Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Aracınız Garantiden Çıkmadan İkinci El Garantisi Yaptırılabilir mi?

07 Eylül 2022

Günden güne ivmeli bir şekilde büyümeye devam eden ikinci el araç piyasası, Türkiye ekonomisinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Artan sıfır araç fiyatları nedeni ile tüketicilerin ikinci el araçlara ilgi göstermesi, bu piyasanın en önemli dinamikleri arasında seyir etmektedir. Daha önce kullanılmış bir motorlu taşıtı satın almak ekonomik yönden büyük artılar sağlasa da, tüketicinin kafasında soru işaretleri kalmasına neden olmaktadır. Dıştan güzel ve kusursuz görünen araçların bilinmeyen iç yüzü, araç satın almak isteyenlerin en çok endişe duyduğu durum olmaktadır. Tam da bu noktada, ikinci el garantili araba satın alarak hem ekonomik yönden kâr edebilir, hem de endişelerinizi dindirebilirsiniz. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de ilan edilerek yürürlüğe sokulan ikinci el araç garanti sigortası, alıcı ve satıcı tarafların güven ve memnuniyet dolu bir ticaret gerçekleştirmesine imkân sunmaktadır. Alıcı yönünden büyük artılara sahip bu sigorta, satıcı için de ürünün ön plana çıkmasını sağlamaktadır. Bu sayede, taraflar arasındaki güven köprüsü sağlamlaştırılırken, piyasanın imajı korunur.

İkinci Araç Garanti Sigortası Genel Şartları Nelerdir?

Satın alınan ikinci el aracın yalnızca dış görünümüne bakarak karar vermek doğru bir tercih değildir. Dıştan temiz ve bakımlı görünen, içten ise eskimiş ve işlevini yerine getirmeyen parçalar ile dolu araçlar tüketicilerin başına dert açmaktadır. Böyle bir durum ile karşılaşmak istemiyorsanız, garantili taşıtları tercih etmek sizin için en doğrusu olacaktır. Bu sigortadan faydalanabilmeniz için belirli şartlar bulunmaktadır. İkinci el araç garantisi şartları, sigorta şirketleri arasında değişkenlik göstermekle birlikte genel olarak şu şekildedir:

 • Hususi maksat ile kullanılan binek otomobiller
   
 • Ruhsatlı ve Türkiye sınırları içerisinde kayıtlı motorlu taşıtlar
   
 • Araç, üretici ya da ithalatçı garantisi kapsamında bulunmayan araçlar
   
 • 8 yaşını ve 160 bin kilometre sınırını aşmayan otomobiller
   
 • Yakıt olarak benzin, dizel, hibrit ya da gazlı olarak üretilmiş otomobiller

Eğer aracınız yukarıda belirtilen genel şartlar dâhilinde ise, siz de aracınızı güvence altına alma şansına sahipsiniz demektir.

Araç garantiden çıkmadan ikinci el araç garantisi yapılamamaktadır. Eğer aracınızın üretici ya da ithalatçı tarafından devam eden bir garantisi mevcut ise, ikinci el araç garanti sigortası yaptırmanız mümkün değildir. Sigorta, herhangi bir garanti kapsamında bulunmayan araçları teminat altına almak için oluşturulmuştur.

Poliçeye Göre İkinci El Araç Garanti Sigortası Kapsamı

Sigorta şirketlerinin sunduğu poliçelere göre 2. el garanti kapsamı farklılık göstermektedir. Poliçede belirlenen kapsam aralığı, 3 ila 12 ay arasında ya da 5 bin ila 20 bin kilometre kullanımında seyir etmektedir. Bu aralıkta, poliçede belirlenen aksam ve parçalarda ortaya çıkan olumsuzluklar sigorta kapsamına girmektedir. Böylece cebinizden hiçbir ücret çıkmadan aracınızın eksiklerini giderilecektir. Sigorta, aracın çalışması için önemli rol oynayan ana parçaları teminat altına almaktadır. Motor ve şanzıman, enjeksiyon, elektrik aksamı, diferansiyel ve tork konvertörü gibi kısımlar poliçeniz tarafından sigortalanır. Poliçe geçerlilik süresi ya da kullanımı devam ederken bu parçaların bozulması, işlevini kaybetmesi gibi durumlarda sizden herhangi bir ücret talep edilmeden parçanın onarımı ya da yenisi ile değişimi sağlanır. Ayrıca bazı poliçeler size ek avantajlar da sunmaktadır. Bu avantajlardan bazıları, aracınız arızalandığında çekici yardımı ve tamir süresince yerine araç tahsis edilmesi gibi günlük hayatınızı kolaylaştıracak detaylar olarak karşınıza çıkmaktadır.

İkinci El Araç Garanti Sigortası Ücretleri Aracın Modeline Göre Değişkenlik Gösterir

Aracınızın modeline, markasına ve ekspertiz raporuna göre değişkenlik gösteren ikinci el araç garanti sigortası ücretleri, yaşadığınız konum ve ehliyet puanınız gibi kalem doğrultusunda şekillenmektedir. 2. el araç garanti şartlarına uygun aracınızı, ihtiyacınıza ve bütçenize en uygun poliçe ile teminat altına almanız mümkündür. Bu sayede ileride ortaya çıkabilecek ekonomik sürprizlere karşı hazır olabilirsiniz. Alıcılar için olduğu kadar, satıcılar için de büyük avantajlar barındıran bu sigorta türü, daha önceden yapılan ekspertiz ile aracın satışında zaman kaybını önler, gerçek bedelinin ortaya çıkmasını sağlar.

Hızlı, ekonomik, güncel ve ihtiyaçlarınıza göre poliçe teklifleri ile karşınıza çıkan sigortaladım.com, gelişmiş altyapısı ve deneyimli personeli ile sizlere farklı bir sigortalama deneyimi sunmaktadır. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun poliçe tekliflerinden haberdar olmak için sigortaladım.com adresindeki formu doldurmanız yeterlidir. Aklınıza takılan soruları müşteri hizmetleri ile çözüme kavuşturabilirsiniz. sigortaladım.com, aracınız için en uygun teklifler ile hizmetinizdedir.

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Konut Poliçesinde Elektronik Cihaz Hasarı Oluştuğunda Ne Yapılmalıdır?
Kasko Yurt Dışı Teminatı Nedir?
Mini Onarım Teminatı Nedir ve Avantajları Nelerdir?
Deprem Hasarı İhbarı Ve Tazminat Ödeme Süreleri
Aracıma Vurup Kaçtılar Ne Yapmalıyım?
Konut Poliçesi Kapsamında Hasar Oluştuğunda Ne Yapılmalıdır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam