burada bilinmesi gereken husus, Halk Sigorta’nın geçişte sunduğu tüm ürün ve hizmetleri, yeni çatı altında da benzer şekilde sunmaya devam ettiğidir.

Bu kapsamda, Türkiye Sigorta kurulmadan önce Halk Sigorta’nın kasko ve trafik sigortası hizmetlerinden yararlanan kişiler, aldıkları hizmete ilişkin tüm işlemleri artık Türkiye Sigorta üzerinden gerçekleştirebilecekler. Siz de şimdi Halk Sigorta hasar sorgulama işleminizi gerçekleştirmek üzere Sigortaladım.com üzerinden Türkiye Sigorta sayfasına ilerleyebilir, sorgulama işlemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 

Türkiye'nin en prestijli sigorta şirketlerinden olan Halk Sigorta, bireysel ve kurumsal çatısı altındaki ürün seçenekleri ile sektördeki saygınlığını korumaya devam ediyor. Özellikle bireysel tarafta yer alan kasko ve trafik sigortası ürünleri sayesinde müşterilerini oldukça memnun etmeyi başarıyor. Ancak poliçenin imzalanması ile aktif hale gelen bu araç güvencelerinden yararlanabilmek için birtakım hususlara dikkat etmelisiniz. Halk sigorta hasar dosya sorgulama ve ihbar işlemlerini gerçekleştirmek için de öncelikle aşağıda yer alan bilgileri inceleyebilirsiniz.

Halk Sigorta'da Hasar İhbarı Nası Yapılır?

Belirli primler karşılığında yaptırılan sigortaların önemi kuşkusuz herhangi bir hasar durumunda net bir şekilde anlaşılıyor. Ama hasar sırasında işlemlerinizin daha kolay ve hızlı şekilde gerçekleştirebilmesi için birtakım hususları göz önünde bulundurmalısınız. Maddi boyutu yüksek olan trafik kazalarında karşı taraf ile öncelikle "Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı" imzalanıyor. Çünkü hasar ihbarının gerçekleşmesi için bu tutanak belgesine ihtiyaç duyuluyor.

Kazanın hemen ardından ise istenilen belgeler eşliğinde sigorta şirketine ulaşmanız ve hasar ihbarınızı gerçekleştirmeniz gerekiyor. Ancak kaskonun ve trafik sigortasının sunduğu avantajlardan faydalanabilmek, tazminat ödemesini alabilmek için ihbarınızı kazadan sonraki beş güne kadar tamamlamayı unutmamalısınız.

Halk Sigorta Şirketinden İstenecek İhbar Belgeleri

Kaliteli ve yenilikçi hizmet anlayışına sahip olan Halk Sigorta, hasar dosyanızın açılabilmesi için hasar ihbar başvurusu esnasında sizden birtakım evraklar isteyecektir. Başvuruda istenecek olan bu evraklar, şu şekilde listenebilir.

 • Hasarın oluşumunu net bir şekilde açıklayan tüm detaylar
 • Tahmini olarak belirlenebilecek hasar sayısı
 • Hasar anına ait görseller
 • Sürücülerin ruhsatları
 • Trafik sigortanızı belgeleyen poliçenin fotokopisi
 • Kaza yapan sürücülerin ehliyetleri
 • Poliçe numarası
 • Oto servisine ait telefon numarası ve diğer iletişim bilgileri
 • Hasarın oluştuğu günün tarihi
 • Kaza anında alkol alımı olup olmadığını belirleyen rapor
 • Görgü tespit tutanakları ve kazayı yapanların ifade tutanakları
 • Sigortalı kişinin telefon numarası
 • İpotekli veya rehinli araçlar için banka tarafından alınan yazılı belge

Halk Sigorta'da Hasar Dosya Sorgulama İşlemleri

Kaza anında meydana gelen hasarınızı ihbar ettikten sonra hasar dosyasının takip süreci başlıyor. Sürecin başlangıcında ilk olarak olay anının tüm detaylarını inceleyebilmek için eksper ataması yapılıyor. Hasar takibi için görevlendirilen eksper; hasar nedenlerinden evraklara, sürücülerden hasar oranlarına kadar tüm süreci en ince ayrıntılarına kadar araştırıyor. Hasar durumu kasko şartlarını karşılıyorsa hemen ardından dosya incelemesine geçiliyor. Eğer hasarın durumu kasko şartları ile örtüşüyorsa ve dosya incelemesi olumlu yorumlanmışsa, sigortalı kişinin tazminat ödemesi yapılıyor.

Sigorta şirketinden hasar takibinizi gerçekleştirmeniz oldukça kolay. Tek ihtiyacınız ihbar işlemleri sonucunda verilen dosya numarası. Dolayısıyla ihbar başvurunuzda verilen dosya numaranızı unutmayacağınız bir yere yazarak veya kaydederek saklamanızda fayda var. Anlaşmalı servis kodunuzla veya TC kimlik numaranızla birlikte dosya numaranızı girerek hemen Halk Sigortası hasar dosya sorgulama işlemi yapabilirsiniz

Seçkin ürün gamına sahip olan Halk Sigorta, hasar anından ödemenin yapılmasına kadar devam eden tüm süreci yöneterek sizi büyük bir yükten kurtarıyor. Araç hasar sorgulama işlemlerinizin hem  profesyonel bir şekilde yürütülmesini hem de kısa zamanda sonuçlanmasına sağlıyor. Üstelik olası hasar dosyalarını sıklıkla kontrol ederek süreçteki eksikliklerin daha çabuk şekilde gidermesine yardımcı oluyor. Ayrıca sigortalı müşterilerine araç hasarının durumu hakkında yönlendirmeler yaparak hasarların poliçe kapsamında ortadan kaldırılmasına da yardımcı oluyor.

Siz de hasar dosya sorgulama işlemlerinizin uzman kişiler tarafından hızlı bir şekilde gerçekleştirmesini istiyorsanız Halk Sigorta'nın kasko ve trafik sigortası ürünlerini Sigortaladim.com üzerinden satın alabilir ve daha güvenilir bir geleceğe adım atabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI