MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Tramer Nedir? Nasıl Sorgulanır?
01 Temmuz 2020 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

Tramer Nedir? Nasıl Sorgulanır?

Tramer aracılığıyla hasar kaydı sorgulama işlemi yapmak için birden fazla yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki internetten Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'ne ait olan web adresine girip online işlemler aracılığıyla sorgulama yapmaktır. Bu link üzerinden Tramer sorgulama yapmak için söz konusu aracın plakası ve T.C. kimlik numaranız istenir. Bu bilgileri istenilen yerlere girdikten sonra plakadan araç sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz. Örneğin; eğer bir aracın zorunlu trafik sigortası bilgilerine ulaşmak istiyorsanız aşağıdaki tabloda belirtilen sigorta şirketi, acente no, poliçe no gibi alanları eksiksiz olarak doldurmalısınız. Aşağıda farklı sorgulamalar için sizden istenen belli başlı bilgiler belirtilmiştir. 

Tramer Trafik Sigortası Sorgulama: Sigorta şirketi, acente numarası ve poliçe numarası bilgilerinin eksiksiz olarak girilmesi gerekmektedir. 

Tramer Kasko Sigortası Sorgulama: Doğru ve eksiksiz bilgiye erişmek için plaka ve şasi bilgilerinin sisteme doğru bir biçimde girilmesi gerekmektedir.

Araç Hasar Sorgulama: Araca ait hasar bilgilerine ait tüm detayları araç hasar sorgulama yöntemiyle elde edebilirsiniz. İkinci el araçların herhangi bir kazaya karışıp karışmadığı, karıştıysa hasar derecesi gibi detaylar bilgi edinebileceğiniz belli başlı konulardır.

Tramer Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama: Kaza tespit tutanağı sorgulama işlemi yapmak için üç farklı yolu kullanabilirsiniz. Plaka ve sigortalı TC kimlik no ile sorgulama, plaka ve sigortalı vergi kimlik no ile sorgulama ve plaka ve sürücü TC kimlik no ile sorgulama bu üç farklı yöntemi oluşturur. Sizden talep edilen bilgileri eksiksiz bir biçimde girerek en doğru sorgulama sonuçlarına ulaşabilirsiniz. 

Tramer sorgulama işlemi için kullanabileceğiniz ikinci yöntem ise SMS atmaktır. Telefon numaranız hangi şebekeye ait olursa olsun 5664 numarasına mesaj atarak ilgilendiğiniz araca ait sorgulamayı gerçekleştirerek kayıt bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bunun için sorgulama yapmak istediğiniz aracın açık plaka numarasını yazıp 5664'e gönderdiğinizde aracın geçmiş kaza ve hasar bilgilerini öğrenmeniz mümkün oluyor. Ayrıca yine arabaya ait motor ve şasi numarasını girerek de Tramer sorgulama yapabiliyorsunuz. Bunun dışında araca ait poliçe, kasko ve mağdur bilgilerini sırasıyla şu şekilde edinebilirsiniz: 

  • Poliçe Sorgulama için; TRAFİK boşluk ARAÇ PLAKASI yazıp 5664'e SMS atın
  • Kasko Sorgulama için; KASKO boşluk ARAÇ PLAKASI yazıp 5664'e SMS atın
  • Mağdur bilgisi sorgulama için; MAGDUR boşluk TC KİMLİK NO yazıp 5664'e SMS atınBu şekilde kısa sürede söz konusu araca ait her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz. Kısa mesaj yöntemiyle yapacağınız sorgulamalar için belirli bir ücret alındığını da bilmenizde fayda var. Bu ücretler SMS başına alınmaktadır. Her sorgulamadan sonra belirlenen ücret telefona ait faturanıza eklenecek yahut halihazırda var olan bakiyenizden düşecektir.

Tramer sorgulaması konusunda merak edilen sorulardan biri de söz konusu sorgulamanın e-devlet üzerinden yapılıp yapılamayacağıdır. Yukarıda belirtilen iki seçenek dışında e-devlet üzerinden bu işlemlerin yapılabilmesi mümkün değildir. 

Tramer Belge No Nedir?

Her sigorta şirketi Tramer belge numarasını farklı biçimde belirlemektedir. Poliçe basımları sırasında sigorta şirketleri bu numaraları özel olarak kodlarlar. Dolayısıyla Tramer belge numarası sigorta şirketlerine göre çeşitlilik gösterebilir. Internet üzerinden yapacağınız sorgulama neticesinde ulaştığınız Tramer belgelerindeki numara size Tramer belge no'sunu verir. Hem Tramer sorgulama hem de belgeleri gibi işlemler için internet üzerindeki seçenekleri kullanabilirsiniz. 

İLGİLİ BLOG YAZILARI