05 Ocak 2022 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

Traktör Kasko Değeri Nedir?

Traktör kaskosu, kullanım tarzı olarak traktör kategorisine giren araçlar için yapılan bir sigorta türüdür. Traktör kategorisindeki araçları maddi hasarlara karşı güvence altına alan bu sigorta, geniş kapsamı ile dikkat çeker. Traktör kasko fiyatının belirlenmesini sağlayan araç bedeline ise traktör kasko değeri denir. Bu değer, aracın modeli ve yaşına göre değişkenlik gösterir. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından yayınlanan traktör kasko değerleri, kasko bedelini öğrenmek için kullanılan araç fiyatı olarak da bilinir. Traktör kasko hesaplama yaparken kullanılan kasko değerleri ve daha fazlası için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Traktör Kasko Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tarımın vazgeçilmez bir parçası olan traktörler; bahçede, tarlada, bağda ve daha birçok yerde aktif bir şekilde kullanılır. Çiftçilerin göz bebeği olan traktörleri korumak için özel olarak oluşturan traktör kaskosu, ihtiyaca uygun belirlenen poliçe ile traktörleri farklı tehlikelere karşı güvence altına alır. Karayolunda kullanım izni olan motorsuz ve motorlu kara araçları, römork, lastik tekerlekli traktörler, tarımda kullanılan özel traktör modelleri ve bunlar gibi diğer araçların maddi zararlarını teminat altına alan traktör kaskosu neleri kapsar sorusu traktör sahipleri tarafından merak konusu olur.

Sigortalıya ait olan traktörü farklı risklere karşı güvence altına alan bu kasko türünün kapsamında bulunan teminatlar aşağıdaki gibidir:

 • Çarpma ve çarpışma
 • Devrilme ve yanma
 • Traktörün çalınması veya buna teşebbüs edilmesi
 • Üçüncü kişilerin muziplik veya kötü niyetle yaptığı hareketler
 • Grev, terör, lokavt, halk hareketleri ve karmaşıklık sonucu meydana gelen zararlar
 • Deprem, fırtına, toprak kayması, yıldırım, yanardağ püskürmesi ve dolu sonucunda meydana gelen zararlar
 • Sel ve su baskını sonucunda meydana gelen zararlar
 • Traktörde sigara ve benzeri maddelerin temas etmesiyle oluşan yangın dışındaki zararlar
 • Yetkisiz kişiler tarafından çekme ve çekilme zararları

Yukarıda yer alan teminatlar haricinde kaskonuza ferdi kaza koltuk sigortası, ihtiyari mali sorumluluk sigortası ve hukuksal koruma sigortası gibi diğer teminatları da ekleyerek genişletilmiş sigorta deneyimi yaşayabilirsiniz. Traktörünüzün ve sizin uğrayabileceğiniz maddi zararları karşılayan traktör kasko şartları ve ödemelerini eksiksiz yerine getirerek ekonomik kayıpların önüne geçebilirsiniz. Her yıl ödemelerinizi zamanında yaparak yenileme indiriminden yararlanma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Traktör Kasko Değeri ile Fiyat Hesaplama

Traktör kasko fiyatları, kasko değeri baz alınarak hesaplanır. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından piyasadaki tüm traktör modelleri ve yaşları için her ay düzenli olarak güncellenip yayınlanan traktör kasko değer listesi, kasko değeri hesaplama aracı ile daha kolay kullanılabilir hale getirilmiştir. Hesaplama aracında sizden istenen üç bilgi; aracınızın model yılı, markası ve tipidir. Bu üç bilgiyi girdikten sonra traktörünüz ile eşleşen ortalama araç kasko değerini bulabilirsiniz. Farklı sigorta şirketleri tarafından sizlere sunulan kasko fiyatları, bu değerlere göre belirlenir. Fiyat üzerinde önemli bir role sahip olan bu değerin yanı sıra etkili olan başka faktörler de bulunur.

Kasko değeri ile birlikte sigorta şirketlerinin yaptığı trafik kasko fiyat hesaplamasında etkili olan diğer faktörler aşağıda sizler için listelendi:

 • Poliçe kapsamı içerisinde yer alan teminatlar (Ek teminatlar fiyatta artışa sebep olabilir. Bütçe dostu bir deneyim için poliçenize ihtiyacınıza uygun teminatları eklemelisiniz.)
 • Traktörünüzün markası, modeli ve yılı
 • Traktör motor hacmi
 • Traktöre sonradan ilave edilen aksesuar ve cihazlar
 • Traktörün güncel piyasa değeri (Piyasa değeri yüksek araçların maliyeti de yüksek olacağından kasko fiyatında artışa sebep olabilir.)
 • Traktör kaskosu yaptıracak kişinin kaza geçmişi (Kaza geçmişinin temiz olması fiyatların daha uygun aralıklarda belirlenmesine sebep olabilir.)
 • Traktör kaskosu yaptıracak kişinin mesleği ve yaşı
 • Traktör kaskosu yaptıracak kişinin ehliyet süresi

Traktör Kasko Sigortası İçin Doğru Adres

Sel ve su baskını, ferdi kaza, deprem, grev lokavt kargaşa halk hareketleri ve daha birçok teminat ile zenginleştirilebilen traktör kaskosu; size özel poliçe teklifleri ile karşınıza çıkar. Eğimli arazilerde devrilme, tarla sürerken sert bir kaya parçasına çarpma, toprak kayması sebebiyle toprağa gömülme, kazaya karışma ve gün içerisinde karşı karşıya kalabileceğiniz daha birçok tehlikeye karşı sizlere güvence sunan traktör kaskosu sayesinde maddi zararlarınızı teminat altına alabilirsiniz. Ayrıca onarım hizmeti, yanlış akaryakıt dolum, sigara ve benzeri madde zararları ve kemirgenlerin verebileceği zararlar gibi hayatınızı kolaylaştıracak daha birçok ek teminat ile kaskonuzu daha geniş kapsamlı bir hale getirebilirsiniz.

Çarpmadan yangına, depremden su baskınına kadar birçok tehlikeye karşı traktörünüzü koruma altına alan traktör kaskosu; güvenli ve sürdürülebilir tarım için önemli bir role sahiptir. Sadece maddi zararları değil geleceğinizi de güvence altına almanızı sağlayan bu sigortayı yaptırarak işlerinizin aksamısının ve ekonomik kayıplar yaşama riskinin önüne geçebilirsiniz. Mevcut kaskonuz hakkında detaylı bilgi almak için traktör kasko sorgulama hizmetimizden yararlanabilir, ödemelerinizi online bir şekilde yapabilirsiniz. Deneyimli uzman ekibi ve 7/24 sizlere hizmet sunan Müşteri Hizmetleri ile sigortacılık işlemleriniz için doğru adres sigortaladim.com olur. Traktör kasko değeri ve merak ettiğiniz diğer konular hakkındaki sorularınızın cevabını 444 9 832 numaralı Müşteri Hizmetleri’ni arayarak bulabilirsiniz. Geniş teminatlı ve uygun fiyatlı sigorta teklifleri ile traktörünüzü güvence altına almak için doğru adres sigortaladim.com!

İLGİLİ BLOG YAZILARI