MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Trafik Sigortası Hangi Sigorta Şirketinden Yapılmalı?
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Trafik Sigortası Hangi Sigorta Şirketinden Yapılmalı?

Zorunlu trafik sigortası, veya daha sık başvurulan trafik sigortası türü olan kasko, yaptırma sırasında pek tabi ki ilk olarak farklı şirketlerden kasko teklifi almakta fayda vardır. Nitekim, trafiğe çıkacak olan bütün araçların yaptırmasının zorunlu olduğu bu sigorta türü; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu çerçevesinde düzenlenmiştir. Bir hasar oluşması hâlinde karşı tarafta yol açılan maddî ve bedensel zararları üstlenen ve her yıl belirli limitler kapsamında hasarları giderebilecek şekilde yapılan bu sigorta türü için farklı sigorta şirketlerinden araç kasko teklifi aldıktan sonra kendiniz için en doğru kararı verebilirsiniz. Araç kasko teklifi alma işlemine müteakip, trafiğe çıkacak olan araçlar için zorunlu olan ve yaptırılmaması hâlinde trafik sigortası geciktirme veya yaptırmama cezası ödenmesine neden olan bu sigorta hakkında sigortaladım.com üzerinde hızlı ve pratik bir biçimde sigorta sürecinizi nihayete erdirebilirsiniz.

Trafik Sigortası Yaptırmayınca Ne Olur?

sigortaladım.com üzerinde plakadan kasko teklifi almak da dâhil, zorunlu trafik sigortası işlemlerinizi A'dan Z'ye gerçekleştirerek online kasko teklifi alma ve sigorta yaptırma süreçlerinizi noktalayabilirsiniz. Halihazırda zorunlu tutulan bu sigortayı yaptırmamanız hâlinde veya süresi dolup da yenilemeden trafiğe çıkmanız durumunda bir yasağı ihlal etmiş olursunuz. Zira araç sahiplerinin trafik sigortası yaptırması ve bu sigortayı takip edip süresi bitmeden yenilemesi zorunlu tutulmuştur. Şayet zorunlu trafik sigortanızı yaptırmadan trafiğe çıkmanız durumunda aracınız trafik şube otoparkına çekilecektir ve benzer durumlarda olduğu gibi cezayı ödeyerek trafikte yola devam etme ihtimaliniz olmayacaktır. Zorunlu trafik sigortası olmaması sebebi ile trafikten men edilen bir aracın geri alınabilmesi için trafik sigortasının yaptırılarak bütün işlemlerinin tamamlanması gerekecektir. Tabii aracın çekildiği otoparka gitmek ve görevli memurları duruma dair bilgilendirmek, belgeleri ise eksiksiz bir şekilde tebliğ etmek sürecin olmazsa olmazları arasındadır. Bütün bu süreçte kasko teklifi alıp gerekli işlemlerini gerçekleştirerek trafik sigortası yaptırsanız dâhi aracınızı sigortasız trafiğe çıkarmanız nedeniyle para cezasına çarptırılır ve otoparkta kaldığı her gün için otopark ücreti ödemek zorunda kalırsınız. Trafik sigortasının fiyatı ise araç türü ile yaşı gibi detayları gözeterek şekillendirilmektedir. Sigorta şirketlerince farklı marka ve model araçlara dönük farklı fiyat ile trafik sigortası sunulabilmektedir. Pek tabi ki, sigorta şirketleri arasında da fiyat farklılığı ve ödeme planlarında değişiklik görülebilmektedir. Trafik sigortası yaptırırken, şirketlerin sunduğu tekliflere dikkat etmek gerekir; bu teklifler arasındaki farkları iyi gözeterek araç kasko teklifi alma süreci sonlandırılmalıdır. Nitekim, hasarsızlık indirimi gibi farklı kriterlerin gözetilerek kasko işlemlerinin yapılması bütçe dostu bir yaklaşım olacaktır. Sık başvurulan bir hesaplama olarak 1 yıllık zorunlu trafik sigortası poliçesi süresince araçta herhangi bir hasar olmaması hâlinde trafik sigortanız üzerinden % 10 ile hasarsızlık indirimi uygulanmaya başlar. Bir diğer poliçe sürecinde de hasarınız olmaması durumunda indiriminiz % 5 artış gösterecektir. Hasarsızlık indirimi çerçevesinde edinilebilecek en yüksek indirim ise % 20’dir. Dolayısıyla kasko teklifi hesaplama işlemlerini geleceğe dönük bu tarz indirimler çerçevesinde planlayabilmeniz adına sigortaladım.com üzerinden, sektörün en bilinen ve tercih edilen sigorta şirketlerinden bir tuşla teklif alabilir; bu teklifleri değerlendirerek sizin için en uygun modeli tercih edebilirsiniz.

Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Hasarı Karşılamaz?

Kasko fiyat teklifi alıp, kriterlerinizi karşıladığına inandığınız bir trafik sigortasını yaptırmanız hâlinde ilk aşamayı geride bıraktınız demektir. Artık trafikte maddî hasarla sonuçlanan olumsuz bir durum yaşamanız ihtimaline karşı bir güvenceniz vardır. Unutmamanız gereken en önemli nokta; sigortanızın sizin aracınızın hasarını değil karşı tarafta meydana gelen hasarı karşıladığıdır. Fakat bazı özel şartlarda, trafik sigortanız karşı tarafın zararını da karşılamayabilmektedir. Bu ekstrem durumların bazıları şu şekildedir:

Aracınızın çalınması durumunda diğer araçlara vereceği hasarlar trafik sigortanızca karşılanmayacaktır

Kazanın yaşanmasına müteakip size açılabilecek olan “manevi tazminat” davasında güvence teşkil etmeyecektir

Gösteri ve yarış benzeri etkinliklere katılımınız durumunda gelişebilecek hasarları sigortanız karşılamayacaktır

Terör eylemlerine aracınızın iştirak ettiğinin ortaya çıkması ve bu eylemlerden hareketle doğan zararlar trafik sigortanızın kapsamında değildir

Kaza olduğu anda araca ek olan römorktaki eşyalarda meydana gelen zararlar trafik sigortası tarafından karşılanmaz

Tabii, bütün bu detayların yanı sıra sigorta priminizi ödememeniz durumunda sigorta şirketinden herhangi bir ödeme alamazsınız. Zorunlu trafik sigortanıza ait, ödemenizi gerektiren primlerinizi ödememişseniz bir trafik kazasının doğması durumunda karşı tarafın hasarını kendiniz ödemek zorunda kalacaksınız. Zorunlu trafik sigortalarının teminat ve limitleri ise Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmekte olup fiyat ve ödeme seçenekleri bağlamında şirketten şirkete farklılık gözlenebilmektedir. Sigorta şirketleriyle anlaşarak zorunlu trafik sigortanızı yaptırmanız sonrasında her ne kadar kendi haklarınız varsa bir o kadar da sigorta şirketinize dönük sorumluluklarınız bulunmaktadır. Sigorta şirketleri ile sorun yaşamamak için yasal sorumluluklarınıza hâkim olmanız gerekmektedir. Kasko teklifi almak ve bir an önce trafik sigortası yaptırmak için sigorta şirketleri arasında araştırma yaparken bu yasal sorumlulukları da gözetmenizde fayda vardır. Aracınızı bedelsiz olarak birisine vermeniz ve bu kişinin kaza yapması hâlinde sigorta şirketiniz size bir ödeme yapmayacaktır. Tabii bu durum aracınızın kiralanması durumunda aracı kullanan ve kiralayan kişilerin araç sigortası kapsamına girmemesi şartında da benzerlik göstermektedir. Herkesçe bilindiği üzere, kazalarda kusurlu olan kimselerin kazadan kaynaklı sorumlulukları da kendilerine ait olmaktadır. Kasko teklifi sorgulama veya en ucuz kasko teklifi konusunda gerekli araştırmaları yapmak için sigortaladım.com’u kolayca kullanabilir; vereceğiniz kısa bilgiler ışığında en doğru fiyatlara ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI