MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Grip Salgınından Korunmak İçin Tüketilmesi Gereken Besinler
25 Mayıs 2020 / Pazartesi Sigortaladım Editörü

Grip Salgınından Korunmak İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

Grip üşüme, halsizlik veya ateşlenme gibi belirtilerle otaya çıkan ve soğuk havalarda ve mevsim geçişlerinde görülme oranı artan bir hastalık çeşididir. Grip enfeksiyonları arasında influenza A ve B virüsleri olduğu bilinmektedir. Çok fazla önemsenmeyen bir hastalık çeşidi olarak görülse de öksürme, hapşırma veya temas gibi basit yollarla bulaşabilmektedir. Bu kadar kolay bulaşabilmesine karşılık alınabilecek önlemlerde fazlasıyla bulunmaktadır. Temizlik, mevsimine göre kıyafetler giymek, sağlıklı beslenmek ve tükettiğimiz ürünlere dikkat etmek bu listenin başında yer alan maddelerdir. Her hastalıkta önemli bir önlem olan temizlik bu noktada da oldukça önemlidir.

İlk olarak influenza A ve B virüslerine sahip olan yerler veya kişilerle temasta bulunulduğunda özellikle eller su ve sabunla temizlenmelidir. İkinci olarak bulunulan mevsimde doğru kıyafetler giyilmesi, fazla terleme veya üşümeden kaçınılması da oldukça önemli bir noktadır. Sağlıklı beslenmek ve tüketilen ürünlere dikkat ederek güçlü bir bağışıklık sistemi ile koruma altına alınmalıdır. Güçlü bir bağışıklık sistemi virüslerden korunmanın en etkili yoludur. Özellikle kış aylarında portakal, limon ve mandalina gibi c vitaminli ürünler; zencefil, bal, soğan gibi doğal grip antibiyotik ürünleri; ceviz, fındık, badem gibi e vitamini deposu veya en önemli güç kaynağı olan süt tüketmek çok önemlidir. Çünkü içerdikleri vitaminler bağışıklık sistemine oldukça fayda sağlamaktadır.

C Vitamini Deposu: Portakal, Limon, Mandalina

Kış ayları özellikle yanlış kıyafet seçimlerinden kaynaklanarak ortaya çıkan salgın hastalığı çeşitleriyle doludur. Bunlardan grip ise çok kolay bir şekilde bulaşabilen ve etkisini çok etkili bir şekilde hissettiren bir enfeksiyondur. Kendimize veya çevremizdeki herhangi birine grip tedavisi uygularken çok dikkatli olmalıyız. Hastalığı en kısa sürede atlatmak için doğru gıdaları tüketerek ağırlaşmasını engellemeliyiz. Tam olarak bu noktada doğru seçimler yaparak tüketilen gıdalar önemli bir etkiye sahiptir. Başta meyveler olmak üzere birçok gıda da c vitamini bulunmaktadır. Üstelik hiçbiri zor ulaşılabilir ürünler değildir. C vitamini bu ve çok daha fazla hastalık çeşidinde çok iyi bir kalkandır. Kemiklerin korunmasından radyasyon korumasına kadar birçok alanda çok iyi bir savaşçı olan C vitamini grip için çok iyi bir savaşçı olmasının yanında ne yazık ki vücudun kendisi tarafından üretilemeyen vitamin çeşitlerinden biridir. Bu yüzden dışarıdan sağlanan besinlerle bu eksiklik tamamlanmalıdır. Portakal veya mandalina gibi turunçgillerde oldukça fazla bir kaynağa sahip olan bu vitamin çeşidi başta grip olmak üzere birçok bulaşıcı hastalıktan kurtulma veya önlem alma aracıdır. Bu hastalığa yakalanıldığı takdirde en kolay kurtulma yolarını ararız.

Grip nasıl atlatılır konusunda ise annelerimizin yıllardır kullandığı ve çok etkili bir yöntem olan nane limon en kolay yöntemlerden biridir. C vitamini bakımından oldukça zengin olan limon ve ferahlatıcı özellikte en büyük etkiye sahip olan nanenin buluşması sizleri birçok hastalıktan ama en çok da gripten koruyacaktır. Ayrıca portakal veya mandalina gibi meyveleri tüketmek ise doğal bir kalkan oluşturmanın başka bir yoludur. Birçok kişinin severek tükettiği bu gıdalar sizler için çok iyi birer savaşçı olmakla kalmayacak, hastalığa yakalanmadan önce sizlere bir kalkan sağlayarak koruma altına alacak.

Doğal Antibiyotikler: Zencefil, Bal, Soğan

Özellikle son yıllarda üzerine yapılan araştırmalar sonucunda satın alınan antibiyotik ilaçlarının yapay olmasından da kaynaklanarak yanlış kullanıldığı tespit edilmiş ve azaltılma yönünde çalışmalara odaklanılmıştır. Ancak hangi durumlarda kullanılması gerektiği bilinmemekle birlikte aslında her zaman elimizin altında olan doğal ürünler göz ardı edilen şeyler arasındadır. Başta yemeklerde en çok kullandığımız gıdalardan biri olan soğan en kolay ulaşılabilir antibiyotiklerden biridir. Birçok beslenme uzmanının da savunduğu bir düşünce olan gribe yakalandıktan sonrası değil öncesinin önemli olma durumu yani gerekli bir koruma kalkanın oluşturulması gerekir. Bu konuda çok başarılı olan ve doğal birer antibiyotik özelliğe sahip olan soğan, bal veya zencefil gibi ürünler sıkça tüketilmektedir. Soğan içerdiği C vitamini sayesinde çok iyi bir bağışıklık koruyucu maddedir. Mineral ve besin açısından çok zengin bir içeriğe sahip olan bu sebze tıpta birçok uygulamada başroldedir.

Genellikle grip çayları malzemelerinin en etkin ürünü olan zencefil de çok faydalıdır. Vücut ısısını arttırmakla beraber terlemenin sağlanması ve hastalığın hızlı bir şekilde atlatılmasının yanında en belirgin grip belirtisi olan öksürüğün geçirilmesinde de en etkili yöntemlerden biridir. Son olarak bal ise yine çok etkili bir anne yöntemidir. Ilık suya karıştırılarak kana çabuk karışması sağlandığı taktirde çok iyi bir antibakteriyel ve antibiyotik olduğu gözlemlenmiştir. Kısacası doğal ürünler her zaman daha sağlıklı olmakla birlikte sağlıklı ve dengeli beslenildiği taktirde hiçbir hastalık önleminden daha güçlü olmayacaktır.

E Vitamininin Gücü: Ceviz, Fındık, Badem

Vitaminler çok fazla önemsemediğimiz şeylerdir. Ancak eksildiği olduğu taktirde çok etkili bir şekilde bu durumu hissetmekteyiz. İhtiyaç duyduğumuz vitaminlerden biri de E vitaminidir. E vitamini ihtiyaç duyulduğunda kullanılabilmesi için depolanması gerekecek kadar önemli bir hakka sahip olmakla birlikte içeriğinde birçok bağışıklık koruyucu madde de bulunmaktadır. Bu kadar önemli bir vitamini asla vücudumuzdan eksik etmemekle beraber doğru bir seviyede tutarak desteklemeliyiz. Çünkü bağışıklık konusunda da oldukça büyük bir söz hakkına sahiptir. İlk olarak ceviz akciğer hastalıklarına karşı savunma konusunda oldukça başarılı olmasının yanında soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların da en büyük düşmanlarından biridir. İkinci olarak fındık. Fındık içinde 15.03 mg e vitamini bulundurmaktadır. E vitaminin yanında kalsiyum ve magnezyum açısından da zengin olduğu için kilo kaybı, kolesterol ve diyabet gibi birçok hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır. Son olarak badem.

Yemeklere özellikle de grip için çorba yapıldığı zaman kattığı hoş tat ve görsellerle dikkat çekmeyi başaran badem sağlık açısından da çok önemli bir yere sahiptir. Öksürük ve solunum hastalıklarının tedavisinde fazlaca kullanılan bademin kemik sağlığından kabızlığa kadar birçok faydası olduğu araştırmalarla ortaya koyulmuş gerçekler arasındadır. Ayrıca çok güçlü bir antioksidan olması sayesinde bağışık seviyesini üst düzeylere çıkartarak sizlere üst düzey bir koruma alanı oluşturur. Grip hastalığına hangi yiyecekler iyi gelir sorusu artık aklınızda bir soru işareti bırakmayacak.

Bağışıklığın Yapıtaşı: Süt

Daha ilk doğduğumuz andan itibaren tüketilmesi için sunulan en önemli gıda süttür. Özellikle kas ve kemik gelişimi konusunda herkes tarafından bilinen bir ünü bulunmasının yanında bağışıklık güçlendirici bir güç kaynağı olması gerçeği de su götürmez bir gerçektir. Bu yüzde ilk içtiğimiz içecek, beslenme çantamızdaki içecek, uyumadan önceki rahatlatıcı içecek veya hastalandığımız zaman yumuşatıcı kıvamıyla her zaman yanımızda olan içecek hep süttür. İlk olarak içinde yüksek oranda kalsiyum bulundurmaktadır. Bu da özellikle bebek ve çocuk yaştaki her insan için çok önemli bir besin kaynağı olduğu anlamına gelmektedir.

Gribe iyi gelen yiyecekler ve içecekler listesi çıkartıldığında listenin en başlarında yerini alan süt içinde 40’tan fazla besin ögesi bulundurmaktadır. Bu yüzden sadece çocuklar için değil özellikle kış aylarında ve mevsim geçişlerinde her yaştan insanın bolca tüketmesi gereken bu ürün grip, soğuk algınlığı veya farenjit gibi üst solunum yolu hastalılarında çok kuvvetli bir önleyicidir. Birçok kişinin severek tükettiği bu içecek hastalık durumunda ılık bir şekilde tercihe göre içine bal karıştırılarak da tüketilebilir. Bal karıştırıldığı taktirde çok daha fazlasını gösterdiğini hissedecek ve gribe ne iyi gelir sorusu aklınıza geldiğinde çok kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz bir ürün elde etmiş olacaksınız. Artık bu gıdalar sayesinde gribe karşı özel bir koruma kalkanınız olacak.

İLGİLİ BLOG YAZILARI