MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Güvence Hesabı Nedir?
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Güvence Hesabı Nedir?

Güvence hesabı çok bilinmeyen teminat fonlarından biridir. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri tarafından kapsamı belirlenen ve özel bir hesap oluşumu olan güvence hesabı zorunlu sigorta poliçelerinin teminatları ile ilişkilidir. 

Güvence Hesabı Nedir?

Sigortasız araçların karıştığı kaza durumlarında veya kazaya dahil olan araçlar tespit edilemediğinde devreye alınan güvence hesabı teminatı, bedensel zararları tazmin eder. Beklenmedik durumlarda kurtarıcı olabilen fonun bünyesinde zorunlu trafik sigortası da bulunur. Güvence hesabı kapsamındaki sigortalar arasında zorunlu trafik sigortası dışında tüpgaz zorunlu sorumluluk, maden çalışanları zorunlu ferdi kaza, tehlikeli maddeler ve tehlikeli atık zorunlu mali sorumluluk ve kara yolu yolcu taşımacılığı zorunlu koltuk ferdi kaza sigortası bulunmaktadır. 

Güvence Hesabı Neden Gerekli?

Güvence hesabı, trafikte sigortalının belirlenemediği kazalarda, hasar oluşan tarihte araçta geçerli bir sigorta poliçesi olmadığı hallerde, çalıntı araçların karıştığı olaylarda, ilgili sigorta şirketinin ruhsatının iptali veya iflası durumunda deveye girerek sahibini koruma altına alır. Zarar gören kişinin hasarının tazmini ve sigortanın teminatından yoksun olmaması için hazırlanan fon, bedeni zararlar için kullanılabilir. İlgili kaza tespit tutanağı ve belgeler hazırlanarak kişinin bireysel başvurusu ile güvence fonundan yararlanılabilir. Hem fiziksel yaralanma hem de vefat durumunu kapsamına alan hesabın sorumluluğu ilgili tarihteki zorunlu sigortanın teminatı ile sınırlıdır. Yolda bilinmeyen bir aracın çarpması sonucu bedensel zarara uğrayan kişi güvence hesabı ile sigorta şirketinden destek alabilir. 

Güvence Hesabından Yararlanmak İçin

Yaralanma halinde başvuru dilekçesi, kaza tespit tutanağı örneği, hastane raporu, maluliyet oranı belirten rapor, varsa mahkeme kararı ve kaza ile ilintili diğer dokümanlarla başvuru yapmak teminattan yararlanmak için yeterlidir. Vefat durumunda ise kaza belgesi, mahkeme kararı, ölüm raporu, ölen kişinin mesleki ve gelir durumuna ilişkin belge, aile nüfus kaydı, veraset ilamı ile aile tarafından başvuru yapılabilir. Güvence hesabının teminat limiti kusur oranı ile belirlenir. Karşı tarafın kusuru arttıkça mağdura ödenen tazminat bedeli artacaktır. İlgili zorunlu sigortanın üst limitini aşmaması şartıyla tutar belirlenir. Küçük primlerle büyük sorunların üstesinden gelmenize yardımcı olan güvence hesabı, birçok sigortalının haberdar olmadığı bir hesap/fon türüdür. 

Güvence hesabı ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için siz de sigortaladım.com'a başvurabilirsiniz. Online olarak dakikalar içinde bilgi alabileceğiniz gibi müşteri hizmetleri aracılığıyla da farklı sigorta şirketlerinin tekliflerini uzman sigorta danışmanları ile değerlendirebilir, kendinizi beklenmedik kazalara karşı koruma altına alabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI