MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Vale Kaza Yaparsa Sigorta Şirketi Karşılar mı?
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Vale Kaza Yaparsa Sigorta Şirketi Karşılar mı?

Otel, restoran, kafe, AVM gibi birçok mekân girişinde aracınızı teslim alıp park eden kişilere "vale" ismi verilir. İlk zamanlar çok yaygınlaşmayan bu hizmet, güç geçtikçe hayatımızın daha çok içine girmekte ve hayatımızda daha çok yer edinmektedir. Otopark sorununa çözüm bulan ve vakitten de kazandırarak hayat kolaylaştıran vale hizmetinden faydalanırken bazı beklenmedik durumlar yaşanabilir. Özellikle kısıtlı alana park yapma imkânı olan mekanlarda vale kazaları sıkça görülebilir. Bu durum da akla "Vale kaza yaparsa kasko şirketi hasarı karşılar mı?" sorusunu getirebilir. 

Vale Kazası Sonucu Sigorta Hasarı Karşılar mı? 

Vale kazası sonucunda oluşan hasarın karşılanması ile ilgili farklı şartlar bulunur. Aracınızı teslim ettiğiniz vale kaza yapmışsa ve sizin de yalnızca zorunlu trafik sigortanız bulunuyorsa kanunen trafik sigortanız hasarı karşılamaz. Hasarın karşılanması için valelerin bağlı bulunduğu şirketler tarafından "mali sorumluluk sigortası" yaptırılması gerekir. Mali sorumluluk sigortası, valelerin bağlı olduğu şirketlerin park etmek üzere emanet aldıkları araçların hasar kaybını sağlayan bir sigorta türüdür ve her vale şirketinin bu sigortayı yaptırması zorunludur. Aracınızı bir valeye teslim etmeden önce mali sorumluluk sigortasının olup olmadığını sorabilirsiniz. 

Vale Kazalarında Kasko Hangi Durumlarda Hasarı Karşılamaz?

Vale kazaları noktasında merak edilen bir diğer nokta da kaskonun hasarı karşılayıp karşılamayacağıdır. Kasko sigortası, hasarı karşılamak için birtakım şartlar arar. Bu şartlardan en önemlisi elinizde aracınızı valeye teslim ettiğinize dair bir fişin bulunmasıdır. Aracınızı valeye teslim ettikten sonra, teslim ettiğinizi kanıtlayan bir fiş, kaskonuzun hasarı karşılamasını sağlar. Bu nedenle aracınızı teslim ettikten sonra valeden fiş istemeyi ihmal etmemelisiniz. Aksi takdirde fişsiz yapılan işlemlerde kasko sigortanız hasarı karşılamayacaktır. 

Kaskolu Aracı Başkasının Kullanması Hasarın Karşılanmasını Engeller mi? 

Vale hizmetinin yanı sıra akla en çok takılan sorulardan biri de kaskolu aracı bir başkasının kullanmasının hasarı karşılayıp karşılamayacağıdır. Aracınızı emanet ettiğiniz şoför, trafik kurallarına uyum sağlamış ve alkol, uyuşturucu gibi kurallara aykırı maddeler kullanmamış ise oluşan hasarlarda kaskonuz hasarı karşılar. Ancak kaskonuz yapılırken tek sürücü veya çift sürücü indirimi yapılmamış olması gerekir. Tek sürücü veya çift sürücü indirimi; o aracı yalnızca poliçede belirtilen bir isim kullandığında hasarın karşılanmasını mümkün kılan bir indirimdir. 

Aracınızı ister vale ister bir başkası kullansın; her türlü hasarın karşılanmasını mümkün kılmak istiyorsanız sigortaladim.com sayfasını ziyaret ederek sizin için en uygun kasko sigortası için teklif alabilirsiniz.  

İLGİLİ BLOG YAZILARI