MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Trafik Sigortası Nasıl Sorgulanır?
20 Nisan 2020 / Pazartesi Sigortaladım Editörü

Trafik Sigortası Nasıl Sorgulanır?

Zorunlu trafik sigortaları, devletin araç sürücülerinin tamamına yaptırmasını zorunlu tuttuğu bir sigorta koludur. Trafik sigortası, bir kaza meydana gelmesi halinde karşı tarafın aracında veya üçüncü şahıslarda meydana gelebilecek zararlara karşı hak sahibini güvence altına almaktadır. Kara Yolları Trafik Kanununda bulunan düzenlemelere göre araç sürücülerinin her yıl yaptırmakla mükellef olduğu trafik sigortası sorgulama işlemleri oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Trafik sigortaları aracılığıyla maddi hasarlara, sağlık giderlerine ve sakatlanma-ölüm gibi hadiselere karşı güvence sağlanabilmektedir. Trafik sigortalarındaki en önemli bölüm poliçede limit tespitinin yapılması ve kusurlu olan tarafın giderlerin karşılanması konularıdır. Trafik sigortalarıyla ortaya çıkabilecek kazalarda oluşabilecek risklerin minimum seviyeye indirilebilmesi ve tarafların yaşayabileceği mağduriyetlerin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Hizmetlerin dijital ortamlara transfer edilmesiyle birlikte de araç trafik sigortası sorgulama işlemleri yalnızca birkaç tuşlamayla yapılabilmektedir. Sigortaladım.com ile trafik sigortaları sorgulama işlemlerini yalnızca saniyeler içerisinde tamamlayabilmeniz mümkündür.

Trafik Sigortası Sorgulama İşlemleri ile Her An Takipte Kalın

Zorunlu trafik sigortaları, trafiğe çıkacak olan araçların tamamının yaptırmakla mükellef olduğu sigorta koludur. Trafiğe çıkılacak her an aynı zamanda bir kaza riski taşıdığından, karşı tarafta ortaya çıkabilecek maddi ve bedeni zararların karşılanması sağlanmaktadır. Her yıl belli limitlerde olmak suretiyle kaza sürecinde karşı taraftaki hasarın giderilmesi noktasında devreye giren trafik sigortaları, araç sahibini kusurlu bulunduğu durumlarda maddi yükümlülüklerden kurtarabilmektedir. Karşı tarafta sürücü ve yolcularda meydana gelmiş olan zararlar trafik sigortasınca karşılanabilmektedir. Öte yandan hastane masraflarında veya ölüm gibi hadiselerde kusurlu şoförün ödemesi gereken maddi tazminat tutarları da trafik sigortası tarafından karşılanabilmektedir. Zorunlu trafik sigortasının yapılmadığı hallerde sürücüler ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Sigortasız araç çevirmeye takıldığında trafikten men edilir.

Trafik sigortalarınızı ertelemek sürücülerin başını ağrıtacağı gibi zaman ve para kayıplarının yaşanmasına da sebebiyet verebilmektedir. Zorunlu trafik sigortası sorgula işlemiyle sigorta poliçenizi dilediğiniz her an takip edebilme olanağı sağlanmaktadır. Poliçenizle ilgili bilgileri, limitleri ve daha fazlasını zorunlu trafik sigortası sorgulama işlemiyle öğrenmek mümkündür. Yürürlüğe giren kararlar neticesinde aynı zamanda kazaya karışmamış kişiler ödüllendirilirken, kuralları dikkate almayan ve sürekli olarak hata yapma potansiyeli olan kişilerin cezalandırılması sağlanmaktadır.

Saniyeler İçerisinde Trafik Sigortası Fiyat Sorgulama

Trafik sigortaları trafikte kaza yapma potansiyeli yüksek olan ve trafiği tehlikeye sürükleyecek kişiler için daha yüksek fiyatlandırmalarla yaptırılabilmektedir. Trafik sigortalarında basamaklar 7 olarak belirlenmiştir. Trafiğe henüz çıkacak olan sürücüler 4. basamaktan başlatılmaktadır. Sigortada değer tespiti yapılırken ücretlendirmelerin yüksek veya düşük olması basamaklar üzerinden belirlenmektedir. Trafik sigortalarındaki uygulamaları bir hayli kolaylaştıran basamak uygulamalarına göre hata yapma potansiyeli daha yüksek olan sürücüler, daha yüksek meblağlarda sigorta ödemesi yapmaktadırlar. Sigorta basamaklarıyla sürücülerin hata yapmayıp zarar görmelerinin önüne geçilmekle birlikte, trafikte bulunan diğer sürücülerin de teminat altına alınması sağlanmaktadır. Trafikte sorunsuz bir şekilde yolculuk yapabilen sürücüler, diğer sürücülerin de teminat altına alınmasını sağladığından karşılıklı kazanım ilkesiyle de hareket edilmiş olacaktır. Basamak gibi ayrıntılar da zorunlu trafik sigortası sorgulama işlemiyle yalnızca saniyeler içerisinde tamamlanabilmektedir. Dijital değişim ve dönüşüm prensiplerini bünyesine kazandırmayı başaran sigortaladım.com ile trafik sigortası fiyat sorgula başta olmak üzere pek çok işlem oldukça hızlı ve pratik bir şekilde tamamlanabilmektedir. Trafik sigortalarında poliçe sahibi eğer ilk yılda kaza yaparsa 3. basamakla yüzde 50, ikinci yılda hasar yaşanırsa 2. basamakta 100, üçüncü yılda hasarla kapatıldığında 1. basamakta da yüzde 150 prim artışı yansıtılır.

Trafik Sigortası Sorgulama Plakadan Yapılabilir

Zorunlu trafik sigortaları, araçta meydana gelmiş olabilecek hasarın mali yükünün azaltılabilmesinde devreye girmektedir. Sürücülerin her yıl düzenlemekle mükellef tutulduğu trafik sigortaları, kazadan sonra yaşanabilecek maddi endişelerin giderilebilmesini sağlıyor. Poliçe sahibinin değil, karşı tarafta meydana gelmiş hasarın maddi açıdan karşılanmasını mümkün hale getiren trafik sigortaları, kişi odaklı sigortalardır. Ortaya çıkabilecek zorunlu veya çok daha makul harcamaların karşılanmasında devreye giren trafik sigortaları, kazadan sonra da sürecin sorunsuz bir şekilde işleyebilmesini mümkün kılmaktadır. Kazalarda hasarların karşılanmasında sigorta limitlerine bağlı kalmak üzere giderebilen sigortalar, sağlık konularında da yardımcı olur. Kazadan sonra oluşmuş bedensel etkilerin tedavi edilebilmesinde öne çıkar ve yaralanma-ölüm gibi hadiselerde karşı tarafın kaybını karşılar. Sigortada limitler, meydana gelmiş olan kazanın türüne bağlı olarak değişir. Ölüm veya yaralanmaların meydana geldiği kazalarda masraflar değişiklik göstereceğinden zorunlu trafik sigortasındaki değerlendirmeler de buna göre tespit edilir. Poliçeye ilişkin gerekli incelemeleri yapabilmek için trafik sigortası sorgulama plakadan yapılabilmektedir. Gerekli tetkikleri yaparak trafik sigortası sorgulama fiyat konusunda da bilgi sahibi olabilme olanağı sağlanmaktadır. Zorunlu trafik sigortalarında eğer yalnızca maddi hasar meydana gelirse, buna bağlı olarak bir fiyat tablosu çıkarılmaktadır.

Trafik Sigortası No ile Takip Edin

Zorunlu trafik sigortalarında araç ve kaza başına hasar teminatları verilebilmektedir. Bu bağlamda poliçe sahibinin değil, karşı tarafta meydana gelen hasar ve zararlar karşılanması ön görülmektedir. Kaza sebebiyle bir veya birden daha fazla aracın hasar görmesi durumundaysa daha farklı bir güvence maddesi devreye girerek, olay başına ücretlendirme yapılır. Kişi ve kaza başına sağlık gider teminatına göreyse, kaza esnasında karşı tarafın yaşamış olduğu bedeni zararlar güvence altına alınır. Kişi ve kaza başına sakatlanma ve ölüm teminatları konusundaysa ölen kişinin defin masraflarının karşılanması ve yakınlarının manevi tazminat alabilmesi mümkün kılınmaktadır. Trafik sigortalarındaki hesaplama sürecindeyse pek çok parametre dikkate alınır. Bunlar şehirdeki trafik yoğunluğu, aracın modeli ve üretim yılı gibi faktörler olabilirken kişinin geçmiş kaza raporu da önem taşımaktadır. Bu bağlamda trafik sigorta sorgulama numarası ile sorgulamalarınızı yaparak sigorta hesaplamalarını görüntüleyebilme olanağınız bulunmaktadır. Poliçe sahipleri aynı zamanda trafik sigorta sorgulama tc kimlik no ile de yapabilmektedir. Özellikle de trafik yoğunluğunun yüksek olduğu illerde ikamet eden sürücüler daha fazla kaza riski ile karşı karşıya kaldığından küçük ve orta büyüklükteki şehirlerdeki sürücülere nazaran daha yüksek trafik sigortası ödemektedirler. Fiyatlandırmalarda dikkat edilen faktörler de poliçe sahibinin bulunmuş olduğu basamağı belirlemektedir. 1. basamakta en sık kaza yapan araç sahipleri bulunmaktayken, 7. basamak ise uzunca bir süredir trafikte herhangi bir kaza olayına karışmamış olan kişileri kapsamaktadır.

Trafik Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafik sigortalarında sorgulama işlemlerinin yapılması poliçedeki değişkenlerin daima takip edilebilmesini sağlamaktadır. ‘’Trafik sigortası sorgulama nasıl yapılır’’ sorusunun yanıtı sigortaladım.com sayesinde yalnızca saniyeler içerisinde tamamlanabilmektedir. Dijital hizmet olanaklarını bünyesine kazandırmayı başaran sigortaladım.com aracılığıyla trafik sigortası sorgulama teklif al işlemi en kısa süre içerisinde tamamlanabilmektedir.

Araç sürücülerinin sigortalarını yapmadan önce prim tutarlarını belirlemeleri ve hasar basamaklarına bağlı olarak tavan fiyat konusunda bilgi sahibi olmaları büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Talep ve beklentilerinize en iyi şekilde yanıt verebilme potansiyeline sahip sigortaladım.com bünyesindeki kadroyla müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşımayı amaçlıyor. İsteklerinizi en iyi şekilde anlayıp, en uygun fiyatlı sigorta seçeneklerini göz önünde bulundurabilmenizi sağlayan sigortaladım.com ile müşteri hizmetleriyle daima kontak kurabilirsiniz. Yüksek kalitede teknolojik alt yapısı ve son derece donanımlı personel kadrosuyla sigortaladım.com ile poliçe işlemlerinizi en kısa süre içerisinde tamamlayabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI