MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Trafik Sigortası Prim İadesi Nasıl Alınır?
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Trafik Sigortası Prim İadesi Nasıl Alınır?

Trafik sigortası prim iadesi, önceki yıllarda hasar tespiti ile ilgili eksikler oluşması nedeniyle gündeme gelen bir kavramdır. Söz konusu süreç sonrasında taşıt sahipleri “Trafik sigortası prim iadesi nasıl alınır?” diye merak etmeye başlamıştır. Bazı taşıt sahipleri bu haktan yararlanma imkanına sahiptir.   

Trafik Sigortası Prim İadesi Nedir?

Trafik sigortası prim iadeleri birçok araç sahibini ilgilendiren bir konudur. 2014 yılında Haziran ayından başlayarak 2015 yılının Eylül ayına kadar olan süreçte hasar kaydı tutulmasıyla ilgili problem yaşanmıştır.

Hasarlı olmayan araçlardan da kesinti yapılması sonucunda bu araçların sahipleri fazladan trafik sigortası ödemesi yapmıştır. Yanlışlığın düzeltilmesi adına mağdur duruma düşen kişilere trafik sigortası prim iadesi yapılmasına karar verilmiştir.

Söz konusu yanlışın mağdurları önceleri araç kullanmakta olan ancak çeşitli sebeplerle yeni araç almaya karar veren hasarsız sürücülerdir. Sigorta şirketlerinin bu kişilere yeni sürücü gibi davranarak dördüncü kademeden poliçe kesmeleri nedeniyle hata oluşmuştur. Ödenecek olan prim iadesi ise altıncı basamak ve dördüncü basamak arasındaki yaklaşık 100 TL civarındaki miktardır. 

Prim İadesini Kimler Alabilir?

Prim iadesi yaklaşık bir milyon kadar taşıt sahibini ilgilendiren geniş kapsamlı bir konudur. Tam olarak 18 Haziran 2014 tarihinden itibaren hasar kaydıyla ilgili olarak doğru hizmet alamayan araç sahipleri iadeden yararlanabilir.

Prim iadesi konusunda mağdur olan araç sahiplerinin poliçeleri doğru basamaktan düzenlenmemiştir. Bu durumda olan kişilerden biriyseniz sigorta prim iadesi konusunda talepte bulunabilirsiniz.

Sigorta şirketleri söz konusu 15 aylık süreçte sigorta yaptıranların geçmişteki hasar kayıtlarını incelemekle ilgili olarak çalışmaktadır. Herhangi bir hasar durumu görülemezse bu kişilere prim iadesi yapmaları gerekir. 

Prim iadesi almaya hak kazanmış kişilerin özellikleri :

- 19 Haziran 2014 ve 30 Eylül 2015 tarihleri arasında Trafik Sigortası yaptırmış olmak.

- Bireysel sigortalı kapsamına dahil olmak.

- Yeni poliçeleri altıncı basamak yerine dördüncü basamaktan düzenlenen araç sahibi olmak.

Trafik Sigortası Prim İadesi Nasıl Alınır?

Fazladan kesinti ile karşılaşan kişiler prim iadelerini almak isteme hakkına sahiplerdir. İade edilmesi gereken tutar hesaplanırken basamaklar arasındaki fark göz önüne alınmaktadır. Süreç dahilinde trafik sigortası yaptırılmış olan sigorta şirketiyle beraber çalışmak gerekmektedir. Böylelikle süreç daha güvenli ve iyi şekilde ilerlemektedir.

Sigorta şirketleri kişisel olarak inceleme yaparak ödenmesi gereken prim iadesini belirlemektedir. Prim iadesi süreci Ağustos 2016 itibariyle başlamıştır ve iki yıl boyunca devam edecektir. Prim iadesi almak isteyenlerin süre sona ermeden gerekli işlemleri yaptırması önemlidir. 

İade tutarı belirlenmesi aşaması gerçekleştikten sonra ödemeler ilgili kişilerin IBAN bilgileri yardımıyla banka hesaplarına aktarılacaktır. Sigorta hizmetinden yararlanmakta olan kişinin kendine ait kredi kartına iade yapılabilmektedir.

Prim İade Süreciyle İlgili Çalışmalar

Prim iade sürecinin daha başarılı olması amacıyla ilgili kuruluşlar çalışmalar yapmaktadır. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, Hazine Müsteşarlığı, Türkiye Sigorta Birliği ve sigorta şirketleri konuyla ilgili olarak çalışmaya devam etmektedir. Bankalar da prim iade sürecinin sorunsuz biçimde işleme konulmasına önem vermektedir.

"Prim iadesi nasıl alınır" sorusu kafasına takılan kişiler zorunlu trafik sigortası yaptırdıkları firma ile irtibata geçerek çözüm yollarını bulabilmektedir. İade tutarlarının ortalama olarak 100 TL civarında olduğu belirlenmiştir. Yapılan kesintilere göre bu miktar daha fazla veya daha az olabilir. Miktarın ne kadar olduğunu sigorta şirketinizden yardım alarak öğrenebilirsiniz. 

Prim iadesi konusunda başvuru yapmayan kişilerin tutarlarının Güvence Hesabı’na aktarılması kararlaştırılmıştır. Bu nedenle hakettikleri ödemeyi almak isteyenlerin geçerli süre içinde başvuruda bulunması önemlidir. 

Trafik sigortası ile ilgili tüm süreçlerinizi hem kolayca hem hızlı çözebilmek ve merak ettiklerinizin yanıtlanması için 444 9 832 numaralı müşteri hizmetleri merkezimizi arayabilirsiniz. Ayrıca anında sigortalanmak için Sigortaladim.com Trafik Sigortası sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI