Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Zorunlu Trafik Sigortasına Yeni Düzenleme (0. ve 8. Basamak)

28 Aralık 2022

Zorunlu trafik sigortasına yeni düzenleme (0. ve 8. basamak) geldiği yakın geçmişte ilgili kurumlar tarafından duyuruldu. 0. ve 8. basamaklar trafik sigortası basamaklarına 2023 yılında eklenecek. 

0. basamak çok hasarlı sürücüleri kapsarken 8. basamak ise hasar kaydı olmayan sürücüler için geçerli olacak. 2023 yılının Ocak ayında yürürlüğe girecek olan 0. basamak ile çok hasarlı sürücülerin bir önceki yıl ödemiş oldukları trafik sigortası primleri %200 oranında zamlı olarak güncellenecek. 

Aynı zaman diliminde yürürlüğe girecek olan 8. basamak ise sürücülerin araçlarını daha dikkatli ve kazasız bir şekilde kullanmalarını teşvik etmek amacıyla trafik sigortası basamakları arasındaki yerini alacak. 8. basamağa dahil olan araç sürücüleri, trafik sigortası basamakları arasındaki en düşük prim tutarını ödemekle yükümlü olacak.

Trafik Sigortasında “Dinamik Basamak” Yöntemi Nedir?

Trafik sigortası, araç sürücüleri tarafından her yıl düzenli olarak yaptırılması gereken, devlet tarafından zorunlu kılınmış bir sigorta türüdür. Trafik sigortası aynı zamanda olası kaza ya da hasar durumlarında karşı tarafta meydana gelebilecek zararları çözüme kavuşturmak için alınan bir önlemdir. 

Kaza yapan araçların trafik sigortası olması durumunda karşı tarafın araç sahiplerinin ilgili kaza sonucunda ortaya çıkan masrafları, kişilerin sigorta şirketleri tarafından ödenir. Trafik sigortası yaptıran kişiler sigorta şirketlerine belirli bir miktarda ödeme yaparlar. 

2023 yılının Ocak ayında yürürlüğe girecek olan dinamik basamak uygulaması ile araç sahipleri kaza yapmamaları halinde belirli indirim fırsatlarından yararlanabilecekler. Bu uygulamaya göre 5 yıl kaza yapmayan ve 8. basamağa dahil olan sürücülere %50 oranında indirim uygulanacak. 

0. basamakta bulunan, hasar oranı ve hasar sıklığı fazla olan sürücüler ise %200 oranında bir zam ile karşı karşıya kalacak. Böylece trafik sigortası yeni basamakları ile sürücülerin daha dikkatli araç kullanmalarını sağlayacak. 

En Riskli 0. Trafik Sigortası Basamağı için Yüzde 200 Zam

Son zamanlarda açıklanan verilere göre Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan araç sürücülerinin 10 bini aşkını çok riskli grubuna giren ve çok hasar oranına sahip olan araç sürücüleri. Bu sürücülerin hasar oranlarını azaltmaları amacıyla yürürlüğe girecek olan trafik sigortası 0. basamak uygulaması ile ilgili sürücülerin trafik sigortası primlerine %200 oranında zam yapılacak. 

Bu uygulama ile risksiz ya da hasar sıklığı az olan kişiler ile yüksek riskli ya da hasar sıklığı fazla olan araç sürücülerinin trafik sigortası primleri arasındaki fark arttırılarak, bu iki grup arasındaki adaletsizlik ortadan kaldırılmış olacak. 

Buradan hareketle trafik sigortası primlerine eklenecek olan 0. ve 8. basamak düzenlemesinin iyi sürücü ve kötü sürücü arasındaki ayrıma odaklanacağı söylenebilir. 

En Düşük Riskli 8. Trafik Sigortası Basamağı için Yüzde 50 İndirim

Trafik sigortası 8. basamak düzenlemesinin ise trafik sigortası 0. basamak düzenlemesinin tam tersi olduğu söylenebilir. 

8. basamak düzenlemesi, araçlarını kazasız olarak kullanan, kısaca en düşük riskli sürücü grubuna dahil olan araç sürücülerini kapsayacak. Örnek vermek gerekirse hasarsız bir şekilde araçlarını kullanan ve 7. basamakta olan araç sürücüleri kaza yapmamaları durumunda 8. basamağa geçecek ve bu sürücülerin trafik sigortası primlerine %50 oranında vergi indirimi uygulanacak. 

Bu durumun tam tersi ise 0. basamak sürücüleri için geçerli olacak. 1. basamakta olan hasarlı sürücüler, kaza yapmaya devam etmeleri durumunda 0. basamağa geçecek ve trafik sigortalarını %200 oranında zamlı olarak ödemek durumunda kalacaklar.  

Zorunlu trafik sigortanızı hem en uygun fiyatla hem de size özel sunulan kampanyalar ile sigortaladim.com’dan yaptırabilirsiniz. Hemen sigortaladim.com’dan trafik sigortası teklifi alın, aynı anda 20’den fazla sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın ve size en uygun olan poliçeyi online olarak satın alın.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al
Özel Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?
Kasko Yenileme Süresi Kaç Gün? Kasko Zamanı Geçerse Ne Olur?
İllere Göre Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam