Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Trafik Sigortası Primlerinde Mevsimsel Değişimler Nelerdir?

08 Eylül 2023
Yazar: Eda Durgel

Trafik Sigortasında mevsimleri etkisinin olup olmadığını araştırdığımızda, Sigortalı, Araç Kriterleri ve Tarife Basamak kodu, Yaşadığı İl - İlçe dışında prime etki eden bir faktör olmadığı bilgisine ulaştık. 

Trafik primlerine değil ama trafik kazalarında mevsimsel etkilerin olduğunu söyleyebiliriz.  

Karlı ve Buzlu Yollarda Artan Kazaların Etkisi

Kış aylarında tahmin edileceği üzere mevsimsel koşullar, araçların trafik içerisinde bulunduğu yolları da etkiler. Özellikle yağışların ve soğukların yüksek düzeyde olduğu kış aylarında, yollarda buzlanma gibi tehlikeler ortaya çıkar. Buzlanma kaza riskini önemli ölçüde artırır. Ayrıca karla kaplı yollar da yine araçların olası bir kazaya karışma riskini artıran bir diğer mevsimsel etkidir. 

Kış Şartlarına Uygun Olmayan Araçların Daha Yüksek Risk Algılanması

Kış mevsimi, özellikle bu dönemlerde trafik içerisinde bulunması sakıncalı olabilecek araçlar için kaza olabileceğinden, hasar sonucunda trafik sigortası primini arttıran etkenlerden biridir.  Mevsimin özelliklerine uygun olmayan araçların trafikte bulunmaması aslında hasar yapmamalarını ve hasarsızlık kademelerini bozmamaları için bir önlem olabilir. Dolayısıyla aracınızın kış mevsimine uygunluğu, trafikte oluşabilecek kazaları önelemenize yardımcı olacaktır. 

Yoğun Tatil Trafiği ve Artan Araç Trafiğinin Etkisi

Yoğun tatil trafiği, yaz aylarındaki resmi tatil günlerinde ya da yıllık izin nedeniyle yaz tatili planlamalarının yüksek seviyeye çıkması nedeniyle oluşur. Yaz aylarındaki tatil beldeleri, çoğunlukla normalde barındırabileceği araç potansiyelinin çok çok üzerine çıkar. Daha fazla trafik oluşması ise aracın olduğu il ilçe faktöründen kaynaklı rakamların değişmesine sebep olabilir. 

Mevsimsel Araç Bakımı ve Sigorta Primleri

Mevsim koşullarına uygun yapılmayan araç bakımları, trafik kazalarının tespit edilmiş oldukça önemli nedenleri arasında yer alır. Tahmin edileceği üzere araç bakımındaki yaygın bu aksaklıklar, kazalara sebebiyet verebilmektedir.  

Sigortaladim.com ile aynı anda 20’den fazla sigorta firmasından trafik sigortası için fiyat teklifi alabilir ve mevsimlere bağlı kalmadan ihtiyaçlarınıza en uygun çözümlerden faydalanabilirsiniz. 

 

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;