MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Axa Sigorta Hasar Dosya Sorgulama
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Axa Sigorta Hasar Dosya Sorgulama

Uluslararası sigorta grubu olarak bilinen, sigorta alanında Dünya'da ilk 3 şirket arasında kendine yer bulan Axa Sigorta, kaza sonrasında tüm ihtiyaçlara karşılık veren misyonu ve uzman kadrosuyla en güvenilir hizmeti sağlıyor. Başarılı çalışmalarıyla dikkatleri üzerine çeken; sigorta, kişisel koruma, birikim ile gayrimenkul planlama alanlarında faaliyet veren AXA Grubu, müşteri memnuniyetinde Türkiye'de öne çıkıyor. Kurumsal ve bireysel müşterilerine sağladığı kaliteli ürün grupları sayesinde kişilerin güvenini kazanıyor. Gelecekte meydana gelen her türlü kazada sözleşme sahiplerinin arkasında durarak faaliyetlerini destekliyor. Müşteriyi ilk sıraya koyarak hizmet sunmayı amaç edinen şirketin çalışmaları arasında yangın, kaza ve kasko gibi alanlar bulunuyor.

Trafik Sigortası Neden Gereklidir?

Karşılaşılabilecek her türlü kazaya karşı araçları güvence altına almak için uygulanan trafik sigortası karşılaşılan kaza riski düşünüldüğünde zorunluluk haline geliyor. Trafik sigortası, taşıtın kullanımı sırasında, herhangi bir kaza esnasında karşı tarafa verilebilecek zararların miktarını karşılıyor. Sigorta poliçesi de, bu sigortanın başlangıç ve bitiş tarihlerini, ödenecek tutarlar gibi sigorta sözleşmesinin içeriğini belirten bilgiler bulunduran yazılı belge olarak biliniyor. Poliçe içerisinde araçtaki maddi zararlar, sağlık harcamaları, ölüm ve sakatlık gibi içerikler bulunuyor. Risk durumuna, müşterinin ihtiyaçlarına göre özel olarak oluşturulan sigorta poliçeleri, sigorta yapılan araca ait bilgileri de içeriyor. Poliçede anlaşma şartlarının açık ve net bir şekilde belirtilmesi gerekiyor. Bu duruma göre herhangi bir kaza durumunda araç sahibinin sorumlulukları, poliçede daha önceden belirtilen sınırlar içerisinde sigortacı tarafından sağlanıyor.

Hasar Dosyasının Açılması İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Taşıtların kaza yapmalarının sonucundaki maddi zararların karşılanması için bazı prosedürler bulunuyor. Öncelikle hasar dosyasına ihtiyaç duyuluyor. Sigortalı araçta hasar meydana gelmesi durumunda, hasara uğramış taşıt için bir hasar kaydı dosyası açabilmek amacıyla trafik kazası tespit tutanağının tutulması gerekiyor. Sigorta şirketinden hasar bedelini alabilmek için gereken diğer belgeler;

  • Hasar gören aracın ruhsat fotokopisi
  • Kaza sırasında aracı kullanan sürücünün ehliyet fotokopisi
  • Eksper raporu
  • Mümkünse hasar gören aracın fotoğrafları

Bu belgeler standart olarak biliniyor ancak aracın hasarına göre ekstra belgeler istenebiliyor. Ayrıca, hasarın meydana geliş nedeninin bilinebilmesi, kişinin mağdur duruma düşmemesi için gereken delillerin, bilgilerin ve belgelerin eksiksiz olarak sunulması isteniyor.

Hasar sonrasında araç sahiplerinin eksper talep etmesi gerekiyor. Eksper, aracın kaza sonrası hasarlarını giderme ve karşılama, tamir etme işlemleri için hasarın nedenini, boyutunu ve özelliklerini tespit eden kişi olarak tanımlanıyor. Eksper tarafından nitelikleri belirlenen aracın hasar raporu hazırlanıyor ve bu tutanağa göre de işlem sonrası kişilere ödeme yapılıyor. Dolayısıyla kaza sonrasında manevi olarak zor durumda bulunan kişilerin yanında yardımcı olan eksper kişilerin, sigorta çalışanlarının da önemi bulunuyor. Uzman kadrosuyla Sigortaladim.com, bu konuda da müşterilerinin yüzünü güldürüyor.

Hasar Dosyası Takibi Nasıl Yapılır?

Hasar dosyası açılan aracın bundan sonraki işlemleri tamir ve hasar giderme olarak sıralanabiliyor. Bu aşamada aracın durumundan haberdar olabilmek için hasar dosya sorgulama oldukça önem taşıyor. Hasar dosya sorgulama sistemi sayesinde hasar dosya numarası ile dosya hakkında bilgi sahibi olmak; dosyanın hangi aşamada, hangi durumda olduğunu öğrenebilmek mümkün oluyor. Böylece kurulduğu tarihten bu yana müşterilerine maksimum hizmeti sunan AXA Sigorta, araç hasar sorgulama sistemiyle de müşterilerini memnun ediyor.

Alanında lider konumda bulunan AXA, sigorta sektöründe kaliteli ve hızlı hizmet sunuyor. AXA Grubu'nun kalite merkezli hizmetinden yararlanabilmek, Axa Sigorta Hasar Dosya Sorgulama sistemine ulaşmak ve daha ayrıntılı bilgi ve iletişim için 444 9 832 numaralı Sigortaladim.com müşteri hizmetleri merkezine ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI