MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Vergi İndirimi Olan Sigortalar
29 Aralık 2021 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

Vergi İndirimi Olan Sigortalar

Vergi ödemekle yükümlü durumda olan ve çeşitli türde sigorta paketlerinden yararlanmayı tercih eden kişilerin aklına mutlaka ödemelerle ilgili sorular takılır. Söz konusu sorulardan en fazla merak edilen ise sigorta primi ve vergiler arasındaki ilişkidir.            

Daha ekonomik bir hayat yaşamak için sigorta primlerinin vergiden düşürülmesini sağlama şansınız vardır. Vergiden düşen sigortalar denildiği zaman akla gelen başlıca sigorta paketleri hayat sigortası, ferdi kaza sigortası ve bireysel emeklilik sigortası olarak karşınıza çıkmaktadır.

Hayat Sigortası İle Vergi İndirimi

Başlıca sigorta türlerinden olan hayat sigortası, geleceğiniz için mutlaka satın almanız gereken paketlerden biridir. Gelecekle ilgili olarak daha umutlu hissetmenize destek veren sigortanın vergi açısından sağladığı avantajlar büyüktür.

Vergi mükellefi konumunda olan biriyseniz veya belirli ücret karşılığında çalışan durumundaysanız vergi indiriminden yararlanma imkanınız vardır. Vergi Kanunu maddelerinde söz konusu indirim koşulları belirtilmektedir. Vergiye tabi olacak ücret matrahı belirlenirken sigorta primlerinin bir kısmında indirim uygulanmaktadır. İndirimin ne kadar olacağı ise ücretin yüzde 15'lik kısmına denk gelmektedir.

Ferdi Kaza Sigortası İle Vergi İndirimi

Özellikle sıklıkla taşıt kullanmayı tercih eden biriyseniz ferdi kaza sigortası yaptırmanız önemlidir. Başarılı bir sürücü olsanız bile beklenmedik kazalara dahil olabilirsiniz. Ferdi kaza sigortası da Vergi Kanunu dahilinde kendisine yer bulan bir sigorta türüdür. Vergi indirimi yapılması amacıyla poliçeleriniz için prim ödemeleri hesaplanır.

Hesaplar sonucunda elde edilen karşılık ise yükümlü olunan vergiden düşürülmektedir. Böylelikle ekonomik yönden size avantaj olarak dönmektedir. Vergiye bağlı durumdaki işveren veya şirket sahibi gibi bir konumdaysanız kazancınızın gelir vergisi üzerinden, ücretli çalışansanız ücretinizdeki vergiden indirim yapılmaktadır. Ferdi kaza sigortası için de söz konusu indirim yüzde 15 olarak belirlenmiştir.

Bireysel Emeklilik Sigortası İle Vergi İndirimi

Bireysel emeklilik sigortası ile vergi indirimi arasındaki bağlantı yıllar içinde değişikliğe uğramıştır.  Önceleri bireysel emeklilik sigortası yaptıranların vergi indiriminden yararlandıklarını söylemek doğrudur.

Ancak günümüzde konuyla ilgili güncellemeler meydana gelmiştir. Sigorta prim ödemeleri ve gelir vergisi arasındaki bağlantı tamamen kesilmemiştir. Son yıllarda bu ilişki devlet katkısı tarafından destek görmektedir. Bireysel emeklilik hesabına giden primlerin yüzde 25'lik kısmı devlet tarafından ödenmeye başlanmıştır. 

Bireysel Emeklilik Sigortası hakkında tüm merak ettiklerinize buradan ulaşabilir, bizimle iletişime geçerek size en uygun sigortayı keşfedebilirsiniz.

Sağlık Sigortası İçin Vergi İndirimi 

Yaşam kalitesini arttıran ve destekleyen sigorta çeşitleri içinde önemli konumdaki paketlerden biri sağlık sigortalarıdır. Belirli bir yaştan sonra herkesin sağlık desteği ihtiyacı ve masrafları artış göstermektedir.

Hastalıkları daha kolay atlatmanıza yardımcı olan sağlık sigortası da vergi indirimine tabi durumdaki seçeneklerden biridir. Önceleri yüzde 5 oranında indirim uygulanırken şimdi bu oran yüzde 15’e çıkmış durumdadır. Sağlık sigortası yardımıyla özel hastanelerdeki ayakta ve yatarak tedavi masraflarınız karşılanır. Bazı sağlık sigortası paketleri diş klinikleri gibi yerleri de kapsamaktadır. Sigortayı sadece kendiniz için değil aile bireyleriniz için de kullanabilirsiniz. 

Sayfamızı ziyaret ederek pek çok farklı paket içeren sigortaları görebilir, ihtiyacınız ve cebinize göre tercihte bulunabilirsiniz.

Vergi İndirimi İçin Gerekli Belgeler

Vergi indirimi hakkından faydalanmak için gerekli belgeler fazla sayıda değildir. Kolaylıkla belgeleri temin ederek bu indirimi geçerli duruma getirebilirsiniz. Sigorta primi ödemeleriyle ilgili kredi kartı ekstreleri ve tahsilat makbuzları yeterli olacaktır. Bir şirkette maaşlı çalışan konumundaysanız, indirimden yararlanmak istiyorsanız prim ödemesini yaptığınıza dair bir belgeyi ve poliçe fotokopisini hazırlamanız gereklidir.

Belgeleri çalıştığınız yerin muhasebe birimine teslim ederek vergi indirimi imkanı yakalayabilirsiniz. İşveren pozisyonunda biriyseniz kendi şirketinizin kazancıyla ilgili olarak aynı işlemleri yapabilirsiniz. Genel anlamda vergi indirimi imkanı sizlere bütçeniz açısından büyük avantaj sağlamaktadır. Daha iyi ve güvenli hissettiğiniz bir gelecek için sigorta yaptırmaya önem verirken bütçenizi korumak amacıyla vergi indiriminden mutlaka yararlanmalısınız. Aklınıza takılan tüm sorular için 444 9 832 veya Müşteri Hizmetleri Servisi’nden bize ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI