Başa Dön
11 Şubat 2020 / Salı

Grip Nasıl Çabuk Geçer? Önleminizi Hemen Alın

Havalar soğumaya başladığında ve ani mevsim geçişlerinde vücut direnci düşüyor ve hastalıklara yakalanma ihtimali artıyor. Zayıflayan bağışıklık sistemi ise kış hastalıklarına daha kolay yakalanmanıza neden olabiliyor. Soğuk algınlığı ile birlikte grip, en sık rastlanan kış hastalıkları arasında bulunsa da grip mikrobunun direnci, soğuk algınlığına göre daha yüksek oluyor. Grip virüsü influenza A ve B virüslerinin neden olduğu bulaşıcı bir hastalık olarak görülüyor. Solunum yolu ile vücuda giren virüs, öksürme ve hapşırma ile kolayca yayılabiliyor.

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir? Soğuk Algınlığı Etkilerini Nasıl Yumuşatırsınız?

Soğuk algınlığı genelde grip virüsüne göre daha zayıf bir hastalık olduğundan üstesinden gelmek de daha kolaydır. Soğuk algınlığı; genelde öksürük, hafif ateş, burun tıkanıklığı ve hafif baş ağrısı olarak kendini belli ediyor. İstirahat her hastalıkta olduğu gibi soğuk algınlığının da en önemli iyileşme yollarından biri. Ek olarak düzenli ve yeterli uyku saatleriyle vücudun temposunu dengeye sokmak ve dengeli ve hafif gıdalarla beslenmek, C vitamini desteğini artırmak kurtulmak için başvurmanız gereken temel yöntemler arasında.

Grip Belirtileri Nelerdir?

Grip belirtileri arasında öncelikle yüksek ateş ve ağır bir bitkinlik ön plana çıkıyor. İlk başlarda burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı ve öksürük gibi semptomlarla kendini belli eden hastalık, genellikle soğuk algınlığı ile karıştırılıyor. Mide bulantısı, kusma, ishal gibi sorunlar da ortaya çıkınca en kısa sürede doktora görünmek gerekiyor. Semptomlar, 1 hafta boyunca devam etse de yorgunluk hissi daha uzun sürüyor. 

Grip Nasıl Geçer?

Grip tedavisi için soğuk algınlığı için önerilenlerin yanında doktordan temin edilen ilaçların da kullanılması gerekiyor. Ağrı kesici ilaçlarla semptomları hafifletilen hastanın, sıvı tüketimini de artırması gerekiyor. Gribi hemen geçirebilmek için yeterli düzeyde istirahatın yanında beslenmeye de dikkat edilmesi gerekiyor. Sigara kullanan bireylerin, bir müddet sigara içmemeleri de  hastalığın atlatılmasına yardımcı oluyor. 

Grip Hastalığına Evde Çözüm

Gribe iyi gelen yiyecekler arasında bol miktarda portakal suyu başı çekiyor. Bunun dışında haşlama balık, tavuk suyu, haşlama tavuk, sebze çorbası, tavuk çorbası gibi yiyeceklerle beslenilmesi öneriliyor. Limonlu çay, zencefil çayı ve ekinezya çayı da grip hastalığından muzdarip kişilerin sürekli el altında bulundurması gereken içecekler arasında bulunuyor. Gribe iyi geldiği uzun zamandır bilinen en eski tedavi gıdalarından biri olan mantar da griple mücadelede etkin bir rol oynuyor. Sindirimi zor yiyeceklerden kaçınılması, vücudunuzun sindirim sırasında daha az enerji harcamasına olanak tanıyarak, enerjinizin bu yönde harcanmasını önlüyor.

Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar ya da herhangi bir ani rahatsızlık durumunda siz de kendinizi güvenceye almak için kapsamlı sağlık sigortası teklifi alabilir, geçici rahatsızlıkların hayatınıza engel olmasını önleyebilirsiniz.

BENZER HABERLER

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
sigorta

SMS Onay

Cep telefonunuza onay kodu gönderilecektir.


Lütfen cep telefonunuza gelen sms onay kodunu girin.

Lütfen 53270XXX00 numaralı telefonuza gelen onay kodunu giriniz.
Kalan Süre: 300
Süre dolmuştur. İşlem yapmak için sayfayı yenileyin.