Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Yat Sigortası Almak İçin 10 Neden

03 Şubat 2023

Deniz, insanlar için nadir görülen bir güzelliktir. Denizin mavi suları ve ipeksi dalgaları seyahat etmenin keyfini oldukça artırır. Deniz seyahatinin en keyifli ve konforlu yollarından biri şüphesiz yat ve teknelerdir. 

Denizin üzerinde kullanıcılarına eşsiz deneyimler vadeden yatlar, sundukları bu güzel imkanların yanında birtakım kazalarla, teknik problemlerle ve afetlerle karşılaşmaktadır. Yatların karşılaşması muhtemel bu tür sorunların sebebiyet vereceği maddi yükün karşılanması adına yat sigortaları bulunur. 

Yat Sigortası Nedir? 

Yat sigortası, yat veya tekneye sahip olan kişilerin yaşaması muhtemel teknik sorunların ve beşeri kazalarla birlikte doğal afetler sonucu oluşan maddi hasarların karşılanmasını teminat altına alan sigorta türüdür. 

Yat sigortaları; sefer sırasında veya marinada ikamet halindeyken, çekek alanlarında, çekek yerine çekilirken veya indirilirken yaşanması muhtemel birçok kaza ve afetlere karşı güvence sunar.

Yat Sigortasının Amacı Nedir? 

Yat sigortasının amacı, yatların hem denizde hem de sefer halinde değilken karada başına gelebilecek kazalar sonucu oluşan maddi hasarların güvence altına alınmasını amaçlar. 

Yat sigortalarıyla, kaza ihtimalinin getireceği olumsuz durumların hafifletilmesi ve sigortanın sunduğu güvenli seyahat teminatları ile rahat bir süreç geçirilmesi hedeflenir. 

Yat Sigortası Teminatları

Tekne ve yatların karşılaşabileceği doğal ve beşeri problemlerin yaratacağı maddi yükün karşılanmasını sağlayan yat sigortalarının teminatları Enstitü Yat Klozu’na göre belirlenir. 

Günümüzde yat sigortası teminatlarının belirlenmesinde uluslararası geçerliliği olan Londra Enstitü Klozu kullanılır. 

Yat sigortasının karşılayacağı teminatlar ise şu şekildedir:

 • Deniz, ırmak veya göl gibi, teknelerin seyrüsefer yapabileceği sularda yaşanması muhtemel; batma, fırtına ve lodos gibi afetler, çarpışma ve teknenin karaya oturması benzeri seyrüsefere uygun yerlerde yaşanan kazalar 

 • Yangın kapsamında oluşacak hasarlar 

 • Korsanlık faaliyetleri 

 • Rıhtım ve limanlarda yaşanabilecek kazalar ile birlikte kara taşıtları ve hava taşıtları gibi araçlarla temas sonucu oluşan hasarlar

 • Depremler, yıldırım veya şimşek gibi afetler ile yanardağın aktif hale gelmesi sonucu oluşan olumsuz süreçlerin yaratacağı maddi yükler

 • Yat için gerekli olan aygıt, makine ve gereçlerin taşınması sırasında oluşan kazalar ile teknenin yakıt ikmali veya yakıt boşaltımı esnasında yaşanabilecek kazalar

 • Teknenin kendisinde veya çevresinde yaşanabilecek bir patlama sonucu oluşan maddi hasarlar

 • Yata zarar verme veya hırsızlık gibi kötü niyetli hareketler

 • Kazanların infilak etmesi, yatın şaftlarının dağılması veya yatlarda bulunan makinelerin arızaları gibi teknenin teknik aksamlarındaki hasarların karşılanması

 • Harp, grev, terör ve vandallık gibi eylemler sonucu teknenin başına gelecek kaza veya saldırıların karşılanması

 • Yatın dahil olduğu can ve mal kayıplarının yaşanması durumunda oluşacak maddi hasarların giderilmesi

Yat Sigortası Yaptırmanın Avantajları

Yat sigortası sayesinde kazalar, afetler, korsanlık ve hırsızlık faaliyetleri gibi birçok olumsuz durumun yarattığı maddi hasarlar karşılanırken; aynı zamanda yat sigortaları kişilere ferdi avantajlar da sunar. Bunlar; kaza sonucu oluşan hukuksal durumlarda maddi desteğin sağlanması, geçici olarak kaptan hizmeti sunulması ve teknenin hareket edemediği noktalarda hem kişilerin hem de teknenin kurtarılması gibi çözümler sunar. Böylelikle yat sigortası yaptıran kişiler yatının konforunu ve sunduğu güzellikleri deneyimlerken bir yandan da olumsuz durumlara karşı hazırlıklı halde bulunabilirler. 

Yat Sigortası Nasıl Yapılır? 

Yat sigortası hizmeti veren birçok sigorta şirketi bulunur. Mevcut şirketlerin sunduğu hizmetler karşılaştırılıp en makul olan tercih edilmelidir. Sigorta şirketi seçildikten sonra ilgili kuruluş ile iletişime geçilerek süreç başlatılabilir. Tekne sigortası tercihinde önemli olan seçim yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğidir.

Yat sigortası tercihinde dikkat edilmesi gereken hususlar genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 1. İhtiyaçların doğru belirlenmesi

Yatın türüyle birlikte kullanıcıların yatı hangi amaçlarla kullanacağının belirlenmesi oldukça önemlidir. Örneğin, yurt dışı seyahatleri için yat kullanmayı düşünen kişilerin, birçok yabancı ülkenin zorunlu tuttuğu üçüncü şahıs sorumluluk teminatlarını içeren yat sigortalarını tercih etmesi gerekir.

 1. Teknenin genel aksamlarının garanti altına alınması

Teknenin gövdesi ve ayrılmaz parçalarının yanında teknenin genel kabiliyetlerinin işlemesini sağlayan elektronik cihazlarında sigorta kapsamında olup olmadığına dikkat edilmesi önemlidir.

 1. Sigorta bedeli ve ödeme periyotları

Sigorta şirketlerinin sağladığı imkanların toplam bedellerinin karşılaştırılması ve ödeme koşullarının planlamasının kullanıcı dostu olmasına dikkat edilmesi önerilir. 

Yat Sigortası Primleri Nasıl Hesaplanır?

Yat sigortası primlerinin hesaplanmasında; teknenin yaşı ve modeli, genel inşa tarzı, hız kabiliyeti ve kullanım maksadı gibi birçok detay bulunur. 

Örneğin; yüksek hızlı seyir teknelerinin seyrüsefer sırasında taşıdığı risk potansiyeli, kendisinden daha az sürat yapabilen teknelerle kıyaslandığında daha fazla olduğundan sigorta primi daha fazladır.

Yat Sigortası Primleri Nasıl Ödenir? 

Yat sigortası primlerinin ödenmesi, çalışılan sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterir. Sigorta primleri genellikle şirketlerin sunduğu ödeme planları göre ödenir. 

Ödeme seçenekleri arasında; banka havalesi, kredi kartı ödemesi ve online ödeme gibi yöntemlerin sağlanması tamamıyla sigorta şirketlerine bağlıdır. 

Yat Sigortası Geçerlilik Süresi

Yat sigortalarının poliçeleri genellikle bir yıllık olarak düzenlenir. 

Yat Sigortası Nasıl Yenilenir?

Yat sigortası poliçesinin bitmesine yakın bir süre önce sigorta şirketi yenileme ihbarını yenileme şartı ile birlikte taraflara gönderir. Gelen ihbardan sonra poliçeyi yenileyip yenilememe hakkı sigorta sahibine aittir. 

Ayrıca yat sigortanızın bitmesine yaklaşıldığı dönemlerde sizler de yenileme talebinde bulunabilirsiniz. Yenileme işlemi için çalıştığınız sigorta şirketiyle iletişime geçmeniz yeterlidir. 

Yat Sigortası Nasıl İptal Edilir? 

Yat sigortası zorunlu bir işlem olmadığından sigorta kapsamına dahil olmak veya sigortayı iptal etmek kişinin kendi arzusuna bağlıdır. 

Tekne sigortasına sahip olan bir kişi, sigortanın iptali isteği doğrultusunda 30 gün öncesinden çalıştığı sigorta şirketine bildirmek koşuluyla poliçesini iptal etme hakkına sahiptir. Sigorta şirketiyle iletişime geçip, iptal işlemini başlattıktan sonraki 30 günün sonunda teyit amaçlı olarak sigorta şirketinin aranması önerilen bir tercihtir.

Ayrıca teknesini satmak isteyen yat sigortasına sahip bir kişi, yata ait satış sözleşmesini sigorta şirketine ibraz ederek sigortasını iptal ettirebilir. 

Yat Sigortası Ek Teminatları  

Yat sigortalarının ek teminatları, ödenen prim miktarına göre değişiklik gösterebilir. Ek teminatlarını çeşitlendirmek isteyen kişiler ödedikleri prim ücretlerini yükselterek, sigorta teminatlarını genişletebilir.

Yat sigortasının ek teminatlar şu şekildedir:

 • Özel amaçlı yat sınıfına dahil olan teknelerde kişilerin şahsi eşyalarının güvenliğinin sigorta kapsamına alınması

 • Yatın içerisinde bulunan elektronik cihazların iş göremez hale gelmesi durumundaki zararın karşılanması

 • Teknenin kaza sonucu hareket edemez hale geldiği durumlarda kurtarma güvencesinin verilmesi

 • Yatın dahil olduğu bir kaza sonucu ortaya çıkan hukuksal sürecin masraflarının karşılanma garantisi

 • Yatın sigorta poliçesinde belirtilen limitlerin aşılmadığı durumlarda; yatın sebebiyet verdiği kaza sonucu oluşan ferdi hasarların karşılanması 

 • Makine hasarlarının karşılanmasını artıracak olan makine hasarları genişletme klozu

 • Çevre Mevzuatı uyarınca aykırı faaliyetlerde bulunan yat sahibinin ödemekle yükümlü olduğu cezaların karşılanmasının teminatı

 • Özel amaçla kullanılan teknelerde meydana gelen kaza, yaralanma veya hastalık gibi olumsuz durumlarda tedavi masraflarının giderilmesi

 • Acil durumlarda kullanılmak üzere geçici kaptan servisi ve yedek parça teminatı

Yat Sigortası Nasıl Sorgulanır? 

Yat sigortası sorgulamasının yapılması için sigorta için çalışılan kuruluş ile iletişime geçilmelidir. Günümüzde birçok sigorta türü e-Devlet üzerinden sorgulanmasına rağmen yat sigortaları maalesef buna dahil değildir.

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Konut Poliçesinde Elektronik Cihaz Hasarı Oluştuğunda Ne Yapılmalıdır?
Kasko Yurt Dışı Teminatı Nedir?
Mini Onarım Teminatı Nedir ve Avantajları Nelerdir?
Deprem Hasarı İhbarı Ve Tazminat Ödeme Süreleri
Aracıma Vurup Kaçtılar Ne Yapmalıyım?
Konut Poliçesi Kapsamında Hasar Oluştuğunda Ne Yapılmalıdır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam