MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Trafik Sigortasında Manevi Tazminat
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Trafik Sigortasında Manevi Tazminat

Yeni araç alan herkes en kısa zamanda trafik sigortası yaptırmakla mükellef tutuluyor. Hali hazırda araç sahibi olanlar ise her yıl trafik sigortalarını yeniliyor. Kanunen mecburi olan bu sigorta karşı tarafa verilen bedensel ve maddi hasarları karşılıyor. Ancak trafik sigortası poliçeleri risklerin gerçekleşmesi durumunda kişilerin kusur oranlarına göre güvence sunuyor. Maddi teminat oluşturan zararları karşılarken sağlık giderleri teminatı, yaralanmalı trafik kazalarında sağlık giderlerini teminat altına alıyor. Destekten yoksun kalma teminatı ise ölümlü kazalarda hayatını kaybeden kişilerin yakınlarına verilen tazminat olarak tanımlanıyor.

Trafik Sigortası Teminatları Yetersiz Kalabiliyor

Zorunlu trafik sigortası temel bir güvence sağlamakla beraber birçok riskli durum karşısında herhangi bir güvence sunmuyor. Bu sebeple araç sahipleri kasko yaptırmak yolunu tercih ederek kendilerini ve araçlarını teminat altına alıyor. Trafik kazaları çok çeşitli şekillerde gerçekleşiyor. Bu kazalar sonucunda farklı kayıplar oluşabiliyor. Bedensel bütünlüğün bozulması denilen çeşitli sakatlanmalar kişilerin hayatlarında geçici veya kalıcı etkiler yapabiliyor. Sağlık giderleri, iş gücü kaybı gibi konular zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanıyor.  Ancak trafik kazasının yarattığı manevi kayıplar bu trafik sigortası kaza tazminatı kapsamına girmiyor. 

Kişiler bir kaza sonucunda bedensel bütünlüğünü kaybetmese bile o kazadan duygusal olarak etkilenebiliyor, hatta travma yaşayabiliyor. Bu durumu çeşitli raporlarla kanıtlasa bile trafik sigortası yapan şirketlerden manevi zarar tazminatı talebinde bulunulamıyor. Manevi zarara uğradığını düşünenler trafik sigortasından karşılayamadıkları bu tazminatı alabilmek için hukuki yollara başvurulabiliyor ve kazaya sebep olan bireysel ve tüzel kişilere hukuki manevi tazminat davası açabiliyor. Bedensel bütünlüğünü kaybedenlerle birlikte hayatını kaybeden kişilerin yakınları için de trafik sigortası poliçelerinde manevi tazminat hakkı yer almıyor.

Trafik Sigortalarında Manevi Tazminat Hakkı Bulunmuyor

Destekten yoksun kalma tazminatı bir kaza sonucunda hayatını kaybedenlerin yakınlarına ödeniyor. Ölen kişilerin yakınları bu durumdan manevi olarak ne kadar etkilenirse etkilensin trafik sigortası poliçesine dayanarak manevi tazminat talep edemiyor. Manevi tazminat, trafik sigortası paketlerinde tüm sigorta şirketleri için geçerli olan ortak maddeler içinde yer almıyor. Zorunlu trafik sigortası poliçeleri ana teminatları tüm sigorta şirketleri için ortak olup, hepsinde aynı şartlar geçerli olacak şekilde düzenleniyor. Ancak sigorta şirketleri trafik sigortalarına ek teminatlar ekleyebiliyor. Yasal olarak ana teminatlar korunarak bunlara ekleme yapma hakkına istinaden çeşitli teminatlar araç sürücülerine birçok kolaylık getiriyor. Özellikle küçük hasarlar, yol yardım hizmeti gibi teminatlar trafik sigortasına eklenebiliyor. 

Ek Teminatlarla Manevi Tazminat Hakları Alınabiliyor

Manevi tazminat hakkı elde etmek isteyenler için tek bir seçenek bulunuyor. Motorlu kara taşıtları ihtiyari mali sorumluluk sigortası ile manevi tazminat teminatını trafik poliçelerine ve kaskolara ekletme imkanı böyle bir duruma hazırlıklı olmayı sağlıyor. Bu teminatla araç sürücüleri tam güvence altına alınıyor. Herhangi bir manevi tazminat davasına maruz kalınması durumunda poliçede belirlenmiş limitler dahilinde tazminatı kişi adına karşı tarafa sigorta şirketleri ödüyor. Genişletilmiş bir kasko veya trafik sigortası ile yüksek hasarlara, trafik sigortasının limitlerinin yetersiz kaldığı durumlara, üçüncü şahıslara verilen zararlara karşı kişiler güvence altına alınıyor. Eğer bir kaza sonucunda maddi hasarla beraber manevi hasarların da karşılanması isteniyorsa, bunun mutlaka poliçede belirtilmesi gerekiyor. Manevi tazminat poliçelerde açık beyan şeklinde yer aldığı takdirde manevi tazminat güvencesi prim ödemelerine yansıtılıyor. Bu tür bir akdin belirtilmemesi durumunda hukuksal yollara başvurmak da işe yaramayabiliyor. 

Sigorta poliçeleri sadece maddi bakımdan değil, manevi bakımdan da oluşacak zararları karşılayacak şekilde düzenlendiği takdirde tam güvence sağlıyor. Trafik sigortasında olabildiğince ek teminat almak veya trafik sigortası ile birlikte kapsamlı bir kasko yaptırmak bu güvenceye ulaşmayı sağlıyor. Hem kasko yaptıranı, hem de kusurlu olunması durumunda karşı tarafın zararlarını tazmin eden ve tazminat hakkı geniş bir poliçe, can ve mal güvenliği açısından son derece önemli bulunuyor.

İhtiyacınız olan sigorta türü ister sağlık sigortası, ister trafik sigortası veya ihtiyacınıza özel teminatlar içeren bir kasko sigortası olsun, size en uygun şekilde ve en kısa sürede sahip olmak için Müşteri Hizmetleri Merkezi'mizden yardım alabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI