MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Yurt Dışı Seyahat Sigortası Zorunlu mudur?
29 Aralık 2021 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

Yurt Dışı Seyahat Sigortası Zorunlu mudur?

Yurt dışı seyahat sigortası, iş, eğlence ya da tatil amaçlı yurt dışı seyahatlerinizde sizin ve sevdiklerinizin sağlığını güvence altına almak için yapılması gereken sigorta türlerinden biridir. Yurt dışı seyahati boyunca başınıza her an her şey gelebilir; beklenmedik bir rahatsızlık, talihsiz bir kaza ya da operasyon gerektiren ciddi durumlar karşısında oluşabilecek masraflar sizi özellikle yurt dışında oldukça zor durumda bırakabilir. Bu gibi durumları yaşamamak ya da oluşabilecek maddi yükü en hafif şekilde atlatmak için kendinizi ve sevdiklerinizi seyahatinizin en başında güvence altına almanız son derece önemlidir. 

Neden Yurt Dışı Seyahat Sigortası Yaptırmalıyız?

Yabancı ülkelere seyahat planı yaparken uygulanacak adımların başında o ülkenin vize zorunluluğu olup olmadığını kontrol etmek gelir. Türk vatandaşları için vize şartı arayan ülkeler, seyahat öncesinde sağlık sigortası yaptırmanızı da zorunlu kılar. Yurt dışı seyahati için gereken şeyler sıralandığında seyahat sağlık sigortası en başta gelir. Gideceğiniz ülke için vize şartı aranıyorsa yurt dışı seyahati için gereken evrakların arasına bir de kalacağınız gün ve teminat tutarını karşılayan seyahat sigortası eklemeniz gerekir. 

Günümüzde çoğunlukla zorunluluktan ötürü yapılan seyahat sigortaları, aslında yaşanacak olası bir sağlık sorununda sizi ağır maddi yüklerden de kurtarır. Yalnızca bir evrak zorunluluğu değil önemli bir tedbir olarak görülmesi gereken seyahat sağlık sigortası, sizi ve sevdiklerinizi birçok risk kapsamında yüklü maddi kayıplar yaşamamanız için güvence altına alır. 

Yurt Dışı Seyahat Sigortası Neleri Kapsar?

Yurt dışı seyahat sigortası türleri, kapsam ve içeriğine göre çeşitlere ayrılır. Standart paketli sigortaların yanı sıra ek teminatlar alarak genişletilebilen sigorta poliçeleri, aklınıza gelebilecek birçok kalemde sağlık giderlerinizi güvence altına alır. Sigortalı kişinin seyahat boyunca ayakta ya da yatarak tedavisi, hastalık tanı ve tedavi masrafları ile vefat durumunda nakil ve defin işlemleri de seyahat sigortası kapsamında yer alır. Tıbbi gereklilik durumunda hastanın özel nakil ve seyahat işlemleri de sigorta ile teminat altına alınır. 

Seyahat sigortası poliçesine ek olarak tanımlanabilecek teminatlar sayesinde olası bagaj kayıpları, uçuş gecikmesi ve iptali gibi durumlarda yaşanacak zararlar da teminat altına alınabilir. Tatiliniz boyunca yaşanabilecek talihsiz olaylar sigorta poliçesi ile güvence altına alınır ve sigortalı kişinin olası tatsız durumu en az zararla atlatması sağlanır. 

Sağlık giderleri ve hastane masrafları çoğu zaman oldukça yüksek tutarlara ulaşabilir. Yurt dışında ödenecek hastane masrafları, bulunduğunuz ülkenin para birimi ve kur farkı da göz önüne alındığında sizi zorlayıcı tutarlara erişebilir. Bu gibi durumlarda önceden yaptırdığınız seyahat sigortası sigortalı kişiyi yüklü masraflardan kurtarır.

sigortaladim.com ile birkaç dakika içerisinde yurt dışı seyahat sigortasına sahip olabilirsiniz! Yurt dışı seyahat çantanız hazırsa yapmanız gereken tek şey Sigortaladim.com üzerinden size en uygun sigorta şirketini seçerek teklif almak!

İLGİLİ BLOG YAZILARI