MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Zorunlu Trafik Sigortası Yurt Dışında Geçerli mi?
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Zorunlu Trafik Sigortası Yurt Dışında Geçerli mi?

Zorunlu trafik sigortası, her araç için yaptırılması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortası sayesinde karşı tarafa verilebilecek birçok zarar güvence altına alınır. Belli periyodik aralıklarla yenilenmesi gereken zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan sürücülerin trafiğe çıkması yasaklanır. Trafiğe çıkıldığı takdirde ise araç trafikten men edilir. Zorunlu trafik sigortası, yalnızca Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerlidir. Ancak sigortayı uluslararası hâle getirmek için bazı yollar vardır. Sigorta poliçesinin yurt dışında da geçerli hâle gelmesini sağlamak amacıyla Yeşil Kart Trafik Sigortası yaptırılmalıdır. Yeşil Kart Trafik Sigortası uygulaması sayesinde aracınızın trafik sigortası yurt dışında da geçerli bir hâle gelir.

Yeşil Kart Sigortası Nedir?

Ülkelerarası seyahatlerin ve karayolları taşımacılığının gelişmesi sonucunda sigorta işlemlerinin kolaylaştırılması zorunlu hâle geldi. Bu bağlamda ortaya çıkan Yeşil Kart Trafik Sigortası, trafik sigortası poliçelerinin yabancı ülkelerde de geçerli hâle gelmesini sağlayan sigorta çeşidi olarak tanımlanabilir. Ülkemizde 1953 yılında başlayan Yeşil Kart Sistemi, sürücülere büyük kolaylıklar sağlar. Farklı ülkelere seyahat edildiğinde yeniden sigorta yapma zorunluluğunu ortadan kaldıran sistem aynı zamanda o ülkede herhangi bir kaza meydana geldiğinde karşı tarafın maddi ve bedeni zararlarını güvence altına alır. Uluslararası bir niteliğe sahip olan Yeşil Kart Sigortası, tek formatla düzenlenen bir belgedir ve yeşil renklidir. 

Yeşil Kart Sigortası Nerelerde Geçerli Olur?

Yeşil Kart Trafik Sigortası; Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Bosna Hersek, İsviçre, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Danimarka, İspanya, İngiltere, Fransa, Yunanistan, Hırvatistan, Macaristan, Letonya, Malta, Hollanda, Romanya, Polonya gibi birçok ülkede geçerlidir. Toplamda 47 ülkede geçerli olan Yeşil Kart Trafik Sigortası sayesinde, meydana gelebilecek her türlü kazayı Yeşil Kart büroları üstlenir. Yeşil Karta sahip olan araç sahipleri, bir kazayla karşı karşıya kaldıkları zaman o ülkenin Yeşil Kart bürosuna başvurarak hasarları güvence altına alabilir. Böylece her ülkede kaza sonrası güvence elinizin altında olur.

Yeşil Kart Trafik Sigortası Neleri Kapsar?

Yeşil Kart Trafik Sigortasına sahip olan araç sahipleri, ziyaret ettikleri ülkede herhangi bir kazayla karşı karşıya kalırlarsa ve bu kazada kusurlu konumda olurlarsa karşı tarafın maddi ve manevi tüm masraflarını Yeşil Kart bürosu üstlenir. Karşı tarafın aracındaki hasarlar, hastane masrafları, yolcuların tedavi ücretleri gibi birçok gider Yeşil Kart tarafından karşılanır. Yeşil Kart Sigortası, sigortaya sahip olan kişinin herhangi bir hasarını karşılamaz. Bu hasarı karşılayan tek sigorta çeşidi kasko sigortasıdır. Kasko sigortasının yurt dışında geçerli olup olmadığı ise sigorta şirketleri aracılığıyla öğrenilebilir.

Yurt Dışında Trafik Kazası Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yurt dışında kaza gibi bir olay yaşandığı zaman öncelikle sakin olunmalı, gerekli güvenlik önlemleri alınmalı ve polise haber verilmesi gerekiyorsa mutlaka haber verilmelidir. Eğer polisin tutanak düzenlemesini gerektirecek herhangi bir durum yoksa Avrupa Karşılıklı Kaza Beyanı eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Araca ait olan Yeşil Kart Sigortasının aslı veya kopyası zarar görmüş olan karşı tarafa verilmelidir. Kaza tutanağını düzenleme sırasında yabancı plakalı araca ait olan sigorta kısmına Yeşil Kartın şu bilgileri eksiksiz olarak doldurulmalıdır:

  • Numarası
  • Başlangıç ve bitiş tarihleri
  • Düzenleyen sigorta şirketlerinin ismi
  • Düzenleyen sigortacının ülkesi

Eğer sürücü sıfatıyla trafik kazası olayına karıştıysanız ülkeye döndüğünüzde mutlaka kaza bildirim formunu doldurmanız ve bu formu Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu'na bildirmeniz gerekmektedir.

Yeşil Kart Sigortası Nereden Alınır?

Yeşil Kart Sigortası poliçesinin düzenlenebilmesi için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaptırılmış olan zorunlu trafik sigortası poliçesinin fotokopisiyle beraber araç ruhsatının ibraz edilmesi gerekir. Sigorta ücretleri, İstanbul, İpsala, Kapıkule ve Hamzabeyli'de yer alan Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu merkezlerinde kredi kartıyla ödenebilir. Sigorta ücretleri tüm araç türlerine ve yurt dışı kalış sürelerine göre değişebilir. Tüm işlemlerinizin bitmesinin ardından aracınızla rahatlıkla yurt dışına çıkabilir; bir kaza meydana gelmesi durumunda karşı tarafa verebileceğiniz zararları güvence altına alabilirsiniz.

Kasko Sigortası Yurt Dışında Geçerli Mi?

Kasko sigortası, sigortalıyı birçok riske karşı koruyan sigorta çeşididir. Sigorta şirketleri tarafından yapılan kasko sigortaları normal şartlarda yalnızca yaptırılan ülke sınırları içerisinde geçerli olur. Ancak yurt dışına çıkma gibi bir durum söz konusu olursa, sigorta poliçesine yurt dışı teminatını da eklemeniz gerekir. Yurt dışı teminatı sayesinde Türkiye dışında bir kaza meydana gelmesi durumunda aracınızın hasarlarını güvence altına alabilirsiniz. Ek teminatlar sayesinde oldukça fazla genişletilebilen bir sigorta türü olan kasko sigortası, yurt dışı teminatını da kolaylıkla teminatları içerisine alabilir. Kasko sigortasını yaptırırken eğer tam kasko sigortası satın alırsanız, bu sigorta ürünün içerisinde yurt dışı teminatı zaten var olacaktır. Böyle bir durumda sizin ekstra bir işlem yaptırmanıza gerek kalmaz. Eğer genişletilmiş kasko sigortası satın alırsanız ise içerisinde yurt dışı teminatı ürününün yer alıp almadığını kontrol etmeniz ve eğer yoksa bu teminatı ekletmeniz gerekir. Kasko sigortası yurt dışında yalnızca size ait olan aracın masraflarını karşılar. Karşı tarafın masraflarını da teminat altına almak için mutlaka yurt dışına çıkmadan önce Yeşil Kart Sigortası yaptırmanız gerekir.

Kazaların ne zaman ve nerede gerçekleşeceğini bilemezsiniz ama oluşacak zararları güvence altına alabilirsiniz. Siz de hemen sigortaladim.com’un sigorta ürünlerini inceleyin ve hem kendi hayatınızı hem sevdiklerinizin hayatını hem de karşı tarafa verebileceğiniz tüm zararları güvence altına alın!

İLGİLİ BLOG YAZILARI