MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Zorunlu Trafik Sigortasında Aracınızın Yaşı ve Modeli Önemli
06 Eylül 2022 / Salı Sigortaladım Editörü

Zorunlu Trafik Sigortasında Aracınızın Yaşı ve Modeli Önemli

Zorunlu trafik sigortaları, araç sürücülerinin her yıl yaptırmakla mükellef olduğu bir sigorta koludur. Trafik sigortalarındaki temel amaç kazalar karşısında üçüncü kişilerin korunmasını sağlamaktadır. Trafik sigortaları, trafikte yaşanabilecek kazalarda oluşabilecek hasarların maliyetlerini minimum seviyeye indirebilmek ve maddi hasarların giderilmesi konusunda etkili bir çözüm bulunmaktadır. Poliçe sahipleri araç trafik sigortası ile trafikte yaşanan sorunların en kısa sürede çözüme kavuşturmaktadır.

Trafik sigortalarında amaç aracın değil, karşı tarafta meydana gelen hasarların en aza indirilebilmesi için yapılmaktadır. Böylelikle oluşabilecek zararlar karşılanmakta ve bu bağlamda sigortanın olanaklarından da yararlanılabilmektedir. Araç trafik sigorta fiyatları hak sahibinin belirlemiş olduğu limitlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Hak sahiplerinin karşı tarafta meydana getirdiği zararlar karşılanabilmekte ve poliçe sahibi sigorta olanaklarından da yararlanabilmektedir. Araç kullanıcılarının tamamı için zorunlu tutulan trafik sigortaları yaşanabilecek problemlerin maddi açıdan çözülebilmesini mümkün kılmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Modele Göre Değişkenlik Gösterir

Zorunlu trafik sigortası, Karayolları Trafik Kanunu gereğince sürücülerin yaptırması zorunlu tutulan bir sigortadır. Trafikte yaşanabilecek kazaların en kısa süre içerisinde çözüme ulaştırılabilmesini sağlayan trafik sigortalar kaza karşısında üçüncü kişilerin teminat altına alınmasını mümkün kılmaktadır. Trafik sigortalarıyla karşı tarafta oluşabilecek maddi hasarların en asgari seviyeye indirilebilmesi amaçlanmaktadır. Böylelikle karşı tarafta oluşabilecek zararlar karşılanabilmekte ve hak sahibi sigorta olanağından yararlanabilmektedir. Zorunlu trafik sigortalarında yapılan hesaplamalarda aracına göre trafik sigortası dikkate alınmaktadır. Sigorta yaptırmamış kullanıcılar için cezai işlemler uygulanmakla birlikte sigortasını yenilememiş olan sürücülere para cezaları uygulanmaktadır. Kaza veya hasarın maddi anlamda karşılanabilmesini mümkün hale getiren trafik sigortaları kazaya maruz kalmış kişilerin kaza sırasında yaşayabilecekleri eksikleri tamamlama konusunda avantaj sağlamaktadır. Oluşabilecek bir kaza veya hasarda zararların karşılanması konusunda harcanabilecek zorunlu veya makul masraflar da sigortacı tarafından karşılanabiliyor. Araç trafik sigortası fiyatları da poliçe sahibinin aracının modeline ve yaşına gibi faktörler dikkate alınarak tespit edilmektedir. Maddi teminatlar ve sağlık giderlerinin karşılanabilmesini sağlayan trafik sigortaları, haksız talepler karşısında kişiyi koruması yönüyle de hukuki denge oluşturulmasını mümkün kılmaktadır. Zorunlu trafik sigortalarında fiyatlar hak sahiplerine uzun sürede ekonomik olanaklar sağlamaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Kapsamı Hakkında

Zorunlu trafik sigortaları, yolculuk sırasında meydana gelebilecek kazalarda hasarların en aza indirgenebilmesini sağlamak amacıyla bulunmaktadır. Genel şartlar içerisinde kişi odaklı ve çözüm ulaşma hedefi bulundurmakta olan trafik sigortaları içeriğindeki genel şartlar itibariyle sürecin kısa sürede çözüme ulaşmasını sağlamaktadır. Araçta meydana gelebilecek hasarın maddi anlamda giderilebilmesini mümkün kılan sigorta türü olan trafik sigortaları, kişi odaklıdır. Ortaya çıkabilecek zorunlu veya harcamaların karşılanmasını sağlayan sigortalar, kazadan sonra da işlemlerin daha hızlı bir şekilde ilerlemesini mümkün hale getirmektedir. Kaza gerekçesiyle oluşacak maddi kayıp sigortalarla karşılanır ve tarafların mağduriyet yaşaması engellenmektedir. Araba trafik sigorta fiyatları sigortanın kapsamına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Sigorta limitleri, oluşabilecek kazaların limitine göre belirlenebilmektedir. Ölüm veya yaralanmaların yaşandığı kazalarda trafik sigortaları; araç ve kaza başına maddi hasar teminatının yanı sıra kişi ve kaza başına sağlık giderleri, kişi ve kaza başına sakatlanma ve ölüm teminatı sağlamaktadır. Trafik sigortaları; araç sahiplerinin değil, yalnızca karşı tarafların yaşamış olduğu maddi zararları karşılar. Kaza esnasında bir veya birden fazla araç hasar görmüşse, olay başına ücretlendirme yapılabilmektedir. Kaza esnasında karşı tarafın yaşamış olduğu bedeni zararları koruma altına alır. Kaza sürecinde ölüm yaşanması halinde defin masrafları karşılanır.

Zorunlu Trafik Sigortası Olanakları

Trafik sigortaları, kaza esnasında karşı tarafın maddi hasarlarını karşılayabilmektedir. Sigorta sürecinde kişilerden; plaka, ruhsat ve kimlik belgeleri istenmektedir. Trafik sigortanızda evrakları temin edip ettikten sonra işlemlerin kısa süre içerisinde tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle de yoğun trafiğin bulunduğu şehirlerde trafik sigortaları büyük bir önem taşımaktadır. Sadece otomobillerde değil, pek çok binek araçta uygulanmakta olan sigortayla kullanıcılar rahat edebilmektedir. Can ve mal kaybının önlenebilmesi için düzenlenen sigortalar, motosiklet kullanıcıları için de zorunluluk taşımaktadır.  Trafik sigortaları ücretlerini belirleyen pek çok basamak bulunuyor. Basamak tespitleri, 1 ve 7 arasında değişiklik göstermektedir. Bu basamaklar araç sahipleri için de olanaklar sağlıyor. 4. basamaklar, yeni ve ilk kez araç satın alacak olan sürücüleri kapsamaktadır. 7. basamak uzunca bir süredir kazaya karışmamış olan sürücüleri içermektedir. Büyük şehirde yoğun trafik getirisiyle ortaya çıkabilecek kazalar, günlük yaşamın hayatını olumsuz etkiliyor. Araba trafik sigortası fiyatları maddi kaybın giderilmesi, sağlık teminatının sağlanması için olanaklar tanımaktadır. Trafik sigortalarında ücretler makul fiyatlarla araç sahiplerine avantajlar sağlıyor. Sigorta yapmadan öncesinde prim tutarları belirlenmeli ve hasar basamaklarına göre tavan fiyatları hakkında kolaylık sağlanabilmektedir.

Zorunlu Trafik Sigortası Süreçleri

Trafik sigortaları ortaya çıkabilecek kaza ve hasarın karşılanabilmesini mümkün kılmaktadır. Genel şartlarda araç sahipleri veya kazaya maruz kalmış kişiler kaza sırasında eksikleri tamamlama konusunda avantaj tanımaktadır. Genel şartlarda bulunan mevcut düzenlemeler can ve mal kaybının minimum seviyeye indirilmesini sağlamaktadır. Kaza veya hasar söz konusu olduğunda üçüncü kişilerle doğrudan temasa geçmekte ve anlaşma hakkı bulunan sigorta firmasıyla kazadan sonra gelişen süreç hızlı bir şekilde ilerlemektedir. ‘’Araç trafik sigortası ne kadar’’ sorusunun yanıtı için belli bir yanıt vermek doğru olmayacaktır. Kaza veya hasar durumları söz konusu olduğunda kişiyi hukuki olarak koruma altına alan trafik sigortaları; araç ve kaza başına maddi hasar, kişi ve kaza başına sağlık giderleri, kişi ve kaza başına sakatlanma ve ölüm teminatı gibi olanakları sağlamaktadır. Araç sahiplerini değil, karşı tarafta oluşan maddi zararların karşılanmasını sağlayan trafik sigortaları, kaza sürecinde bir veya birden daha fazla aracın zarar görmesi halinde olay başına ücretlendirme yapılır. Kaza esnasında karşı tarafta meydana gelmiş olan bedeni zararlar için de güvence sağlanmaktadır. Bu güvencede araçta bulunan kişi sayısı ve tipi de büyük bir önem taşımaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası İçin Ücretleri

Özellikle de büyükşehirde yüksek trafik yoğunluğu sebebiyle kaza riski de bir o kadar artış göstermektedir. Yoğun trafikte meydana gelen trafik kazaları araç güvencelerinin sağlanabilmesi konusunda büyük avantajlar tanımaktadır. Zorunlu sigortaları maddi kaybın giderilmesi, sağlık teminatının sağlanması için önemli bir alternatif olarak görülmektedir. Araç modeline göre trafik sigortası fiyatları da ücretlendirmelerin belirlenmesinde başlıca etkenleri arasında bulunmaktadır. Araç modelinin eskiliği kaza oranını artıran parametreler arasında görülmekte olduğundan zorunlu trafik sigortasındaki ücretlendirme buna göre artış göstermektedir.

Sigortaladım.com, ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde anlamakta olmakla birlikte geniş teminatlı teklifler vadetmektedir. Trafik sigortalarında merak ettiğiniz bilgilerin tamamını sigortaladım.com bünyesinde hizmet veren profesyonel kadrolardan öğrenebilirsiniz. Gereksinim duyabileceğiniz bilgilerin tamamını en kısa süre içerisinde öğrenebilmenizi mümkün kılan sigortaladım.com, yüksek kaliteyi yeni nesil bir sigortacılık anlayışıyla bir araya getiriyor. Beklentilerinizin karşılanabilmesi konusunda istek ve ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde anlayıp uygun fiyatlı ve geniş teminatlı teklifler vadedilmektedir. Sigortalarınızı yaptırmadan önce profesyonel destek olanaklarından yararlanabilmenizi mümkün hale getiren sigortaladım.com, yenilikçi teknolojik unsurlarla müşteri memnuniyetini sağlamayı başarıyor. Siz de bütçeniz ve gereksinimleriniz için en uygun nitelikleri taşıyan zorunlu trafik sigortalarını sigortaladım.com ile yaparak geniş teminatlı teklif olanaklarından faydalanabilirsiniz.

Editör Önerileri

Trafik Sigortasının Fiyatını Kim, Nasıl Belirliyor?
Pasaport Yenileme İçin Gerekli Evraklar - 2022
2022 Alkollü Araç Kullanma Cezaları
2022 MTV Fiyatları Ne Kadar? 2022 MTV Ödemesi Nasıl Yapılır?
2022 Ehliyet Kurs ve Harç Fiyatları
2022 Trafik Sigortası Fiyatları

Bizi Takip Edin

İLGİLİ BLOG YAZILARI