Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

2. El Garanti Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?

16 Şubat 2024
Yazar: Ayşe Yeşil

İkinci el araç garanti sigortası; poliçe süresi boyunca meydana gelebilecek ve sigorta kapsamında yer alan arızaları güvence altına alan sigortadır. 

Sigortanın yürürlükte olduğu süre içinde araçta meydana gelen bir arıza sonucu; aracın doğru şekilde çalışmasını sağlamak için sigorta kapsamına giren parçaların onarılması ve gerektiği durumlarda değiştirilmesi sebebiyle oluşan masraflar teminat altına alınır.

İkinci El Araç Garanti Sigortası İçin Ekspertiz Hizmeti Almak Zorunlu Mudur?

İkinci el araç garanti sigortası yaptırmak isteyen kişilerin ekspertiz hizmeti alması zorunludur. Sigortadan yararlanmak isteyenler, TÜV SÜD D-Expert Full Ekspertiz paketini satın alarak, ikinci el garanti kapsamında sunulan teminatlar ile aracını güvence altına alabilir.

İkinci El Araç Garanti Sigortası Hangi Araç Parçalarını Kapsar?

İkinci el araç garanti sigortası aşağıdaki araç parçalarını kapsamaktadır:

Motor: Marş motoru dişlisi, volan, yağ pompası, krank mili ve yatakları, zamanlama dişlileri ve zincirler, eksantrik mili kasnakları, eksantrik milleri, kam izleyicileri, itici dişlisi, valfler ve kılavuzlar, pistonlar ve halkalar, silindir delikleri, biyel kolları, silindir kafası, silindir kafası contaları, dağıtıcı tahrik ve tüm iç burçlar.

Tork Konvertörü: Üniversal bağlantılar ve takıldıklarında C/V bağlantıları dahil olmak üzere güç aktarma organları, lastik çizmeler hariç.

Vites Kutusu: Manuel, otomatik şanzıman ve aşırı hız üniteleri, yağ soğutucusu ve elektrik regülatörü, ancak harici bağlantılar ve elektrik bağlantıları ile yarı otomatik şanzımanların kavrama kitleri ve aktüatörleri bu kapsamın dışındadır.

Diferansiyel ve Güç Aktarma Organı: Yarım miller, harici tahrik milleri, lastik çizmeler hariç.

Elektrikli Bileşen Grubu: Düzenleyicisi ile birlikte şarj ünitesi, marş motoru, ateşleme kablosuyla ateşleme sisteminin elektronik bileşenleri, elektronik enjeksiyon ünitesinin elektrik kabloları, mekanik distribütör, elektronik motor kontrolü, ateşleme bobinleri, ön ısıtıcı röleleri, kondansatör, rotorlar ve elektrik sisteminden merkezi elektrik kutusu, on-board bilgisayar, on-board bilgisayar ile ilişkili olarak gösterge ünitesi arızaları, ön ve arka cam silecek motorları, far yıkama motorları, ısıtma ve soğutma fan motorları ve korna.

Yağ Keçeleri ve Contalar: Ana komponent, motor, dişli kutusu veya arka aksın sökülmesini gerektiren yağ keçeleri veya contalar.

Ana Ünite Kasaları: Motor, dişli kutusu/şanzıman, son tahrik mahfazaları, yukarıdaki parçalardan birinin arızalanmasının bir sonucu olarak hasar görmeleri kaydıyla teminat kapsamındadır.

Yağ filtrelerinin, yağlayıcıların, antifriz ve akışkanların değişimi, bu değişimlerin TÜV SÜD D-Expert Garanti Programı kapsamındaki bir bileşenin arızası sebebi ile gerekmesi kaydıyla sigorta kapsamına dahil edilir. 

Hangi Araçlar İkinci El Araç Garanti Sigortası Kapsamı Dışındadır?

Aşağıda verilen araçlar ikinci el araç garanti sigortası kapsamı dışındadır.

  • 300 HP beygir gücü üzerinde olan araçlar
  • 160 bin kilometre ya da 8 yaşın üzerindeki araçlar
  • 4000 cc’nin üzerindeki araçlar
  • Elektrikli ve hibrit araçlar
  • Sonradan LPG takılmış araçlar
  • Orijinal üretim dışında her türlü modifiye eklenmiş olan araçlar
  • Karavanlar
  • Profesyonel mesleki bağlamda kullanılan taksi, ambulans, okul servisi, işçi servisi gibi araçlar
  • Araç kiralama şirketleri tarafından kısa veya uzun süreli kiralama amacı ile kullanılan araçlar
  • Ticari amaçlı kullanılan araçlar

Yukarıdakilere ek olarak; Alfa Romeo, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Infiniti, Isuzu, Jaguar, Jeep, Kia, Land Rover, Lexus, Mazda, Mercedes Benz, Mini, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Porsche, Renault, Seat, Skoda, Smart, Ssangyong, Subaru, Suzuki, Toyota, Volkswagen ve Volvo markaları dışında kalan tüm araç marka ve modelleri de ikinci el araç garanti sigortası kapsamı dışındadır.

İkinci El Araç Garanti Sigortası Alınan Aracın Satışı Sırasında Devredilebilir Mi?

İkinci el araç garanti sigortası, aracın şasi numarası üzerine yapılır. Bu sebeple aracınızı atarken ikinci el araç garantiniz de devretmeniz mümkündür.

Araç satışı sırasında sigorta devir işlemi için Sigortaladım Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş. Çağrı Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Garanti Sigortası, Aracın Kullanım Ömrü Olan Parçalarını Da Kapsar Mı?

İkinci el araç garanti sigortası ile yalnızca yukarıda saydığımız araç parçaları teminat altına alınır. Aracın kullanım ömrü olan parçalar, garanti sigortasının kapsamında değildir. 

İkinci El Araç Garanti Sigortasında Karşılanacak Maksimum Tazminat Tutarı Nasıl Belirlenir?

İkinci el araç garanti sigortası poliçe süresi boyunca meydana gelebilecek hasar veya arıza gibi durumlarda sigortalıya tazminat ödemesi yapılır. Sigortalıya ödenecek olan tazminat tutarı, hasarın gerçekleştiği tarihteki piyasa bedelleri dikkate alınarak hesaplanır. 

Piyasa bedelleri; Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği tarafından, arıza/hasar tarihi itibari ile, piyasa fiyatları dikkate alınarak belirlenen ve yayınlanan araç değerlerinin gösterildiği listedeki değer ile sınırlıdır. 

Araç fiyatlarının her geçen gün arttığı bu dönemde, aracınızı ve aracın parçalarını güvence altına almanız son derece önemlidir. İkinci el araç garanti sigortası ile aracınızın; motor, şanzıman, diferansiyel, tork konvertörü ve elektrik sisteminde oluşabilecek hasarları teminat altına alabilirsiniz.

Siz de ikinci el araç garanti sigortası yaptırmak hemen sigortaladim.com’dan teklif alın, aracınızda oluşacak arızaları garanti altına alın!

 

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Konut Poliçesinde Elektronik Cihaz Hasarı Oluştuğunda Ne Yapılmalıdır?
Kasko Yurt Dışı Teminatı Nedir?
Mini Onarım Teminatı Nedir ve Avantajları Nelerdir?
Deprem Hasarı İhbarı Ve Tazminat Ödeme Süreleri
Aracıma Vurup Kaçtılar Ne Yapmalıyım?
Konut Poliçesi Kapsamında Hasar Oluştuğunda Ne Yapılmalıdır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam