Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Diyetisyen Hizmetleri için Özel Sağlık Sigortası Avantajlı mıdır?

20 Mart 2023
Yazar: Ahmet Nihat Gürsoy
Ahmet Nihat Gürsoy, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Üretim Yönetimi ve Pazarlama bölümünde tamamladı.
Profesyonel iş hayatına 2004 yılında bankacılık sektöründe başlayan Ahmet Nihat Gürsoy, 2005 yılında sigorta sektörüne geçiş yaparak 2015 yılına kadar çeşitli şirketlerin bankasürans ve iş ortaklıkları kanallarının yöneticiliğini yaptı. 
2015 yılında sigortaladım.com’un kuruluşunda yer alan Ahmet Nihat Gürsoy, sigortaladım.com bünyesinde Satış ve Operasyon Direktörü olarak çalışma hayatına devam etmektedir.
 

Diyetisyen ve farklı kliniklerden alınmak istenen sağlık hizmetleri için özel sağlık sigortaları pek çok avantajı bir arada sunmaktadır. “Özel sağlık sigortası diyetisyeni karşılar mı?” sorusunun yanıtı, tercih edilen sağlık sigortası poliçelerine ve sigorta şirketi özelliklerine bağlı olarak çeşitlilik gösterir. Sağlık sigortası kapsamında, kişilere sunulan ayrıcalıklı hizmetler şunlardır:

 • Diyetisyen hizmetleri ve tedavi süreci

 • Psikiyatri tedavileri

 • Estetik uygulamalar

 • Gebelik ve doğum süreçleri

 • Protez ve implant uygulamaları

Yukarıda belirtilen farklı tedavi süreçleri, SGK sigortası kapsamında tam olarak karşılanmadığından, talep edilen ek ödemeler özel sağlık sigortasıyla ücretsiz hale gelmektedir. Farklı özel hastane, klinik ve sağlık kuruluşlarında talep edilen sağlık hizmetleri için tamamlayıcı sağlık sigortaları, çeşitli kullanım alanları ve avantajlar sunmaktadır. 

Özel Sağlık Sigortası Diyetisyen Hizmeti

Özel klinik ve sağlık kuruluşlarından talep edilen diyetisyen hizmetleri, SGK kapsamında tam olarak karşılanmadığından, ek ödemeler ve masraflara tabi tutulmaktadır. Tercih edilen özel sağlık sigortası türüne ve sigorta poliçelerinin sunduğu avantajlara bağlı olarak, kişilere pek çok ek özelliği içeren diyetisyen hizmetleri sunulmaktadır. Sıkça karşılaşılan “Tamamlayıcı sağlık sigortası diyetisyeni kapsar mı?” sorusunun yanıtı, tercih edilen sigorta poliçelerinin içeriğine bağlı olarak değişiklik gösterse de genel olarak bütün sigorta paketlerinde, diyetisyen uygulamaları yer almaktadır. Hastanelerde ve özel kliniklerde sunulan diyetisyen hizmetleri için sigorta şirketleriyle anlaşmalı olunan diyetisyen klinikleri ve sağlık kuruluşları tercih edilmelidir. Tamamlayıcı sağlık sigortası sayesinde, SGK tarafından ödenen tutarlara ek olarak talep edilen işlem masrafları, sigorta şirketi tarafından karşılanır. Kişilerin herhangi bir ücret ödemesine gerek kalmadan, özel sağlık kuruluşlarından tam kapsamlı sağlık hizmeti alması mümkündür. 

Tercih edilen klinik ve doktorlara bağlı olarak, sigorta poliçelerinin karşılayacağı diyetisyen hizmetleri çeşitlilik gösterir. İsteğe göre talep edilen ya da hastalık sebebiyle zorunlu olarak alınan diyetisyen tedavileri, sigorta poliçesinde belirlenen tutara kadar ücretsiz şekilde sunulacaktır. Geniş içerikli sağlık poliçelerinin tercih edilmesi durumunda, diyetisyen hizmetleri, terapi ve tedavi süreçleri tamamen ücretsiz olarak uygulanır. Özel sağlık diyetisyen tedavileri için sigorta şirketlerinin anlaşması bulunan klinik ya da sağlık kuruluşlarının tercih edilmesi gerekir. Yurt içi ve yurt dışı anlaşması bulunan sigorta şirketleri aracılığıyla, yurt dışında da aynı tedaviler ücretsiz şekilde uygulanabilir. Seyahat öncesinde tam kapsamlı özel sağlık sigortası talep edilerek, yurt dışı seyahatleri süresince ya da 1 yıllık olacak şekilde, tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz şekilde faydalanılabilir. Seçilen sağlık sigortası paketinin içeriğine ve kampanyanın sunduğu ayrıcalıklara bağlı olarak, özel diyetisyen uygulamaları için herhangi bir ödeme yapmaya gerek kalmayacaktır.
 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamları Nelerdir?

Tam kapsamlı olarak değerlendirilen özel sağlık sigortaları, tamamlayıcı özelliği sayesinde, SGK tarafından karşılanmayan ya da SGK ödemelerinin üzerine talep edilen tüm masrafları üstlenmektedir. Özel sağlık sigortasının özellikleri ve kapsadığı sağlık hizmetleri, aşağıda sıralanmıştır:

 • Tamamlayıcı özellikte olan diyetisyen özel sağlık sigortası, diyetisyen kliniklerinde ve özel hastanelerin diyetisyen bölümlerinde, gerekli hizmetlerin ücretsiz şekilde alınmasını sağlayacaktır.

 • SGK kapsamında anlaşmalı olan özel hastane ve kliniklerde, talep edilen sağlık hizmetleri için ek ödemeler, tamamlayıcı sigorta tarafından ödenir. 

 • Özel hastane ve kliniklerde, ayakta ya da yatılı tedavi gören hastaların masrafları, sigorta tarafından ödenmektedir. 

 • Tercih edilen sağlık sigortası poliçesine bağlı olarak, diyetisyen, psikiyatri ve estetik cerrahi gibi özel sağlık hizmetlerinden, ücretsiz ya da çok düşük ücretli olacak şekilde faydalanmak mümkündür. 

 • Yatılı hastalar ve ayakta tedavili hastaların ilaç ve tedavi masrafları, sigorta kapsamında karşılanır.

 • Hastalıkların teşhisi için yapılan muayeneler ve doktorların talep ettiği tüm tahliller, sigorta kapsamında özel hastanelerde ücretsiz olarak gerçekleştirilir. 

 • Kan tahlilleri, idrar tahlilleri ve farklı tahliller, sigorta poliçesi altında teminat edilmiştir.

 • MR, ultrason, tomografi ve röntgen gibi görüntüleme testleri, sayısız ve ücretsiz şekilde uygulanmaktadır. 

 • Yoğun bakım ünitelerinde yatan sigortalılar ve teminat altına alınan birinci derece yakın akrabalar, ücretsiz şekilde tüm hizmetlerden faydalanabilir. 

 • Covid-19 testleri, antikor testleri ve covid aşıları, özel hastanelerde ücretsiz olarak uygulanır.

 • Sadece yurt içindeki anlaşmalı hastanelerde değil, yurt dışı klinik ve hastanelerde alınan sağlık hizmetleri de sigorta kapsamında değerlendirilmektedir. 

Tamamlayıcı sağlık sigortası diyetisyen ve diğer özel sağlık hizmetleri için sunulan poliçeye göre bütçe hazırlamaktadır. SGK kapsamında ödenen tutarların üzerinde talep edilen hizmet bedelleri, sigorta tarafından karşılanmaktadır. 

Özel Sağlık Sigortasının Sunduğu Avantajlar

Özel sağlık sigortası geçen diyetisyen hekimlerin klinikleri ve özel hastanelerde, özel sağlık sigortası bulunan kişiler ücretsiz sağlık desteği alabilirler. Diyetisyen tedavi süreçlerinde gidilen her seans için kişilerin tekrar eden ücretler ödemesine gerek kalmayacaktır. Diyetisyen hizmetlerinin yanı sıra, tamamlayıcı sağlık sigortası kullanımının sunduğu avantajlar, aşağıda sıralanmıştır:

 • Özel sağlık hizmetleri ve isteğe göre uygulanan sağlık işlemleri için poliçe içeriğine göre, ücretsiz hizmet alınmaktadır. 

 • Diyetisyen tamamlayıcı sağlık sigortası kullanımı için belirlenen anlaşmalı klinik ve hastanelerde, gidilen her seans için ücret ödemesi yapılmasına gerek kalmayacaktır. 

 • Diyetisyen hizmetlerinin süresi boyunca, uygulanan test ve tedavi masrafları da sigorta kapsamına girmektedir. 

 • Yurt içi ve yurt dışında olacak şekilde, tüm anlaşmalı kuruluşlarda ücretsiz diyetisyen ve sağlık desteği alınabilir. 

Tercih edilen şirketlere bağlı olarak, özel sağlık sigortası diyetisyen hizmetleri verilen klinik ve hastaneler çeşitlilik gösterebilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al
Özel Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Yeniden Değerleme Oranı 2024
Konut Sigortası Hasar Tespit Tutanağı Nasıl Hesaplanır?
Konut Sigortası Hasar Tespiti Nasıl Hesaplanır?
Lityum İyon Pil Hakkında Bütün Bilgiler
Trafik Sigortasında Bakıcı ve Bakım Gideri
Araç Değer Kaybı Hesaplama Kriterleri Nelerdir? Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam