Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

DASK Sigortası Zorunluluğu Hakkında Merak Ettikleriniz

21 Ağustos 2023
Yazar: Ahmet Nihat Gürsoy
Ahmet Nihat Gürsoy, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Üretim Yönetimi ve Pazarlama bölümünde tamamladı.
Profesyonel iş hayatına 2004 yılında bankacılık sektöründe başlayan Ahmet Nihat Gürsoy, 2005 yılında sigorta sektörüne geçiş yaparak 2015 yılına kadar çeşitli şirketlerin bankasürans ve iş ortaklıkları kanallarının yöneticiliğini yaptı. 
2015 yılında sigortaladım.com’un kuruluşunda yer alan Ahmet Nihat Gürsoy, sigortaladım.com bünyesinde Satış ve Operasyon Direktörü olarak çalışma hayatına devam etmektedir.
 

Deprem ve depreme bağlı durumlardan kaynaklanan zararları güvence altına almak için zorunlu deprem sigortası yaptırılması gereken bir sigortadır. DASK zorunlu mu? sorusu pek çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Ülke genelindeki illerin birçoğu yüksek riskli deprem bölgesi olarak geçtiği için ve geçmiş yıllarda yaşanılan yıkıcı depremlere bağlı olarak DASK zorunlu deprem sigortası yaptırılması gerekmektedir. Deprem sonrasında meydana gelebilecek büyük hasarlar büyük maddi yükümlülüklerde getirecektir. Bu nedenle zorunlu deprem sigortası sayesinde maddi hasarlarınız sigortanız tarafından karşılanabilmektedir. Beyan edilecek konut ve kişisel bilgilerine istinaden online olarak hızlı ve kolay bir şekilde DASK sigortası yaptırabilir ya da yeniletebilirsiniz. Zorunlu deprem sigortası ihmal edilmeden yaptırılarak depreme karşı önlem alınmalıdır. Deprem sonrasında depreme bağlı oluşan hasarlar sigorta poliçenizde belirtilen DASK sigorta bedeli tutarınıza göre banka hesabınıza yatırılır.

 DASK Sigortası Yaptırmak Neden Önemli

Deprem bölgesinde yaşadığımız için her an risk altında bulunuyoruz. Zorunlu DASK sigortası sizi depremin etkilerinden korumak için zorunlu olarak yapılmaktadır. DASK sigortası taşınmaz olarak geçen yerleri kapsamaktadır. Deprem ve depremin ardından gerçekleşebilecek felaketleri ve oluşabilecek zararları içerir. Ayrıca depremden hasar gören binaardaki asansör , merdiven, çatı gibi alanlardaki hasarları da deprem sigortası karşılamaktadır. Konut sigortası yaptırırken DASK sigortası zorunlu mu sorusu sıkça karşılaşılan bir sorudur. Konut sigortası ancak deprem sigortası varsa yaptırılabilen bir sigortadır. Deprem sigortası zorunlu olmasnın yanı sıra bu tarz sağladığı avantajlar ile de önemli hale gelmektedir. Deprem doğal bir olaydır ve engellenmesi mümkün değildir. Ancak zorunlu DASK sigortası yaptırarak önlem alabilmek ve oluşabilecek zararları en aza indirmek mümkündür.

DASK Sigortası Yenilenmeli Midir?

Deprem sigortasının zorunlu olmasına rağmen yaptırmayanlar evlerine su, elektrik ve doğalgaz gibi hizmetleri alamıyorlar. Devletin deprem sonrası sunduğu çeşitli imkanlardan da faydalanmaları mümkün olmuyor. Deprem sigortasının önemi anlaşılarak geç kalmadan mutlaka yaptırılması gerekmektedir. Ayrıca ödenilen deprem sigortası primleri sayesinde depremzedelere de yardımcı olmuş oluyorsunuz. DASK yenileme zorunlu mu diye düşünülebilir. DASK sigortasının süresi 1 yılı kapsamaktadır, süresi doldukça yenilenmesi gerekmektedir. Zorunlu deprem sigortasının teminatları DASK tarafından belirlenmektedir. Depremin meydana getirdiği zarar ve hasarların mali yükümlülüğünün karşılanmasını amaçlayan bir teminat sistemi olan zorunlu deprem sigortası yaşamın depremden sonra da devam ettirilmesi için çalışır. Deprem sonrası ihtiyaçlara çözüm olabilmesi için devlet ve sigorta firmalarının birlikte hareket ettikleri bu oluşum risklerin paylaşılmasını sağlamaktadır. Yaşanabilecek olası bir deprem sonrasında güvenceniz olmasını istiyorsanız zorunlu DASK yaptırmalısınız.

Hangi Durumlarda DASK Sigortası Gerekli

Zorunlu deprem sigortası, sigorta bedeli her yıl DASK tarafından belirlenen azami teminat tutarını geçmeyecek şekilde mesken büyüklüğü ve yapı tarzına göre belirlenmektedir. Büyük hasarlara neden olabilecek deprem sonrası bütçenizi korumak ve olumsuz durumlarla tek başınıza mücadele etmek istemiyorsanız DASK zorunlu deprem sigortası poliçesi ile konutunuzu güvence altına almalısınız.  Genel olarak zorunlu deprem sigortası belediye sınırları içerisinde kalan meskenlere yönelik olarak yapılmaktadır. Köy gibi yerleşim yerlerinde binalar belediye tarafından denetlenmediği için kapsam dışında kalmaktadır. Ancak yine de deprem sigortası yaptırmak isteyen kişiler için ihtiyari deprem sigortası önerilebilir. Bu sigorta ticari ve sinai amaçlarla kullanılan binalar için de yapılabilmektedir.  Tapu işlemleri yaptırmak isteyen kişilerden de DASK poliçesi istenmektedir. Tapu DASK zorunlu mu? şeklinde araştırmalar yapan taşınmaz mal alım satımı yapacak kişiler için önemli bir detaydır. Zorunlu deprem sigortası poliçesi bulunmayan kişiler taşınmaz mal alım satımı, ipotek ya da kiralama gibi işlemler yapamazlar. Kiralanacak ya da satın alınacak bir konutun devri sırasında mutlaka poliçenin gösterilmesi gerekmektedir. Geçmiş yıllarda yaptırılmayan DASK poliçesi için herhangi bir borçlandırma uygulanmamaktadır. Hem konutunuzu güvence altına almak hem de sunduğu avantajlardan faydalanmak için zorunlu deprem sigortanızı ihmal etmeden yaptırmalısınız.

DASK sigortası yaptırmak için sigortaladım.com adresine göz atabilir ve sizin için uygun seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz. Yeni nesil sigortacılık anlayışı ile hizmet sunan Sigortaladım.com bünyesinde yer alan 20’den fazla sigorta firması ile hizmet sunuyor. Online form doldurarak hızlı ve pratik şekilde yaptırmak istediğiniz sigorta için teklif alabilirsiniz. Dilerseniz her an ulaşabileceğiniz sigortaladım.com müşteri temsilcilerinden destek alabilirsiniz. Sigorta yaptırırken aradığınız tüm bilgiler kolay kullanılabilir ara yüz ekranı ile sizlerle buluşuyor.

 

Kasko Sigortası

Hemen Kasko Teklifi Al

Trafik Sigortası

Hemen Trafik Teklifi Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Yeniden Değerleme Oranı 2024
Konut Sigortası Hasar Tespit Tutanağı Nasıl Hesaplanır?
Konut Sigortası Hasar Tespiti Nasıl Hesaplanır?
Lityum İyon Pil Hakkında Bütün Bilgiler
Trafik Sigortasında Bakıcı ve Bakım Gideri
Araç Değer Kaybı Hesaplama Kriterleri Nelerdir? Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam