Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Ayak Sağlığı için Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

29 Mayıs 2023

Ayaklar, gün boyu her adımda vücudun yükünü taşır. Devamlı olarak hareket halinde olan kişiler için ayak sağlığı açısından uygun yapıya sahip bir ayakkabının seçilmesi önemlidir. Doğru ayakkabı seçimi hem kişinin rahat hareket edebilmesini hem de sağlığını direkt olarak etkiler. Yaşam kalitesinin olumlu şekilde artırılması için ilk önce “Ayakkabı alırken nelere dikkat edilmelidir?” sorusuna bir cevap bulunmalıdır.

Her insanın ayak yapısı aynı değildir. Bu sebeple moda olan ürünlerin tercih edilmesi yerine, kişinin yapısına uygun bir tabanın tercih edilmesi konforun artmasını sağlar. Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında bulunan bir önemli nokta ise doğru ölçüde bir ürünün tercih edilmesidir. Rahatsız ve sıkı bir ayakkabı seçilmesi durumunda; kişinin duruşundan, yürüyüşüne dek yaptığı bütün hareketler zorlaşır. Hatta ayakkabı seçiminde bu yanlış tercihlerin yapılmasında ısrarcı davranılması durumunda; nasır, topuk dikeni ve stres kırıkları gibi ciddi sağlık sorunları yaşanabilir. Bunların önüne geçilmesi için kişinin günlük aktiviteleri ve ayak tipini destekleyen bir tasarımın tercih edilmesine özen gösterilmesi önerilir. Doğru ayakkabı seçimi sayesinde ayak bileği, diz ve kalça gibi eklemler rahat ettirilerek, gün boyunca aktif ve rahat olunması sağlanabilir. Mevsimler, kullanım amacı, kişisel zevk ve beğenilerde ayak sağlığını destekleyen bir ayakkabı ararken dikkat edilen diğer kıstaslar arasında yer alır. 

Doğru Ayakkabı Tercihi 

Kullanım amacı ve sıklığına göre tercih edilen ayakkabıların modellerinde değişiklik yapılabilir. Günümüzde rahatlığı açısından gün boyu aktif olan kişiler tarafından en çok tercih edilen seçenekler arasında spor ayakkabılar yer alır. Spor ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında iyi bir denge sağlaması bulunur. Rahatlığı ile dikkat çeken spor ayakkabılar, farklı spor dallarına özgü tasarımları çeşitlendirildiği için kullanım alanına uygun bir tasarımın seçilmesi rahatlığın artmasına yardımcı olur. Koşu için yastık teknolojisi ile geliştirilen modeller öne çıkarken, futbol için halı saha ayakkabılar kemer destekli tasarımı ile ayağı saran yapıdadır. Peki bu detaylar haricinde günlük spor ayakkabı alırken nelere dikkat etmeliyiz? Yumuşak zemini olması, daha uzun yürüyüşlerde hızın artması ve rahatlık açısından etkilidir.

Hayatın her alanında spor ayakkabı tercih edilemez. Özel günler için kadınların tercihi olan topuklu ayakkabı alırken nelere dikkat edilmeli? İlk olarak fazla yüksek olmamasına özen gösterilmelidir. Vücut duruşunu direkt olarak etkileyen topuk boyu, rahatsızlık verdiğinde dengeyi bozarak düşme riski oluşturabilir. Gün boyu kullanılması halinde, sırt, ayak ve bacak ağrısına sebep olabilir. Ayakkabı alırken dikkat edilen şeyler arasında mutlaka kişinin kendini rahat hissedebileceği bir taban ve topuk yapısında olması gösterilebilir. “Erkek ayakkabı alırken nelere dikkat etmeliyiz?” sorusunun cevabında da rahatlık ön planda olmalıdır. Sivri uçlu ayakkabılar, düz tabanlı ve sıkı tasarımlar uzak durulması gereken alternatiflerdendir. Mevsim şartlarının ağırlaşması ile daha korunaklı ayakkabılar tercih edilmelidir. Peki bu durumda korunmak için kışlık ayakkabı alırken nelere dikkat edilmeli? Ayağa tam oturan, kemer desteği olan ve su geçirmeyen ürünlere şans verilmesi sağlık açısından önerilmektedir. 

Ayak Sağlığını Korumanın Etkili Yolları

Gün boyunca vücudu taşıyan ayaklarda; şişme ağrı, morarma, kızarma gibi belirtiler bazı sorunların göstergesi olabilir. Genellikle yanlış ayakkabı tercihinden kaynaklanan bu sorunların çözülmesi için doğru yapıda ürünler kullanılmalıdır. Bu durumda en etkili çözümün elde edilmesi açısından ayak sağlığı merkezlerine danışılmalıdır. 

Düzenli bir şekilde ayak bakımı yapmak ya da yaptırmak ayak sağlığı açısından olumlu etkiler yaratır. Sağlıklı ayaklara sahip olmak için ayak bakımı nasıl olmalıdır? Tırnaklar, bu rutin bakımda aksatılmaması gereken yerlerden biridir. Uzayan tırnakların kesilmesi sayesinde kırılma, kanama, morarma ve hatta tırnak çıkması gibi ciddi sorunlar önlenebilir. Tırnakların yumuşadıktan sonra kesilmesi daha kolay olduğu için bu işlem duştan çıktıktan sonra yapılmalıdır. Ayak tırnakları düz bir şekilde kesilmelidir. Makas ve törpü gibi ayak bakım aletleri, kişiye özel olmalı ve hijyen açısından dezenfekte edilmelidir. Pürüzsüz ve yumuşak topuklara sahip olmak için ölü derinin törpülenmesi de ayakları rahatlatan rutin bakımın bir parçasıdır. Özellikle yazın açık ayakkabı giyerken topuklar ölü derilerden arındırılarak daha güzel görünecektir. Nemlendirici ayak bakımı ürünleri, sayesinde daha bakımlı ve yumuşak ayaklara kavuşulabilir. Ayak bakımında dikkat edilecek noktalar arasında ayağın iyi bir şekilde yıkanması ve kurulanması önemli bir yere sahiptir. Mevsim fark etmeksizin, ayakların temizliğinin sağlandığından emin olunmalıdır. İyi durulanmayan ve köpüklü kalan ayaklarda istenmeyen sağlık sorunları gelişebilir. Kurulanmayan ıslak ayakta; mantar, tırnak batması gibi durumlar görülebilir. Hijyen açısından kullanılan ayakkabıların, havluların ve kremlerin kişiye özel olmasına özen gösterilmesi bulaşıcı hastalıklardan korunmak adına etkili bir önlemdir. 

Bütün bu bakımları yapmayı unutan ya da daha profesyonel bir hizmet arayışında olan kişiler için özel sağlık sigortası kurtarıcı bir seçenektir. Bu sayede ek ücret ödemeden olan sağlık sorunların çözülmesine odaklanabilir ya da düzenli olarak ayak bakımı yaptırılabilir. Alanında uzman olan kişilerin görüşü ile en uygun olan tedavi yöntemi seçilerek, özel sağlık hizmetlerinin rahatlatıcı etkisinden faydalanılabilir. Hızlı ve kolay bir biçimde özel klinik ya da hastanelerin vermiş olduğu sağlık hizmetleri ile daha sağlıklı ayaklara kavuşulabilir. Ayakkabı seçimlerinde, ayak tipi ve rahatlık gibi önemli kriterlerin atlanmamasına da aynı şekilde özen gösterilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al
Özel Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortası Teklifi Al

Hemen Teklif Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?
Kasko Yenileme Süresi Kaç Gün? Kasko Zamanı Geçerse Ne Olur?
İllere Göre Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam