MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Zorunlu DASK Sigortası Yaptırmak Oldukça Kolay!
18 Ocak 2021 / Pazartesi Sigortaladım Editörü

Zorunlu DASK Sigortası Yaptırmak Oldukça Kolay!

Zorunlu sigortalardan biri olan deprem sigortası beyan esasına dayanır.  Deprem sonrası meydana gelebilecek maddi hasar ve zararlara karşı evinizi güvence altına almaktadır. Ülkemizin 1. derece deprem bölgesinde yer alması ve yaşanan kayıplar ile DASK sigortası yaptırmak zorunlu hale getirilmiştir. Depremin yıkıcı ve zarar verici etkilerinden sonra en azından maddi sorunlarla mücadele edilmesinin önüne geçiyor. DASK tarafınca belirlenen hesaplama kriterlerine göre Zorunlu Deprem Sigortası her sigorta şirketi tarafından aynı şekilde uygulanmaktadır. Zorunlu olarak yapılan deprem sigortasına henüz sahip değilseniz ihmal etmeden yaptırmalısınız. Deprem sigortası yaptırma zorunluluk olduğu kadar aynı zamanda bir sorumluluk olarak düşünülmelidir. DASK sigortası nasıl yaptırılır sorusunun cevabı oldukça basittir. Online olarak hızlı bir şekilde DASK yaptırmak mümkündür. Başvuru yaparken; kimlik ve iletişim bilgileri, sigorta yapılacak konutun adresi, tapu bilgileri, binanın inşa ve yapı tarzı, kat sayısı, hasar durumu, meskenin brüt yüz ölçümü ve binanın kullanım şekli gibi bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Kolay Şekilde DASK Sigortası Yaptırmak İçin Birkaç Saniye Yeterli

DASK sigortası bulunan binada deprem sonrası herhangi bir hasar oluşması durumunda tapu bilgilerine istinaden hasar ödemesi yapılmaktadır. Bu nedenle DASK sigortası başvurusunda talep edilen belgelerin doğru şekilde beyan edilmesi önemlidir. Ödeyeceğiniz prim beyan ettiğiniz bilgiler doğrultusunda belli olacaktır. Ayrıca ödenmesi gereken deprem sigorta primini yaşadığınız bölgenin yüksek ya da düşük riskli bölgede yer alması da etkilemektedir. Eksik ya da hatalı bilgilerden kaynaklı ortaya çıkabilecek maddi kayıplar sigortalının kendisine ait olacaktır. DASK sigorta fiyatları sigorta firmalarının hepsinde aynı şekilde fiyatlandırılmaktadır. DASK sigortası yaptırma işlemi oldukça kolay şekilde araştırma yapmanızı gerektirmeden yapabileceğiniz bir sigorta çeşididir. Deprem sonrası meydana gelebilecek maddi hasarlarınızı en aza indirgemek için DASK sigortası yaptırmalısınız. Tercih etmeniz halinde online DASK sigortası yaptırma işleminizi pratik bir şekilde saniyeler içerisinde tamamlayabilirsiniz.

DASK Sigorta Kapsamı

Deprem sigortası ile taşınmaz mallar güvence altına alınarak deprem sonrası meydana gelebilecek maddi hasarlar en aza indirgenmeye çalışılmaktadır. Zorunlu deprem sigortasının kapsamında olan durumlar; deprem, deprem sonrası yangın ve depreme bağı meydana gelebilecek patlama türü hasarlardır. Bu durumlardan herhangi birisi yaşanıldığında tamamen ya da kısmi olarak hasar olması fark etmeksizin sigortanın kapsamında kabul edilmektedir. DASK deprem sigortası yaptırma elektrik ve su aboneliği alımında da zorunlu hale getirilmiştir. Evinizi depreme karşı koruma altına almak internetten DASK sigortası yaptırma işlemleri sayesinde zahmetsizce olmaktadır. Zorunlu deprem sigortası bulunmayan konutlar için tapu tescil işlemleri gibi pek çok işlem yapılamamaktadır. DASK poliçeleri 1 yıl süreyle yapılmaktadır ve her yıl yenilenmesi gerekmektedir.

DASK Sigortası Avantajları

Deprem gibi büyük hasarlara neden olan olumsuz durumlardan sonra bütçenizi korumak istiyorsanız DASK sigorta yaptırmak işlerinizi kolay hale getirecektir. Konut sigortası yaptırmayı düşüneneler için de öncelikle zorunlu deprem sigortası yaptırılmalıdır. Deprem sigortasının kapsamı dışında kalan yangın, sel, fırtına ve hırsızlık gibi olumsuzluklara karşı evinizi konut sigortası ile güvence altına almış olursunuz. Konut sigortanızı ana teminatları ile birlikte ek teminatlar ekleyerek hizmet kapsamını kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda şekillendirebilirsiniz.  DASK poliçesi için tapu kaydı şartı aranmaktadır. Ancak bağımsız tapusu bulunmayan kişilerin sigortası, sigorta yaptıracak kişinin beyanına dayanarak ve üzerinde bulunduğu arsanın tapusu dikkate alınarak yapılabilmektedir. Deprem her an olabilecek doğal bir afet olduğu için ihmal edilememelidir. Olası bir durumda DASK deprem sigortası yaptırmak girişiminde bulunmamış kişiler karşılanabilecek zararları için mevzuatlar çerçevesinde hak iddia edemezler. Konut kredisi, konut yapma yardımı ve deprem sonrası meydana gelen hasar durumunda devletin sunacağı yardımlardan zorunlu deprem sigortası bulunmayanlar faydalanamazlar. Sağladığı avantajları ile deprem sigortasının önemi öne plana çıkmaktadır. Evinizi depreme karşı koruyun ve önleminizi olumsuzluklarla karşılaşmadan önce alın.

 Kolay ve hızlı şekilde zorunlu deprem sigortası yaptırmak için size tüm hizmetleri bir arada sunan sigortaladım.com dan faydalanabilirsiniz. Sigortaladım.com ihtiyaçlarınızı göz önüne alarak, uzman sigorta danışmanları ile sizin için en uygun sigortacılık çözümlerini üretir. Online olarak dolduracağınız form sayesinde pratik şekilde teklif alabilirsiniz. Konutunuzu ya da binanızı depreme karşı sigortaladım.com ile güvence altına alabilir, ihtiyacınız olan sigorta hizmetini hızlı ve kolay şekilde satın alabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI