MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Yeni Teknolojiler Araç Sigortalarını Nasıl Etkiler?
09 Şubat 2021 / Salı Sigortaladım Editörü

Yeni Teknolojiler Araç Sigortalarını Nasıl Etkiler?

Teknoloji hayatın her alanında hızla gelişirken araç donanımlarında da kendini iyiden iyiye gösteriyor. Peki özellikle araçların güvenlik donanımlarındaki gelişmeler trafik sigortası ve kasko sigortalarının maliyetlerinin düşmesinde rol oynayabilir mi? Araç sigorta primleri belirlenirken kriter olarak değerlendirilen birçok risk, daha gelişmiş donanımlı araçların trafiğe çıkmasıyla ya azalıyor ya da risk olmaktan çıkıyor. İşte trafik sigorta maliyetlerini düşürecek teknolojilerden bazıları.

Sürücüsüz Araçlar

Bugüne kadar yalnızca bilim kurgu filmlerinde görmeye alışık olduğumuz sürücüsüz araçlar, üreticilerin bu teknolojiyi geliştirmeye yönelik çalışmalar yürütmesi sonucu hayatımızın bir parçası olmaya başladı bile. Trafik kazaları neredeyse %90 gibi oldukça büyük bir oranla insan hatalarından kaynaklanıyor. Hal böyle olunca sürücüsüz araçlar trafikte artarsa hem sürücüsüz araç sahipleri hem de trafikteki diğer sürücülerin sigorta primlerinin düşebileceği öngörülüyor. Fakat bu teknolojinin nimetlerinden faydalanmak için tamamen sürücüsüz olarak tasarlanan araçların trafiğe çıkmasını beklemeye gerek yok. Yeni araçların birçoğunda park yardımcı sistemler ve otomatik frenleme özellikleri bulunuyor. Avrupa’da yapılan bir araştırmada ortaya çıkan verilere göre otomatik fren sistemleri sayesinde Avrupa genelinde arkadan çarpmayla meydana gelen kazalarda %38 azalma olduğu belirtiliyor. Artık sigorta şirketleri azaltılan bu riskleri sigorta poliçelerine yansıtarak müşterilerine daha düşük fiyat teklifleri sunabiliyor. Bu yeni sigorta poliçesi türleri, araçlardaki bu sistemlerin yazılım ya da donanımından kaynaklı hatalarda sürücüyü de kapsıyor.

Kara Kutu Sigortası

Uçaklarda bulunan ve uçuş süresince tüm verileri kaydeden kara kutularla aynı prensipte çalışan, sürücülerin nasıl araç kullandığını izlemek için araçlara yerleştirilen küçük cihazlar ya da mobil uygulamalar kara kutu olarak adlandırılıyor. Bu sistemin amacı ise sigorta şirketlerinin gerçek sürüş davranışlarına dayalı olarak kişilere özel prim teklifi sunabilmelerini sağlamak.

Olağan risklere ek olarak kara kutu sistemleriyle ölçülen hız, frenleme ve araç kullanma süreleri gibi veriler, sigorta şirketlerine ilgili sürücünün riskleri hakkında detaylı bilgi sağlıyor, kişiye özel prim teklifi sunulurken bunun gerçekten kişiye özel olması mümkün kılınıyor. Her sigorta poliçesi gibi kara kutu uygulamaları da değişkenlik gösteriyor. Bazı sigorta şirketleri kara kutu poliçelerini, standart poliçelerinden daha ucuz bir başlangıç ​​fiyatıyla sunarken, bazı şirketler de sürüş davranışınızı takip ederek, güvenli sürüşünüz karşılığında belirli periyotlarda ya ödeme yapıyor ya da bazı ödüller teklif edebiliyor.

Araç İçi Kamera Sistemleri

“Dash cams” olarak da bilinen ve aracın ön panelinde yerleştirilen araç içi kamera sistemleri temelde bir kaza anındaki olaylar ve koşulları tekrar gözden geçirebilmek için kullanılıyor. Kaza anlarında sürücü hatasının araç içi kameralar sayesinde kolaylıkla tespit edilebiliyor olması, sigorta işlemlerinin çok daha hızlı bir şekilde tamamlanmasına yardımcı oluyor. Hatta aracınızda onaylanmış bir araç içi kameraya sahipseniz bazı sigorta şirketleri size indirim yapabilir.

USwitch tarafından paylaşılan araştırmaya göre kazaya karışan sürücülerin %27’si ellerinde delil olmadığı için kazada kusurlu olmadıklarını kanıtlayamıyor. Bu durumda suçsuz olmasına rağmen sürücünün tazminat talebi reddediliyor ve poliçe yenileme dönemlerinde fiyat artışıyla karşı karşıya kalıyor. Kullanımı oldukça yaygınlaşan bu kameralar eğer onaylı ise birçok sigorta şirketi kamera kayıtlarını doğrudan kanıt olarak kabul ediyor.

Ekstra Güvenlik Önlemleri Primlerinizi Düşürüyor

Aracınıza eklenecek her bir güvenlik donanımı, sigorta primlerinizin azalmasına yardımcı olabilir. Sigorta şirketleri tekliflerini sunarken yalnızca kaza riskini değil, aracın çalınması, tahrip edilmesi veya saldırıya uğraması gibi riskleri de göz önünde bulundurur. Alarm ve araç takip için tasarlanmış sistemler, aracınıza zarar vermek isteyen kişiler için caydırıcı olurken, sigorta şirketinizi aracınızın düşük riskli olduğuna ikna edebilir böylece daha uygun fiyatlı sigorta primi teklifleri alabilirsiniz.

Siz de sigortaladım.com sayesinde farklı sigorta şirketlerinin tekliflerini görebilir, birçok teklif arasında karşılaştırma yaptıktan sonra ihtiyacınıza en uygun poliçeyi kolayca satın alabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI