Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Yeni Araç Alırken Kasko Sigortası Seçenekleri ve Öneriler

01 Mart 2024
Yazar: Ayşe Yeşil

Yeni araç alırken kasko sigortası seçenekleri ve öneriler, araç sahiplerinin aracını çok daha güvenli bir şekilde kullanmasını sağlar. Kasko sigortası, aracınızı çalınma, hasar, yangın gibi pek çok riske karşı güvence altına alır. Aracınızı sigortalatmanız, beklenmedik durumlara karşı aracınızı korumanızın yanı sıra araçta değer kaybını da önler. Peki ama yeni bir araç alırken değerlendirebileceğiniz sigorta seçenekleri nelerdir? 

Yeni Araçlar İçin Kasko Sigortasının Önemi

Araç sahipleri için son derece önemli bir güvence olan kasko sigortası, yeni araçların çeşitli risklere karşı korunmasını sağlar. Trafik kazaları ve doğal afet gibi durumlar, aracın zarar görmesine neden olabilir. Bu tür beklenmedik durumlar sonucunda araçtaki hasarın maliyeti yüksek olabilir. 

Özellikle büyük şehirlerde kaza riski her zaman oldukça fazladır. Aktif kaza riski göz önünde bulundurulduğunda kasko sigortası, aracın güvence altına alınmasını sağlar. 

Yeni Araç Alırken Kasko Sigortasının Önemi ve Avantajları

Yeni bir araç alırken kasko sigortası yaptırmanız, kaza ve doğal afet gibi beklenmedik durumlar nedeniyle aracınızın değerinin düşmesini engeller. Yeni araç alırken kasko sigortası yaptırmanın avantajları şunlardır:

 • Aracınıza kapsamlı bir koruma sağlarsınız. Hırsızlık, doğal afet, kaza gibi riskler; aracın tehlikeye girmesine neden olabilir.

 • Kasko sigortasının sunduğu avantajlardan bir diğeri de kaza sonucu oluşabilecek maddi zararın karşılanabiliyor olmasıdır. Araçta parça değişimi, aracın onarılması başta olmak üzere birçok husus; kasko sigortası kapsamında yer alabilir.

 • Sel, fırtına, deprem olmak üzere çeşitli doğal afetlerin aracınız üzerinde oluşturabileceği zarar kasko sigortası kapsamında yer alır. Bu tür durumlarda aracınızın uğrayabileceği maddi zarar, kasko sigortası tarafından karşılanır.

 • Yeni araçlarda kasko sigortası çok daha indirimli olabilir. Bu nedenle yeni aldığınız aracınızda çok daha düşük ücretlerle kasko sigortası yaptırabilirsiniz.

Araç Değerini Koruma, Hasar Durumunda Maddi Güvence Sağlama Gibi Etkileri

Yeni araç alırken kasko seçenekleri ve öneriler kapsamında yer alan kasko sigortası, araç değerinin korunmasına destek olur. Kaza durumunda, hatalı tarafın kasko poliçesinde değer kaybı teminatı bulunuyorsa poliçeyi düzenleyen sigorta şirketi zararı karşılar. Bu durum, araç değerinin korunmasını sağlar. 

Kasko sigortası, aynı zamanda hasar durumunda aracın maddi güvence altına alınmasına destek olur. Hasar durumunda araçta parça değişimi, kapsamlı bakım ve onarım başta olmak üzere çeşitli uygulamaların gerçekleştirilmesi gerekebilir. Bu tür işlemler maliyetli olabilir. Kasko sigortası, şartların yerine getirilmesi durumunda aracın maddi zararlarını karşılar.

Kasko Sigortası Seçenekleri

Kasko sigortasında içerikleri birbirinden farklı olan 4 seçenek mevcuttur. Bu seçenekler genel hatlarıyla şu şekilde sıralanabilir:

 • Tam Kasko 

 • Genişletilmiş Kasko

 • Genel Kasko 

 • Yarı Kasko

Araç sahiplerinin bütçesi ve taleplerine göre değişkenlik gösteren kasko sigortası çeşitlerinin tamamında araç, kaza ve doğal afet gibi beklenmedik durumlara karşı güvence altına alınır. 

Tam Kasko ve Yarı Kasko Gibi Kasko Sigortası Seçenekleri

Yeni araç alırken kasko sigortası seçenekleri ve öneriler kapsamında, farklı kasko seçenekleri mevcuttur. Tam kasko, yarı kasko başta olmak üzere kasko sigortası seçeneklerinde kapsam ve özellikler birbirinden farklıdır.

Tam Kasko: Ana teminatların tamamının yer aldığı tam kaskoda ek teminatlar oldukça fazladır. 

Genişletilmiş kasko: Ana teminatlar bulunmakla birlikte ek teminatlar da yer alır. Bunlar arasında aracın yurt dışında alacağı hasar, kemirgen ve öteki hayvanların araca vereceği zarar yer alır. Seçimli olarak eklenebilir. 

Genel Kasko: Ana teminatların tamamının yer aldığı genel kasko, standart kabul edilebilen bir sigorta çeşididir. 

Yarı Kasko: Ana teminatların bir veya birkaçının yer aldığı yarı kasko, mini kasko olarak da adlandırılır. Bu kasko çeşidinde sigorta primleri çok daha düşüktür. 

Poliçe Kapsamı, Teminatlar ve Fiyatlandırma Gibi Farklılıkları Değerlendirme

Yarı kasko dışında kasko çeşitlerinin tamamında ana teminatlar yer alır. Çarpma, çarpılma, çalınma, trafik kazaları, doğal afetler; ana teminatlar arasında yer alır. Bunun yanı sıra genişletilmiş kaskoda ek teminatlar da bulunur. Genişletilmiş kaskoda yurt dışı hasarları ve kemirgenlerin araca vereceği zararlar da kasko kapsamındadır. 

Yarı kaskoda ise ana teminatların tamamı yer almaz. İstenmeyen teminatlar çıkarılabilir. Bu nedenle yarı kasko sigorta primleri çok daha düşüktür. Öte yandan tam kasko ve genişletilmiş kaskoda sigorta primleri diğerlerine göre çok daha yüksek olacaktır. 

Poliçe Kapsamı ve Teminatlar

Kasko sigortası, farklı bütçelere hitap edebilen çeşitlere sahiptir. Poliçelere ödenen sigorta primleri birbirinden farklı olduğu için kapsamı ve teminatları birbirinden farklıdır. Tam kaskoda ana teminatların tamamı bulunur. Aracın neredeyse tüm risklere karşı korunmasını sağlayan tam kasko kapsamı ve teminatları şu şekildedir:

 • Kaza sonucu meydana gelen hasarlar

 • Yangın

 • Çalınma

 • Doğal afetler

 • Cam kırılması

 • Dış etkenlerden kaynaklanan hasarlar

Yarı kaskoda ise bu teminatlardan bir veya birkaçı yer alır. Yarı kaskoda ise şu teminatlar yer alabilir:

 • Çalınma ve hırsızlık

 • Doğal afet

 • Yangın

 • Çarpma

 • Cam kırılması

Ek Teminatlar ve Kapsam Genişletmeleri

Kasko sigortası türlerinde ana teminatlara ek teminatlar da eklenebilir. Ek teminatların bulunduğu genişletilmiş kasko, aracını çok daha kapsamlı bir şekilde güvence altına almak isteyen araç sahipleri tarafından tercih edilir. 

Genişletilmiş kaskoda yer alan ek teminatlardan bazıları şu şekildedir:

 • Aracın aküsünün bitmesi, yolda kalması gibi durumlarda geçerli yol yardımı

 • Kaza durumunda karşı tarafa verilen hasarın karşılanması

 • Araç değişim bedelinin ödenmesi

 • Ferdi kaza sigortası

Fiyatlandırma ve Primler

Kasko sigortası çeşitlerinde fiyatlandırma ve primler birbirinden farklıdır. Çünkü kasko sigortalarının kapsamı ve özellikleri değişiklik gösterir. Kasko sigortasının ana teminatları, birçok araç sahibi için yeterli olsa da bazı durumlarda ek teminatlara ihtiyaç duyulabilir. Ana teminatların yanı sıra yol yardımı, orijinal cam başta olmak üzere ek teminatlar, sigorta poliçesinin farklı şekilde fiyatlandırılmasına neden olur.

Yarı kaskoda ise ana teminatların bir kısmı yer alır. Bunun yanı sıra tam kaskoda ana teminatlar ve çeşitli ek teminatlar da bulunur. Bu nedenle tam kaskoda sigorta primi ve poliçe fiyatı yarı kaskoya göre daha fazladır. 

Sigorta Şirketi Seçimi

Kasko fiyatlandırmasını etkileyen birçok husus bulunur. Bunlar arasında yer alan sigorta şirketi, en önemli hususlardan bir tanesidir. Sigorta şirketi seçimi, fiyatların değişiklik göstermesine neden olabilir. Kaliteli, yenilikçi ve profesyonel hizmet sunan sigorta şirketleri; müşteri ile doğru ve sistemli bir iletişim kurar. Bu sayede sürecin çok daha etkili bir şekilde tamamlanmasını sağlar.

Sigorta tekliflerini online bir şekilde ve çağrı merkezi kanalları aracılığı ile sunan sigortaladim.com, yeni araç alırken kasko sigortası seçenekleri ve öneriler kapsamında bulunan konular hakkında sizi detaylı bir şekilde bilgilendiriyor. Sigortaladim.com, sigorta tekliflerini karşılaştırmalı olarak sunarak bütçenize ve ihtiyaçlarınıza göre en uygun kasko şirketlerini sizin için listeliyor.

 

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?
Kasko Yenileme Süresi Kaç Gün? Kasko Zamanı Geçerse Ne Olur?
İllere Göre Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam