Whatsapp'dan yaz
blog blog

Erasmus Seyahat Sağlık Sigortası

29 Aralık 2021
Yazar: Ahmet Nihat Gürsoy
Ahmet Nihat Gürsoy, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Üretim Yönetimi ve Pazarlama bölümünde tamamladı.
Profesyonel iş hayatına 2004 yılında bankacılık sektöründe başlayan Ahmet Nihat Gürsoy, 2005 yılında sigorta sektörüne geçiş yaparak 2015 yılına kadar çeşitli şirketlerin bankasürans ve iş ortaklıkları kanallarının yöneticiliğini yaptı. 
2015 yılında sigortaladım.com’un kuruluşunda yer alan Ahmet Nihat Gürsoy, sigortaladım.com bünyesinde Satış ve Operasyon Direktörü olarak çalışma hayatına devam etmektedir.
 

Üniversite öğrencilerinin okulun belli döneminde kendilerini geliştirme ve yabancı dil öğrenme amacıyla yaptıkları değişim programı Erasmus olarak adlandırılır. Öğrenciler Avrupa Birliği’nin düzenlediği bu değişim programı sayesinde farklı kültürleri tanıma fırsatı bulabilir. Bu programa katılacak olan öğrenciler için 2014 yılından itibaren sigorta yapma zorunluluğu getirilmiştir. Erasmus Seyahat Sağlık Sigortası adı verilen sistemde öğrencilerin gittikleri ülkede oluşacak olumsuzluklara karşı korunması amaçlanır. Programa dahil olan her öğrenci, yapılacak sigorta ile sağlık güvencesi edinir. Hiç bilmedikleri bir ülkede tek başına kalmaya çalışan öğrenciler için yapılan sigorta sayesinde tüm sağlık sorunlarına çözüm üretilir. Kendisine tamamen yabancı bir yerde prosedürleri bilmeyen öğrenciler karşılaştıkları sorunlarla nasıl baş edecekleri konusunda yetersiz kalır. Erasmus için tercih edilen ülkenin kendi şartları en önemli detaydır. Bazı ülkeler kendi sistemlerine uygun sağlık sigortası yapılmasını isteyebilir. Bu şartları öncesinde okulunuz ve konsolosluklar aracılığıyla öğrenmeniz işlerinizi daha kolay yapmanızı sağlar. Bu sigortanın başlangıcı öğrenime devam edeceğiniz ülkenin sınırlarına girdiğiniz andan itibaren başlar. Orada kaldığınız süre boyunca devam eden sigortanız öğrenim sürecini sona erdirerek kendi ülkenize geldiğiniz anda son bulur. Siz de Erasmus kapsamında değişim programına dahil olarak farklı ülkede eğitim almak için yola çıkmadan önce sigortanızı yaptırarak orada daha konforlu bir eğitim süreci geçirebilirsiniz. Her ülkenin uyguladığı prosedürlere göre değişen şartları sigorta firmalarından ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Erasmus Sağlık Sigortası Kapsamı ve Detayları

Eğitim göreceğiniz ülkenin uygulamalarına göre şekillenen sigortanın yapımında farklı iki yol izlenir. Bazı ülkeler SGK ile koordineli bir şekilde sigorta yapma imkanı sunar. Burada gitmek istediğiniz ülkenin anlaşma şartlarını iyice gözden geçirmeniz gerekir. Anne babasının sigortası olan öğrenciler gittikleri ülkedeki sağlık sigortasından diledikleri gibi faydalanabilir. Sadece gitmeden önce SGK'dan her ülkeye göre tanımlanan kodu almak yeterli olur.

Erasmus sağlık sigortası yaptırmanın diğer bir yolu ise kişiye özel sağlık sigortasından yararlanmaktır. Eğer gideceğiniz ülkenin SGK anlaşması yoksa bu yöntem size avantajlar sağlar. Yurt dışında kaldığınız süre boyunca yapılacak sigorta sayesinde oradaki tüm sağlık giderlerinizin karşılanması planlanır. Bu özel sigortayı geniş kapsamlı yaptırarak tüm sağlık problemleriniz için destek alabilirsiniz. Özel sağlık sigortasının fotokopisini okulunuzda bulunan Erasmus komitesine sunarak işlemlerinizi başlatabilirsiniz. İster SGK kapsamında isterseniz özel sigorta yaptırarak Erasmus programına dahil olduğunuzda tüm sağlık hizmetlerinden etkin bir şekilde faydalanabilirsiniz. Buradaki kriter eğitim alacağınız ülkenin sizin sağlık sisteminizi tanıyıp tanımamasıdır. Her iki seçenekle siz de en iyi hizmeti alma imkânına kavuşabilirsiniz. Hayatınızda farklı bir döneme girmek amacıyla tercih edeceğiniz programda sağlık sigortanızı şartlara uygun olarak yaptırdığınızda hiçbir olumsuzlukla karşılaşmadan okula devam edebilirsiniz. İster lise isterseniz üniversite hayatınızda yapacağınız Erasmus değişim programı size farklı dünyaların kapılarını aralar.

Erasmus Sürecinde Sigortanın Önemi

Dünyayı farklı bir açıdan görmenizi sağlayan Erasmus programı dahilinde hayallerinizi gerçekleştirme fırsatı bulabilirsiniz. Seçtiğiniz ülkeye gitmeden önce orası için önemli bir detay olan Erasmus sağlık sigortası yaptırarak daha kaliteli bir sürece imza atabilirsiniz. Poliçenizi düzenlerken aniden oluşabilecek hastalıklara karşı gerekli teminatların eksiksiz olarak yapılması şartı aranır. Gideceğiniz ülkedeki hastanelerde doktor muayene ve hastane masraflarını karşılamanızı sağlayan teminatlar sizin daha rahat etmenizi sağlar. Sigortanızda var olan tıbbi tedavi teminatı sayesinde size hastanedeki tüm imkânlardan faydalanma fırsatı sunulur. Erasmus için seyahat sağlık sigortası yaptırdığınızda ağır rahatsızlıklarda bile gerekli görülen sağlık kurumlarına nakil desteği sağlanır. Hastalığınızla ilgili gittiğiniz kurumda yeterli donanım mevcut değilse bu teminatla uygun bir yere nakil işlemleriniz ücretsiz karşılanır. Eğer tedavi süreciniz bir sağlık kuruluşunda yatarak tedavi edilmenizi gerektiriyorsa teminatınızın şartları gereği yapılabilecek tüm prosedürler uygulanır. Farklı sigorta şirketlerinin bu program için uyguladıkları teminatları isterseniz tek tek isterseniz çoklu olarak yaptırabilirsiniz. Gideceğiniz ülkenin şartlarını tam anlamıyla öğrenerek sigortanızı uygun şartlarda yaptırabilirsiniz. Teminatların içeriğini öğrenmek için gideceğimiz ülkenin sayfasından kısa bir araştırma yapabilirsiniz. Okulunuza bulunan Erasmus ofisleri de size bu konularda detaylı bilgi verebilecek yeterliliğe sahiptir. Siz de değişim programı kapsamında gitmeye karar verdiğiniz ülkenin konsoloslukları aracılığıyla sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Erasmus ve Yurt dışı Sağlık Sigorta Poliçesi

Sağlık sigortası sizin seyahatlerinizdeki sağlık problemlerinizi karşılamayı vaad etmeyebilir. Bu süreçte yaptıracağınız Erasmus yurt dışı sağlık sigortası vize başvurusundan önce yapılması gereken bir uygulamadır. Sigorta yapım aşamasında gittiğiniz ülkedeki süreyi göz önünde bulundurarak teminat bedelini en az 30.000 Euro olarak tanımlamanız gerekir. Bazı ülke konsolosluklarının vize sürecinde istediği bu teminat ile sizin oradaki harcamalarınız güvence altına alınır. Staj için yurt dışını tercih eden öğrencilerin çalıştıkları iş yerlerinde karşılaşabilecekleri kazalara karşı yapılması gereken sigorta, iş yeri tarafından yapılmazsa öğrenci bunu da yapmakla mükelleftir. Gideceğiniz ülkenin koşullarını göz önünde tutarak belirlenen miktarlarda sigorta poliçesi ödemesi yaptırabilirsiniz. Her ülkeye göre ayarlanan Erasmus sağlık sigortası fiyatları ortalama olarak 1.5 ile 2 euro arasında değişkenlik gösterir. Farklı firma ve erasmus komiteleri uygun koşullarda sigorta yapma seçeneğini sizlere sunar. Sigorta kapsamında tüm tedavi ve hastane masraflarını karşılayan seçimler arasından size uygun olanı tercih edebilirsiniz. Sigorta teminatı ve ücretlendirmelerin ülkelere göre değişkenlik gösterdiği erasmus sigorta poliçeniz ile gittiğiniz her yerde en iyi hizmeti alabilirsiniz. Siz de öğrenim hayatınıza farklı ülkelerde devam etmek için yaptıracağınız sigorta poliçenizde teminat kapsamını ayrıntılı olarak takip edebilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al
Özel Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Kasko Sigortasıyla Aracınızı Hangi Risklerden Koruyabilirsiniz?
Kasko Sigortası ile Yanlış Park ve Çalıntı Araç Risklerine Karşı Nasıl Güvence Altına Alabilirsiniz?
Kasko Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Nedir?
Araç Değer Kaybını Kasko Sigortasıyla Nasıl Telafi Edebilirsiniz?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Seyahat Sağlık Sigortası Yapılması Zorunlu Olan ve Türkiye'ye Vize Uygulayan Ülkeler Hangileridir?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam