13 Şubat 2020 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Zorunlu Deprem Sigortası Tarifesinde Yapılan Değişiklikler

Ülkemizde 1999 yılında yaşanmış olan deprem felaketinden sonra kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu güvencesi altında uygulanmaya başlanan zorunlu deprem sigortası, deprem kuşağında yer alan ülkemizde yaşanabilecek olası bir felaket sonrası kişilerin hayatlarına en az hasarla devam etmesini amaçlar. Dask sigortası olarak da bilinen zorunlu deprem sigortası, deprem ve depremden kaynaklı yangın, tsunami ve alt yapı kayması felaketlerini de kapsar. Bu sebeplerden dolayı kısmi veya tamamen zarar gören binalar hemen onarılır ve deprem mağduru kişilerin hayatlarına kaldıkları yerden devam etmesi sağlanır. Deprem sigortası olmayan mülklerde alım - satım işlemleri, doğalgaz, elektrik ve su abonelikleri gerçekleştirilemez. 

Zorunlu Deprem Sigortası Asgari Prim Tutarı Nasıl Belirlenir?

Zorunlu deprem sigortası, sigortalanacak konutun brüt metrekaresine göre belirlenen prim sistemiyle hesaplanır.  Her yıl değişen asgari prim tutarı, mevcut konutun yıkılması veya hasar görmesi durumunda yapım maliyetinin hesaplanması ile belirlenir. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından hazırlanan, Deprem Bölgeleri Haritası'nda belirlenen riskli bölgelerin göz önüne alınmasıyla oluşturulan asgari prim tutarı, mevcut konuma göre farklılık gösterir. Bununla beraber zorunlu deprem sigortası yaptırılacak söz konusu konut için sigorta şirketleri farklı teklifler oluşturamaz.

Her yıl yenilenmesinin zorunlu olduğu deprem sigortası, buna karşılık bazı avantajlar da sunmaktadır. Örneğin, binanızda en az 8 konutun deprem sigortası olması durumunda veya teminatı dolmak üzere olan poliçenizin yenilenmesi durumunda, zorunlu deprem sigortası primi tutarı üzerinden ayrıca %20 indirim uygulaması hakkı kazanırsınız. Mevcut hasarın ödemesi ise, ödenecek tazminatın konut analizinin kesinleştirilmesinden sonra bir ay içinde ilgili kişiye yapılır. 

Zorunlu Deprem Sigortası Kapsamında Yeniden Düzenlenen Asgari Prim Tutarı Ne Kadar?

Hazine Müsteşarlığı tarafından oluşturulan ve "Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliğ" ile yürürlüğe giren zorunlu deprem sigortası asgari prim tutarları, yeni yılın gelmesiyle birlikte yeniden düzenlendi. Her yıl değişen prim tutarları bu yıl 1'inci bölge ile 5'inci bölge arasında sırasıyla 95, 70, 55, 45 ve 35 liradan az olamayacak. Bir yapı için verilebilecek en yüksek teminat tutarı ise, 170 bin liradan 190 bin liraya yükseltildi. Bunun yanı sıra, sigorta bedelinin dikkate alınmasıyla hesaplanan metrekare bedelleri de düzenlemeye alındı. Bu kapsamda çelik, betonarme ve karkas yapılar için belirlenen bedelin 890 lira, yığma kagir yapılar için 635 lira, diğer yapılar için ise 310 lira olması uygun görüldü.

İLGİLİ BLOG YAZILARI