Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Trafik ve Kasko Sigortası Yenilemesi Nedir? Avantajları Nelerdir?

06 Mart 2024

Trafik ve kasko sigortası; araç sahiplerinin trafikte karşılaşabilecekleri hasar veya kaza gibi durumlar sonucu oluşabilecek zararlara karşı güvence sağlar. Türkiye’deki tüm motorlu araç sahiplerinin trafik sigortası yaptırması zorunludur. Ancak kasko sigortası, isteğe bağlı düzenlenen bir sigorta türüdür.

Sigorta poliçelerinin belirli bir süresi bulunur. Her iki sigortanın da güncel olması ve poliçe bitiminde yenilenmesi son derece önemlidir. Trafik ve kasko sigortası yenilemesi ve avantajları ile ilgili bilmeniz gereken tüm detaylara yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Trafik Sigortasının Yenileme Süresi Ne Kadardır?

Zorunlu trafik sigortaları, her araç için 1 yıl süreyle düzenlenir. 1 yılın sonunda sürücülerin, trafik sigortalarını yenilemeleri zorunludur. Trafik sigortasının yenileme işlemi sigortanın bitiş tarihinden önce de yapılabilir.

Trafik sigortası olmayan veya belirlenen süre içinde sigorta poliçesini yenilemeyen araç sahiplerinin trafiğe çıkması yasaktır. Bu sebeple trafik sigortası poliçesi bitiş tarihinden önce yenilenmediği durumlarda, sürücüler cezai işlemlerle karşılaşır.

Trafik Sigortası Yenilemesinin Getirdiği Avantajlar Nelerdir?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir kaza sonucu karşı tarafta meydana gelebilecek maddi ve bedeni hasarları güvence altına alır. Her trafik sigortası poliçesinin süresi 1 yıldır. 1 yılın sonunda sürücülerin trafik sigortasını yenilemesi gerekir.

Trafik sigortasını yenilemenin en önemli avantajı hasarsızlık indirimidir. Trafik sigortasında hasarsızlık indirimi; 1 yıllık poliçe süresinde hasar almayan sürücülerin sigorta primleri üzerinde uygulanan indirimdir. Hasarsızlık indirim oranları trafik sigortası basamaklarına göre değişiklik gösterir. Ancak sürücüler 1 yıllık poliçe süresini hasarsız kapattıkları yılın sonunda, yeni poliçe priminde indirim almaya hak kazanır.

Trafik sigortası yenilemenin bir diğer avantajı da kaza sonrası korumadır. Araç sahipleri, yaşanan kazada kusurlu olmaları halinde tüm masrafları ödemekle yükümlüdür. Ancak trafik sigortasına sahip olan sürücüler, kaza sonrası oluşan hasarları sigorta teminatları kapsamında güvence altına alabilir.

Trafik Sigortası Yenilemesinin Getirdiği Dezavantajlar Nelerdir?

Trafik sigortası, Türkiye’deki tüm araç sahiplerinin yaptırmak zorunda olduğu bir sigorta türüdür. Bu sebeple trafik sigortası yenileme işleminin dezavantajları bulunsa bile sürücüler sigorta yaptırmak zorundadır.

Her yıl değişen trafik sigortası primleri, trafik sigortası yenileme işleminin dezavantajları arasında gösterilebilir. Sürücüler yeni poliçe döneminde, bir önceki yıl ödedikleri primlerden daha yüksek tutarda ödeme yapabilir.

Zamanında yenilenmeyen trafik sigortaları için de gecikme cezası uygulanmaktadır. Bu sebeple araç sahiplerinin poliçe bitiş tarihlerini takip etmesi ve trafik sigortalarını zamanında yenilemesi oldukça önemlidir.

Trafik sigortası yenileme işlemi sırasında prim artışlarından etkilenmemek ve avantajlı seçeneklerden yararlanmak için farklı sigorta şirketlerinden teklif alabilirsiniz. Sigortaladim.com aynı anda 20’den fazla sigorta şirketinden teklif alıp, tüm teklifleri tek ekrandan karşılaştırmanızı sağlar. Bu sayede hem bütçenize hem de ihtiyaçlarınıza en uygun olan trafik sigortası poliçesini birkaç dakika içinde seçmeniz mümkün hale gelir.

Siz de hemen sigortaladim.com’dan trafik sigortası teklifi alın, size özel sunulan kampanyalarla trafik sigortanızı online olarak yaptırın!

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;