Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Check-up Ne Zaman ve Ne Sıklıkla Yaptırılmalı?

29 Mart 2023
Yazar: Ahmet Nihat Gürsoy
Ahmet Nihat Gürsoy, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Üretim Yönetimi ve Pazarlama bölümünde tamamladı.
Profesyonel iş hayatına 2004 yılında bankacılık sektöründe başlayan Ahmet Nihat Gürsoy, 2005 yılında sigorta sektörüne geçiş yaparak 2015 yılına kadar çeşitli şirketlerin bankasürans ve iş ortaklıkları kanallarının yöneticiliğini yaptı. 
2015 yılında sigortaladım.com’un kuruluşunda yer alan Ahmet Nihat Gürsoy, sigortaladım.com bünyesinde Satış ve Operasyon Direktörü olarak çalışma hayatına devam etmektedir.
 

Gerekli sağlık kontrollerinizi tamamlamanız ve hayata umutla bakmanız açısından yalnızca hastalandığınız zaman değil, belirli aralıklar ile düzenli bir şekilde check-up yaptırmanız gerekir. En az yılda 1 kere yaptırmanız gereken check-up esnasında bilinen ve bilinmeyen hastalıklarınıza dair bilgi sahibi olmanız sağlanır. 

Genel bir alışkanlık neticesinde bireyler yalnızca hastalandıkları zaman hastaneye başvurarak tedavi olurlar. Ancak bu durum hastalığın önceden tespit edilmesi açısından yanlıştır. Özellikle kanser gibi hastalıkları ilk evrede tespit etmek, tedavi edilebilme oranını artırmak ve daha rahat bir yaşam standardı oluşturmak açısından düzenli olarak check-up yaptırmak herkes için gereklidir. 

Check-up yaptırmak için gerekli olan zaman aralığını; yaşınız, genetik yapınız, cinsiyetiniz ve hastalıklar ile karşı karşıya kalma potansiyelinize göre doktorunuz ile birlikte belirlemeniz daha doğru olacaktır. Ancak temel olarak ele alındığında doktorlar, herkesin yılda en az 1 kere check-up yaptırması gerektiğini belirtir. 

Bazı kronik hastalıklar vücudun çeşitli bölgelerinde daha farklı etkiler yarattığı için özellikle tansiyon, diyabet ve benzeri hastalıklarınız bulunuyor ise mutlaka düzenli olarak check-up yaptırmanız gerekir.

Check-Up Nedir? Ne Zaman ve Ne Sıklıkla Yaptırılmalıdır?

Check-up sağlık açısından baştan aşağıya kontrol anlamına gelir. Check-up kontrolleri sırasında bir hastalığınızın olup olmadığı tespit edilirken aynı zamanda hastalığınızın ne derece ilerlediğine dair de bilgi sahibi olmanız sağlanır. 

Check-up yaptırmaktaki temel amaç; mevcut hastalık ile mücadele etmek değil, henüz ortada olmayan bir sağlık problemini tespit etmek ve bunun için erkenden önlem almaktır. Kanser gibi riskli hastalıkları erken tespit edebilmek için yılda en az bir kere check-up taraması yaptırmak, tüm hastalıklar için erken dönemde tedavi edilebilme olasılığını artıracaktır. 

Check-up taraması yaptırmak için kişide herhangi bir sağlık sorunu olması gerekmez. Check-up genç veya yaşlı fark etmeksizin her yaştan kişi için yapılması gereken bir sağlık taramasıdır. 

Tüm bunlara ek olarak özellikle obezite, tansiyon, diyabet ya da kalp damar rahatsızlığınız bulunuyor ise check-up yaptırmayı ihmal etmemeniz gerekir. Bazı hastalıklar kalıtımsal olarak vücutta başka bölgelere de zarar verebileceği için herhangi bir şikâyetiniz bulunmadan da check-up yaptırmanız, olası riskler için erken dönemde tedavi olabilmenizi sağlar.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Check-Up’ı Kapsar Mı?

Tamamlayıcı sağlık sigortalarının ana teminatları arasında check-up yer almaz. Yani tamamlayıcı sağlık sigortası check-up’ı kapsamaz. Ancak tamamlayıcı sağlık sigortası poliçenize ek olarak check-up teminatını da ekletmeniz mümkündür. Bu durum sigorta şirketlerine göre de değişiklik gösterebilir. Örneğin bazı sigorta şirketlerinin tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesi ücretsiz ek teminatları arasında hediye olarak yılda 1 kez check-up hizmeti yer alır. 

Tamamlayıcı sağlık sigortası poliçenizi yaptırırken teminat ve ek teminatları inceleyerek check-up hizmeti ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Check-Up’ı Kapsar Mı?

Özel sağlık sigortalarının ana teminatları ayakta ve yatarak tedavi hizmetleridir. Özel sağlık sigortası poliçesindeki check-up teminatı, sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterebilir. Bazı sigorta şirketleri özel sağlık sigortasında yer alan ayakta ve yatarak tedavi kapsamlarına ek olarak check-up, PSA, acil durum veya mamografi gibi ek sağlık hizmetlerini de dahil edebilir.

Tamamlayıcı sağlık sigortasında olduğu gibi özel sağlık sigortanızı yaptırırken de teminat ve ek teminatları detaylı olarak inceleyerek isteğinize bağlı olarak check-up hizmetini poliçenize dahil edebilirsiniz.  

Siz de tamamlayıcı sağlık sigortası ile aniden gelişen hastalıklarınız veya kaza gibi durumlarda SGK ile anlaşması olan özel sağlık kurumlarında nitelikli tedavi hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. 

Sağlığınızı güvence altına almak ve beklenmedik durumlara karşı her zaman hazırlıklı olmak için sigortaladim.com’dan hemen tamamlayıcı sağlık sigortası teklifi alın, ihtiyacınıza en uygun sigorta poliçesini online olarak satın alın.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al
Özel Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Yeniden Değerleme Oranı 2024
Konut Sigortası Hasar Tespit Tutanağı Nasıl Hesaplanır?
Konut Sigortası Hasar Tespiti Nasıl Hesaplanır?
Lityum İyon Pil Hakkında Bütün Bilgiler
Trafik Sigortasında Bakıcı ve Bakım Gideri
Araç Değer Kaybı Hesaplama Kriterleri Nelerdir? Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam