Whatsapp'dan yaz
blog blog

Doğum sigortası nedir? Fiyatları ne kadar?

13 Eylül 2022
Yazar: Ahmet Nihat Gürsoy
Ahmet Nihat Gürsoy, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Üretim Yönetimi ve Pazarlama bölümünde tamamladı.
Profesyonel iş hayatına 2004 yılında bankacılık sektöründe başlayan Ahmet Nihat Gürsoy, 2005 yılında sigorta sektörüne geçiş yaparak 2015 yılına kadar çeşitli şirketlerin bankasürans ve iş ortaklıkları kanallarının yöneticiliğini yaptı. 
2015 yılında sigortaladım.com’un kuruluşunda yer alan Ahmet Nihat Gürsoy, sigortaladım.com bünyesinde Satış ve Operasyon Direktörü olarak çalışma hayatına devam etmektedir.
 

Anne olmanın hayallerini kurarken, bir anda akla gelen doğum masraflarının yarattığı endişeyi ortadan kaldıran doğum sigortası, anneye birçok konuda avantaj sağlar. Yaptırması oldukça kolay olan bu sigortayla, anne adaylarının sadece doktor ve doğum yapılacak hastaneyi seçmesi yeterlidir. Geriye kalan tüm işlemler sigorta kapsamında tamamlanır. 18-45 yaş aralığında olan ve özel sağlık sigortası bulunmayan hamile kadınların endişelerini azaltan doğum sigortası, hamileliğin ayı fark etmeksizin tüm hamilelik ve doğum sürecini, bunun yanında da bebeğin tüm sürecini güvence altına alır.

Doğum Sigortası Nedir?

Anne adayları tarafından pek bilinmeyen ve duyulduğunda akıllara sıklıkla “doğum sigortası nedir?” sorusunu getiren sigorta; doğum süreci boyunca gidilen kontrolleri, anne ve bebeğin sağlığı için gerekli olan tüm tetkikleri ve doğum için gerekli olan tüm masrafları kapsayan bir teminat türüdür. Bu teminat türü anne ve bebek sağlığı adına özel sağlık sigortası paketlerine dahil edilir. Bu sigorta türünün ücreti kapsamına ve sigorta şirketine göre farklılık gösterir. Bu sigorta türü hamilelik boyunca gidilen tüm kontrolleri, doğum masraflarını, hastane giderlerini ve anne ya da bebeğin yaşayabileceği olası sağlık sorunlarını kapsar.

Doğum Sigortası Paketi Ne Zaman Yaptırılmalı?

 

Doğum sigortası paketi sigorta şirketi özelinde farklılık gösterse de paket ilk poliçe ödemesinin ardından ilk yılda devreye girer. Genel olarak planlı hamileliklerde tercih edilen bu paketin gebe kalmadan 1 yıl önce yapılması gerekir. Doğum sigortası yaptıranlar tarafından sıklıkla merak edilen bekleme süresinin başlangıcından 1 yıl sonra, gebelikteki tüm kontroller, işlemler ve doğum teminat kapsamında karşılanır. Paketin sunduğu opsiyonlara göre doğum, yenidoğan ya da hamilelik rutin kontrolü gibi teminatların tamamını alabilirsiniz ya da bu teminatları ayrı ayrı olarak farklı zamanlarda da alabilirsiniz.

Doğum Sağlık Sigortası Avantajları

Özel doğum sigortası avantajları; hamilelik sürecinde oluşabilecek ek masraflardan muaf olma, cazip doğum ücreti, teminat altında geçen hamilelik ve doğum süreci, hamilelikte erken doğum ve düşük gibi olası aksiliklere karşı hızlı çözüm, bebeğin doğduğu andan itibaren sağlık teminatı şeklindedir. Doğum sigortası kapsamında da hamilelik kontrollerinin tümü, doğum masrafları, gebelik kontrolleri, hamilelikte komplikasyon, torch taraması, eklampsi, sağlık sorunu nedeniyle gerçekleşen zorunlu kürtaj, amniyosentez işlemi ve gebelik boyunca yapılan tanı ve testler de sunulur. Bu paket kapsamında yenidoğan bebek özelinde de muayene, yenidoğan bebeğin kan grubunu tespit etme, metabolik tarama testi, neonatal TSH, hepatit B aşısı, otoakustik emisyon olarak da adlandırılan işitme testi, bilirubin ve direkt coombs işlemleri bulunur.

Sağladığı avantajlar düşünüldüğünde kapsamlı olan doğum sigortası limitli ve limitsiz olarak ayarlanabilir. Bu ayarlama kişinin bütçesine göre gerçekleşir. Limitli doğum sigortasında belirlenen belirli bir miktar teminat kapsamındadır. Limitsiz doğum sigortasında ise tüm giderler belirli bir sınır olmadan karşılanır. Ayakta tedavi teminatı ile doğum öncesinde psikolojik danışmanlık hizmeti ve diyetisyen desteği gibi alanlarda da tüm kontrolleri gerçekleştirebilir ve gereken tüm tetkikleri çektirebilirsiniz. Alabileceğiniz psikolojik destek ve diyetisyen önerileri sayesinde bebeğinizin sağlığıyla birlikte kendi sağlığınızı da teminat altına alabilir ve kontrollü bir hamilelik süreci geçirerek anneliğe hazır olabilirsiniz.

Limitli Doğum Sigortasının Kapsadıkları

Daha düşük prim ödemeleri alınır. Bebeğin doğuştan gelen rahatsızlıkları kapsamın dışındadır. Paket hazırlanırken, belirli bir limit ayarlaması yapılır. Tüm giderler de bu limit doğrultusunda karşılanır. İşlemler nedeniyle limit aşımı olduğunda da sigortalıdan ek ücret talep edilir. Limitli sigorta, yenidoğan bebeğin sağlık harcamalarını kapsamaz.

Limitsiz Doğum Sigortasının Kapsadıkları

Limitsiz paket hazırlığında herhangi bir limit konulmaz ve sigortalı tüm işlemlerini ek ücret ödemek zorunda kalmadan gerçekleştirir. Yenidoğan bebeğin aşı, test ve topuktan kan alma gibi tüm sağlık ihtiyaçları doğum sigortası şartları kapsamında gerçekleşir. Prim ödemeleri yüksek bir teminat türüdür. Bebekte doğuştan bir rahatsızlık bulunuyorsa, bu durum teminat kapsamındadır.

Doğum Sigortası Fiyatları

Doğum sigortası fiyatları poliçe kapsamında ve sigorta şirketi özelinde farklı seçenekler sunmaktadır. Her bütçe ve ihtiyaç özelinde şekillenen paketler hem normal hem de sezaryen doğum dahil olmak üzere tüm süreci kapsar. Doğum sigortası fiyatları; anne adayının yaşına, yaşanan şehre, hamilelik durumuna ve tercih edilen anlaşmalı hastaneye göre belirlenir ve bu kriterler doğrultusunda da fiyatlandırılır.

Doğumdan itibaren bebeğe yapılan aşılar, işitme testi, kan testleri ve diğer sağlık ihtiyaçları paket kapsamında karşılanır. Doğum teminatlı sigorta yaptırılmadığında, hamileliğin başladığı ilk andan itibaren tüm testler, kontroller, muayeneler ve ultrasonlar için para ödenir. Doğum için de ayrı para ödemesi yapılmalıdır. Bu durum da çoğu zaman bebek sahibi olan çiftleri zorlamaktadır. Bu nedenle doğum sigortası fiyatları oldukça uygun aralıklar sunmaktadır.

Doğum sağlık sigortası yaptırırken bazı noktalara dikkat etmek doğru paketi seçebilmek için oldukça önemlidir. Doğum paketi seçimi yapmadan önce mutlaka ihtiyaçlar gözden geçirilmeli ve beklentilerle karşılaştırılmalıdır. Bunun sonrasında da bu pakete ayrılabilecek bütçe belirlenmelidir. Bunun yanında doğumun hangi hastanede gerçekleştirileceği ve doktorun kararlaştırılması da gerekir. Sigorta şirketlerinin sunduğu bekleme süresinin size uyup uymayacağı da önemlidir. Yakın bir zaman için hamilelik planınız bulunuyorsa tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında doğum sigortası yaptırmanız sizin için daha doğru olur.

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al
Özel Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Kasko Sigortasıyla Aracınızı Hangi Risklerden Koruyabilirsiniz?
Kasko Sigortası ile Yanlış Park ve Çalıntı Araç Risklerine Karşı Nasıl Güvence Altına Alabilirsiniz?
Kasko Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Nedir?
Araç Değer Kaybını Kasko Sigortasıyla Nasıl Telafi Edebilirsiniz?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Seyahat Sağlık Sigortası Yapılması Zorunlu Olan ve Türkiye'ye Vize Uygulayan Ülkeler Hangileridir?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam