Whatsapp'dan yaz
blog blog

Ayak Sağlığı Nasıl Korunur?

13 Mayıs 2022
Yazar: Ahmet Nihat Gürsoy
Ahmet Nihat Gürsoy, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Üretim Yönetimi ve Pazarlama bölümünde tamamladı.
Profesyonel iş hayatına 2004 yılında bankacılık sektöründe başlayan Ahmet Nihat Gürsoy, 2005 yılında sigorta sektörüne geçiş yaparak 2015 yılına kadar çeşitli şirketlerin bankasürans ve iş ortaklıkları kanallarının yöneticiliğini yaptı. 
2015 yılında sigortaladım.com’un kuruluşunda yer alan Ahmet Nihat Gürsoy, sigortaladım.com bünyesinde Satış ve Operasyon Direktörü olarak çalışma hayatına devam etmektedir.
 

Özellikle pek çok konuda olduğu gibi sağlık konusu da pek çok farklı alanda görülmektedir. Ruh sağlığı, el sağlığı hatta çoğu zaman önemsiz gibi gözükse de ayak sağlığı da bu konuda oldukça önemli ve bilinmesi gereken konuların başında gelmektedir. Özellikle devamlı olarak havasız bir biçimde ayakkabı gibi kapalı alanlarda olmaları nedeniyle çoğunlukla ayak sağlığı unutulmakta ya da es geçilmektedir. 

Ancak ayak sağlığı ile ilgili istenmeyen bir durum oluştuğunda ise en can sıkıcı durumlardan biri haline gelmektedir. Bu nedenle ayak sağlığı hakkında yeterli bilgiye sahip olmak en iyi tercih olur. Aynı zaman da ayak sağlığının korunması için de belirli günlük, haftalık ve de aylık bakım ve rutinlerin yapılması son derece önemli olmaktadır. 

Ayak Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hemen her kesimden kişi için ayak sağlığı dendiğinde ortak olan soru ayak sağlığının ne olduğundan yanadır. Ayak sağlığı, ayağınızda herhangi bir sıkıntı olmaksızın herhangi bir koku, kaşıntı gibi hallerinde bulunmaması durumudur. Ayak sağlığı için podoloji kelimesi de kullanılır. Çoğu kişinin bildiğinin aksine ayak kaşınması ve ayak kokusu da ayak sağlığının bozulmasının işaretlerindendir. Yalnızca belli başlı sorunlar dahi ayak sağlığının bütünlüğünü bozmaya yetmektedir. Bu konuyla ilgili pek çok bilgi de olsa ayak sağlığın bozulduğunun işaretleri şöyledir:

 • Tırnak Batmaları

 • Yoğun kaşıntı

 • Yoğun Koku

 • Ayak ve Tırnak Mantarı

 • Nasır

Bu sorunlar çoğunlukla her ne kadar kendiliğinden geçer gibi gözükse de genellikle beklenildiği takdirde çok daha şiddetli ve çok daha can sıkıcı durumlar yaratabilmektedir. Özellikle bu gibi sorunların tedavisi olmadığını düşünen kişilerin başvurduğu geleneksel yöntemler genellikle bu gibi rahatsızlıkların daha da artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle bu gibi sorunlarınız olması haline ayak sağlığı merkezleri sizleri ve sevdiklerinizi bekliyor. Ayak sağlığı merkezleri genellikle hastane gibi bir sistem ile işlerken tüm ilgilerinin ayak olması sayesinde de özel göz hastanelerine benzer bir işletimi bulunmaktadır. Oldukça etkili ve profesyonel isimlerle çalışan bu merkezler yalnızca tedavi değil düzenli ayak bakımlarınız ve kontrolleriniz için de tercih edebileceğiniz noktalardandır.

Ayak Sağlığı için Doğru Ayakkabı Seçimi

Özellikle ayak sağlığının en büyük belirleyicileri elbette gün boyu ayakların içerisinde bulunduğu ayakkabılardır. Ayakkabılar her ne kadar oldukça rahat olsa da bu durum aslında ayaklarınız için en sağlıklı olan durum olmamaktadır. Bunun en büyük nedeni ise ayak sağlığı için yalnızca ayak rahatlığının yeterli olmamasıdır. Ayak Sağlığı için tercih edilmesi gereken doğru ayakkabı seçimi için esas noktalardan birkaçı şunlardır:

 • Ayakkabının topuk kısmı sert olmalıdır.

 • Ayakkabıların görüşü her ne kadar iyi olsa da ayak sağlığınız için iyi bir seçim olmayabilir.

 • Ortopedik ayakkabılar ayağınız için en sağlıklı yatırımlardan olacaktır.

 • Ortopedik olmayan ayakkabılarınız için de ortopedik tabanlık kullanımı ideal olacaktır.

 • Ayakkabı seçiminde ayakkabının tam ortadan bükülebilir olması önemlidir.

 • Ayakkabı nefes alabilir olmalıdır.

 • Ayakkabı seçimleri için doğru ayakkabı numarası nasıl seçilir ile ilgili bilgilerden yararlanılmalıdır.

Bu gibi pek çok madde ile ayak sağlığınız için en önemli unsurlardan biri olan ayakkabı seçimini en doğru biçimde sağlamış olacaksınız. Ancak aynı zaman da ayak sağlığı için yalnızca ayakkabı seçimini çok iyi yapmak yeterli olmayacaktır. Aynı zaman da düzenli aralıklarla gerçekleştirilen ayak bakımına da ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bakımlar için genellikle ayak bakım merkezleri tercih edilse dahi evinizde de pek çok bakım aşamasını rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bunlardan ilki de ayak bakım cihazı olmaktadır. Özellikle ev tipi olan ayak bakım cihazları hem kolay olan kurulumu ve çalışma sistemleri hem de aynı zaman da oluşturacağınız rutine ekleyeceğiniz ayak bakım kremi ile ayaklarınız için oldukça faydalı bir işlem yapacaksınız.

Ayak Sağlığı için Yapılması Gereken 5 Ana Unsur

Ayak sağlığı için her ne kadar birden fazla ayak bakım seti olsa dahi yapacağınız 5 maddelik bir rutin hem sizi oldukça rahatlatırken hem de ayak sağlığınız için oldukça önemli bir adım olacaktır. Yalnızca belirli 4 adımda dilediğiniz hem rahatlatıcı hem de ayak sağlığını korumaya yönelik bir rutin oluşturabilirsiniz. Bunlardan ilki hiç şüphesiz ayaklar için ayakkabı seçiminin doğru yapılması olacaktır. Bunun haricinde ise şu 4 madde ile ayak sağlığınıza yatırım yapabilirsiniz:

 1. Temiz su ile düzenli ayak yıkamak. Bu madde özellikle günlük olarak yapılması halinde hem ayakta oluşacak olan enfeksiyon ve mantar riskini azaltırken hem de su ile yapılan masaj ile rahatlama sağlanacaktır.

 2. Günlük olarak mutlak ayakların hava alması son derece önemlidir. Hemen her ayak sağlığında oluşacak hasarın başında ayakların havasız kalması gelmektedir. Günde birkaç saat dahi olsa ayakların hava alması oldukça sağlıklıdır.

 3. Hafta da bir veya daha fazla kez yapılacak ayak bakım kremi hem ayak kokunuzu minimum düzeye indirirken hem de ayaklarınızın yumuşak olmasına ve aynı zaman da nasır oluşumuna engel olacaktır.

 4. Ayak bakım kremleri kadar etkili ancak yağ formunda olması nedeniyle 2 hafta da bir gibi bir ritüel ile gece yatmadan önce ayaklara uygulanacak olan ayak bakım yağı hem ayaklarınızı yumuşacık yaparken hem de gece boyu ayağınıza bakım yapar.

Bu ve bunun gibi pek çok ürün ile bakım yapmanız hem sizin hem de ayaklarınız için oldukça sağlıklı olacaktır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al
Özel Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Kasko Sigortasıyla Aracınızı Hangi Risklerden Koruyabilirsiniz?
Kasko Sigortası ile Yanlış Park ve Çalıntı Araç Risklerine Karşı Nasıl Güvence Altına Alabilirsiniz?
Kasko Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Nedir?
Araç Değer Kaybını Kasko Sigortasıyla Nasıl Telafi Edebilirsiniz?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Seyahat Sağlık Sigortası Yapılması Zorunlu Olan ve Türkiye'ye Vize Uygulayan Ülkeler Hangileridir?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam