11 Şubat 2020 / Salı

  Trafik Sigortasında Geri Ödeme

  Aracınızı, oluşabilecek her türlü riske karşı güvence altına alabilmenin  en önemli ve en kapsamlı yolu, aracınızı sigortalatmaktır. Araç sigortaları, trafik sigortası ve kasko sigortası olarak farklı içeriklere sahip olan iki ayrı sigorta çeşidinden oluşmaktadır. Kasko sigortası, öncelikli olarak kişinin kendi hasarına yönelik yapılır. Trafik sigortası ise devlet tarafından zorunlu kılınan, şartları Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen, üçüncü şahısların maddi ve bedeni (ölüm ve sakatlık halleri vb.) durumlarını karşılamaktadır.

  Son dönemde yapılan kapsamlı değişiklikler nedeniyle trafik sigortası ile ilgili birçok soru işareti ortaya çıkmıştır. Özellikle poliçe sahiplerinin en çok merak ettiği konuların başında; trafik sigortası iptali, zorunlu trafik sigortası geri ödemesi, trafik sigortası geri ödeme hesaplama şekli ve trafik sigortası para iadesi gelmektedir.

  2017 yılında yürürlüğe gireceği açıklanan genelge ile beraber araç sahiplerinin kafasında trafik sigortası iptali ile ilgili soru işaretleri oluşmuştur. Hazine Müsteşarlığı, 1 Nisan 2017 tarihinden 31 Aralık 2017 tarihine kadar tavan fiyat uygulamasına geçildiğini açıklamıştır. 1 Nisan öncesinde yüksek fiyattan yapılan poliçelerin poliçe sahiplerinin talebi durumunda iptal edilip yerine yeni belirlenen tavan fiyat üzerinden belirlenen ucuz poliçe yaptırabileceklerini ve aradaki farkın poliçe iadesi olarak sigortalıya ödeneceğini duyurmuştur. Bir süre sonra bu genelge değiştirilerek iptalin isteğe göre yapılamayacağı belirtilmiş ve bu durum yeni bir genelgeyle düzenlenmiştir.

  Trafik Sigortası İptali Nedir?

  Yapılması devlet tarafından zorunlu tutulan trafik sigortası, kısa süreli sigorta şartlarını taşıması durumları haricinde; yıllık olarak düzenlenen poliçelerdendir. Bu poliçenin genel şartlarına göre düzenlenen trafik sigortası poliçeleri, isteğe bağlı olarak iptal edilememektedir.

  Zorunlu Trafik Sigortası Geri Ödeme Şartları

  Zorunlu trafik sigortasının geri ödemesi, yalnızca aşağıdaki durumlarda yapılır: 

  -Poliçe sahibi olan sigortalının vefat etmesi

  -Aracın hurdaya ya da perte çıkarılacak şekilde trafikten çekilmesi

  -Araç satışının gerçekleşmesi

  -Bayiden alınan sıfır aracın, bayiye iade edilmesi

  -Araç için yürürlükte bulunan mükerrer poliçe bulunması

  Bu şartların gerçekleşmesi durumunda poliçe sahipleri, trafik poliçelerinin iptalini isteyip para iadesi talep edebilir.

  Trafik Sigortası Geri Ödeme Hesaplama Yöntemi

  Bu şartları sağlayan aracınızın poliçe iptali, sigorta şirketi tarafından gerçekleştirilir. Bir yıllık poliçe üzerinden kullanılan poliçe gün sayısı düşülerek kalan günler poliçe toplam bedelinden prim iadesine dönüşür. Yani bu şartlardan herhangi birini sağlamanız durumunda prim ödemeniz boşa gitmeyecek ve poliçenizin kullanmadığınız kısmının tutarı size iade edilecektir.

  Trafik Sigortası Para İadesi

  Poliçenizin iptal edildiği durumlarda genel iade süresi üç ila beş gün arasında değişmektedir. İade işlemi sizin ödeme şeklinize göre belirlenir. Kredi kartıyla yapılan ödemelerde iade tutarları karta yeniden yatırılır. Elden ödenen poliçelerde ise iade tutarı sigorta şirketiniz tarafından şahsınıza yapılır. Kredi kartı taksidiyle yapılan ödemelerin iadesi ise her ay taksit tutarı kadar ödeme yapılarak gerçekleştirilir. 

  2018 yılında yapılan yeni açıklamaya göre trafik sigortası tavan fiyat uygulaması birkaç değişiklik yapılarak tekrar yürürlüğe sokulmuştur. sigortaladım.com üzerinden farklı sigorta şirketlerinden alınan teklifleri karşılaştırarak en uygun poliçeyi kolayca satın alabilirsiniz.

  BENZER HABERLER

  Hata tepsit ettik!

  Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

  sigorta

  SMS Onay

  Cep telefonunuza onay kodu gönderilecektir.


  Lütfen cep telefonunuza gelen sms onay kodunu girin.

  Lütfen 53270XXX00 numaralı telefonuza gelen onay kodunu giriniz.
  Kalan Süre: 300
  Süre dolmuştur. İşlem yapmak için sayfayı yenileyin.