12 Ocak 2021 / Salı Sigortaladım Editörü

Trafik Sigortası İçin Tüm Teklifleri Karşılaştırın

Trafik sigortası, her araç sahibinin zorunlu olarak yaptırması gereken bir sigorta türüdür. Trafik sigortasını yaptırmadan trafiğe çıkmak, yasal olarak suç kabul edilmektedir. Trafik sigortası yaptırmak isteyen birisi bunun için sigorta şirketlerinden yardım alabilir. Trafik sigortası yaptırmak için herhangi bir sigorta şirketine başvurmanız yeterlidir. Sigorta şirketine gitmeden önce konuyla alakalı bilgi almakta ve trafik sigortası ücretlerini öğrenmenizde de fayda vardır. Bu sayede hangi sigorta şirketlerini değerlendirmeniz gerektiği hakkında önden bilgi sahibi olmuş olursunuz.

Araç trafik sigortası yaptırmadan önce konuya dair bilgi almak isterseniz, bunun için sigorta şirketlerinin internet adreslerini kullanabilirsiniz. Tüm bilgilere yer verilmese de temelde bilmeniz gereken her şeyi size söyleyebilir. Ayrıca trafik sigortası için teklif almak isterseniz, bunu yapmak için yine sigorta şirketlerinin internet sitelerini kullanabilirsiniz. Buradan konuya dair bilgi alabileceğiniz gibi, sizden iletişim bilgilerinizi talep ederek, size teklif de gönderebilirler. Bu sayede hangi sigorta şirketine gitmeniz gerektiğini evinizden öğrenebilme şansına sahip olursunuz. Araç sahibi olduktan sonra trafik sigortası olmadan trafiğe çıkmanız oldukça tehlikeli ve yasak olduğu için, aracı aldıktan sonra ilk yapmanız gereken şeylerden birisi, zorunlu trafik sigortasıdır. Bu sayede trafikte hem kendinizi garantiye almış olacaksınız hem de diğer sürücüler için üzerinize düşeni yapmış olacaksınız. Olası bir kaza durumunun görülmesi halinde, her iki tarafta maddi açıdan zora girmemiş olacaktır. Kendi hasarlarınızı karşılayabilmek adına, trafik sigortasının haricinde kasko sigortası da yaptırabilirsiniz. Kasko zorunlu olmayan bir araç sigortasıdır ve yine aracınızın başına gelebilecek kazalara karşı hem sizi hem de aracınızı korumayı amaçlar.

Zorunlu Trafik Sigortası Hakkında Bilgi

Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibinin yaptırması gereken bir sigorta türüdür ve sigorta kapsamında, bir kaza geçirmeniz halinde, sigorta maddi ve manevi kayıplarınızı üstlenir. Kaza sonrasında araçta meydana gelen hasarlar, kişilerde meydana gelen yaralanmalar trafik sigortası tarafından karşılanır. Bununla birlikte ölüm halinde, önceden belirlenmişse ölüm tazminatının alınması durumu da yine trafik sigortası tarafından takip edilir.

Başka bir araç sigortalama işlemi olan kasko ile trafik sigortası birbirinden farklıdır. Kasko zorunlu değildir ve aynı zamanda tamamen sizin çıkarlarınızı düşünür. Karşı tarafın uğradığı hasarı sizin sigortanız karşılamaz. Fakat sizin uğradığınız tüm hasarlar kasko tarafından karşılanır. Söz konusu trafik sigortası ise sizin karşı tarafa hasar vermeniz durumunda, bu hasarı üstlenir. Ayrıca trafik sigortasını yaptırmak zorunludur. Zorunlu trafik sigortası olmadan trafiğe çıkan bir araca ceza kesilmektedir. Trafik sigortasının olmadığı fark edilen bir araç için tutanak tutulduktan sonra, araç park halindeyse otoparktan çekilir, değilse trafikten alıkonulur ve trafiğe çıkması yasaklanır. Bu nedenle trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkmak oldukça tehlikelidir. Ayrıca trafik sigortasının belli bir süresi olduğu için, düzenli olarak yenilenmesi ve süresinin takip edilmesi gerekir. Aksi takdirde trafikte yine güç duruma düşme ihtimaliniz vardır.

Araç trafik sigortası sorgulaması, online mecralara kullanılarak yapılabilmektedir. Bu sorgulama sırasında aracınızın trafik sigortasının olup olmadığını, varsa ne zamana kadar geçerli olduğunu kontrol edebilirsiniz. Bu sigortanın zorunlu olmasındaki neden, trafikte yaşanabilecek olan olumsuzlukları daha fazla kontrol altında tutabilmenin yanı sıra, tarafların uğradığı hasardan ötürü mağdur olmamasını da sağlamaktadır. Araç trafik sigorta fiyatları, belli ölçülerde olsa da sigorta şirketlerine göre teklif edilen fiyatlarda değişiklik olabilir. Bu nedenle net bir fiyat verilememekler birlikte, bu konuyla ilgili sigorta şirketleri ile görüşülmesi en sağlıklısı olacaktır. Aracınıza sigorta yaptırırken, verilecek olan fiyatı etkileyen bazı unsurlar vardır. O yüzden internet üzerinden alacağınız fiyatlar da size net bilgi vermez. Konu hakkında fikir sahibi olabilmenize yardımcı olur. Sigorta şirketine gittiğinizde de internet üzerinden öğrendiğiniz fiyata yakın bir rakam duyarsınız.

Zorunlu Trafik Sigortasının Teminatları Nelerdir?

Sigorta şirketleri trafik sigortası için size bir poliçe sunar ve bu poliçe içerisinde, zorunlu trafik sigortasının teminatları yer alır. Zorunlu trafik sigortasını kaskodan ayıran şeylerden birisi olarak, sigorta şirketlerinin poliçelerine baktığınızda, teminatların standart olduğunu görürsünüz. Söz konusu zorunlu trafik sigortası olduğunda, her sigorta şirketi aynı teminatları sunar. Bu teminatların neler olduğuna bakarsa da karşınıza şunlar çıkacaktır;

Kaza başına verilen vefat bedeli ve tedavi bedeli

Kişi başına verilen tedavi bedeli ve vefat bedeli

Araç başına ve kaza başına verilecek olan maddi teminat bedeli

Genel olarak sigorta şirketlerinin tümünde sunulan teminatlar bu şekildedir. Bunun nedeni bu sigortanın her araç sahibine zorunlu kılınmasıdır. Bu nedenle eşit şartlarda hizmet vermesi doğru görülmektedir. Kaza sonrası gerekli durumlar tespit edilir ve yukarıdaki 3 durumdan uygun olanı uygulanır. Araç trafik sigortası ne kadar diye sorduğunuzda, hesaplama işlemi yapılırken dikkate alınan şeyler; araca ve sigortalayacak kişiye ait bilgiler, aracın kullanıldığı il, aracın hasar geçmiş durumu, aracın kullanım tipi ve yaşıdır. Bunlar sigorta şirketinin size sunacağı ücreti etkilemektedir. Bu bilgileri paylaşmanız halinde, sigorta şirketi size bir ücret söyleyebilir. Bu nedenle bu bilgiler olmadan ödemeniz gereken sigorta ücreti ile ilgili bir şey demek doğru olmayabilir. Fakat araç trafik sigortası hesaplama araçlarını kullanarak, ortalama ne kadar ödemeniz gerektiği hakkında bilgi sahibi olduktan sonra sigorta şirketlerini ziyaret edebilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI