MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Zorunlu Trafik Sigortası Nasıl Hesaplanır?
29 Aralık 2021 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

Zorunlu Trafik Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Trafiğe çıkan her motorlu taşıt için zorunlu tutulan trafik sigortası, kazaya karışılması halinde karşı tarafın zararını karşılayarak, araç sahibine maddi olarak destek olur. Zorunlu trafik sigortası olmadan trafiğe çıkan araçlara cezai yaptırım uygulanır. Trafikte sigortasız olarak yakalanan bir araca trafik cezası kesilmesinin yanı sıra aracın trafik sigorta basamağı sabit kalarak sigorta indirimlerinden yararlanamaz. Tüm bunların ötesinde araç trafikten men edilerek, otoparka çekilir. Araç sahibi aracının sigorta işlemlerini tamamlamadığı sürece araç trafiğe tekrar çıkarılamaz. Hem ağır yaptırımlardan kaçınmak hem de trafikte yaşanabilecek tatsız olaylara karşı önlem alabilmek için kullanılan aracı sigortalatmak zorunludur.
Trafik poliçelerinin sağladığı teminatlar ve üst limitler Hazine Müsteşarlığı tarafından düzenlenir. Peki zorunlu trafik sigortası nasıl hesaplanır? Hesaplama yapılırken göz önünde bulundurulan birçok etken vardır. Bu etkenler iyi sürücüyü ödüllendirmek ve trafik kurallarına uyulması, araçların daha dikkatli kullanılması için bir pekiştirme olarak düşünülebilir. Poliçe bedelleri hesaplanırken aracın daha önce bir kazaya karışmaması büyük avantaj sağlar. Sigorta yenileme süresinde bir önceki dönemdeki kazasızlık durumuna göre çeşitli indirimler yapılır. Bu durumun yanında aracın modeli ve markası, araç sahibinin yaşı ve toplam sürücü deneyimi, daha önceki kazalarda trafik sigortası kullanılıp kullanılmadığı gibi değişkenlerde tutarın hesaplanması sırasında göz önüne alınır.
Trafik sigortası primleri hesaplanırken aracın kayıtlı olduğu il de göz önüne alınır. Yoğun trafik akışı olan büyük şehirlere kayıtlı olan araçlar, daha az aracın bulunduğu sakin şehirlere göre daha büyük kaza riski taşıdığı için primler hesaplanırken şehir faktörü de etkili olur. Aracın yaşı ve modeli de kaza yapma olasılıklarına etki eden değerlerden olduğu gibi kişinin toplam sürücülük deneyimi ve bu süre içerisindeki kazasızlık durumları da hesaplamaya etki eder.
Bu durumun yanı sıra yeni başlatılan kademeli sistem de trafik sigortasına etki eden unsurlardandır. Bu sistem ile kişiler daha önce ne kadar süre ve ne kadar kazasız araç kullandıklarına göre sigorta bedelleri indirimli ya da zamlı olarak hesaplanır. Sekiz  farklı kademe içinde dördü zamlı üçü ise indirimli farklı aşamalar bulunur. İlk kez sigorta altına alınan araç %0 oranlı 4. kademeden sisteme giriş yaparken, daha sonraki yıl araçtaki hasar durumuna göre indirimli ya da zamlı olarak poliçe yenilebilir.

Zorunlu Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirim Oranları

Yıl Basamak No Hasarsızlık İndirimi Prim Arttırımı
4 7 45 -
3 6 30 -
2 5 15 -
1 4 - -
2 3 - 50
3 2 - 100
4 1 - 150

Hasarsızlık durumuna göre aracın poliçesi daha pahalı olan 0. kademeye doğru daha indirimli olan bölümden ya da daha ucuz olan 7.kademeye doğru olan kademelerden yapılabilir. Kaza yapılması sonucunda bir üst kademedeki indirimden yararlanabileceği gibi hasar durumuna göre daha aşağıdaki kademelerdeki zamlı fiyatlardan da ödeme yapılabilir. Siz de şimdi bir tık ile zorunlu trafik sigortasına en uygun fiyatlarla sigortaladim.com aracılığıyla başvurabilir, daha ayrıntılı bilgi almak için 444 9 832 numaralı müşteri ilişkileri merkezini arayabilirsiniz. Böylelikle ihtiyacınız olan poliçeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI